Reklama

Niedziela Legnicka

Chojnów. Eucharystyczne święto dzieci z bł. Imeldą

Ks. Waldemar Wesołowski

„Powiedzcie, kochane siostry, jak to jest możliwe, Boga do swojego serca przyjąć, nie umierając przy tym z miłości do Niego?” - to jedyne słowa młodziutkiej Imeldy, które zanotowała historia. Pan Jezus spełnił jej marzenie, zabierając ją do siebie, tuż po przyjęciu I Komunii św. 12 maja 1333 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawiły się na stałe w chojnowskiej parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła. W tej właśnie parafii od wielu już lat prężnie działa Eucharystyczny Ruch Młodych, którego diecezjalnym moderatorem jest ks. Jarosław Górecki. Jego wielkim pragnieniem było, aby spotkania najmłodszych czcicieli Eucharystii odbywały się przy relikwiach ich patronki. Marzenia spełniły się. 27 maja pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego odbyła się uroczystość intronizacji relikwii.

Historia życia bł. Imeldy zdumiewa zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaledwie 9-letnia córka zamożnych mieszkańców okolic Bolonii pragnęła wstąpić do klasztoru dominikanek. Po wielu prośbach i naleganiach, rodzice ulegli, oddając Imeldę na wychowanie do sióstr. Jej wielkim pragnieniem było przejęcie Pana Jezusa w komunii świętej. Jednak nie mogło się to dokonać ze względu na jej młody wiek. Ta chwila przyszła, gdy miała 12 lat. To przeżycie wywarło na niej ogromne wrażenie. Ze szczęścia i z miłości do Chrystusa zasnęła w pokoju. Kult Imeldy rozpoczął się tuż po jej śmierci. Jednak dopiero w roku 1826 papież Leon XII ogłosił ją patronką dzieci komunijnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Chojnów. Eucharystyczne święto dzieci z bł. Imeldą

Pierwsze starania o przekazanie relikwii Błogosławionej do chojnowskiej parafii podjęto już kilka lat temu. W tym roku, za zgodą arcybiskupa Bolonii Metteo Zuppiego, udało się otrzymać te relikwie z diecezji Bolonia we Włoszech. To właśnie tam, w kościele Św. Zygmunta, znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z parafii przywiozła relikwie do Chojnowa.

W piątek 27 maja uroczystość intronizacji rozpoczęła się już przed południem. Dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z całej diecezji uczestniczyły w grze terenowej. Był też czas na rekreację i wspólne śpiewanie. O g. 16,00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęło się nabożeństwo majowe, po którym wyruszyła procesja eucharystyczna, w której dzieci niosły relikwie swojej patronki.

Reklama

W kościele św. ap. Piotra i Pawła odprawiona została Msza św., po której zaprezentowano po raz pierwszy przedstawienie opowiadające historię bł. Imeldy. Wierszowany scenariusz powstał specjalnie na tę okazję. Wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość oddania czci relikwiom przez ucałowanie.

Warto dodać, że oprócz relikwii bł. Imeldy ERM otrzymał także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych. Parafia w Chojnowie jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym są obecne relikwie bł. Imeldy.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Bł. Imelda żyła w pierwszej połowie XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo we Mszy św. Gdy miała 12 lat podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św. W roku 1881 r., gdy powstało Bractwo bł. Imeldy. Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę, jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii Świętej.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-28 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z Legnicy osiągnęli cel

Już pod Jasnogórskim Szczytem

ks. Piotr Nowosielski

Już pod Jasnogórskim Szczytem

10 dni, 10 grup, 10 kościołów stacyjnych... ta liczba często przewijała się podczas tegorocznej pielgrzymki

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie