Reklama

Parafia pw. Świętej Trójcy w Suliszewie k. Choszczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Suliszewo, ul. Zwycięstwa 36
Liczba wiernych: 1 100
Proboszcz: ks. Kazimierz Kołwzwan, kanonik honorowy Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej
Kościoły filialne: Pamięcin - pw. Bożego Ciała, Rzecko - pw. św. Antoniego z Padwy, Żeliszewo - pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Wspólnoty: Rady Parafialne, Żywy Różaniec (6 róż), ministranci (60) i lektorzy (7)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Rycerz Niepokalanej”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

Suliszewo to duża wieś położona przy drodze nr 175 Choszczno - Drawsko Pomorskie, oddalona około 11 km na wschód od Choszczna. W pobliżu wsi znajdują się nieznaczne pozostałości dawnego zamku rycerskiego Günsterbergów, który postał w 2 połowie XIV w. W XIX w. były tam jeszcze fragmenty murów, dzisiaj już tylko wały ziemne. Wieś założona jest w okolicy bezleśnej, otoczona przez tereny rolnicze. Dojeżdżając do Suliszewa, drogą od południa prowadzącą przez pola uprawne z odległości kilku kilometrów, ujrzałem sylwetkę potężnej bryły średniowiecznego kościoła posadowioną na wyniesieniu terenu w środku wsi. Pierwsza pośrednia wzmianka o kościele pochodzi z 1349 r., kiedy parafię wymieniono w spisie diecezji poznańskiej. Obecny kościół wybudowany został w 2 połowie XV w. jako fundacja klasztoru ze Świdwina. Służył katolikom do 1539 r. Potem kościół jako dobro sekularyzowanego klasztoru w Świdwinie był pod patronatem najpierw margrabiów brandenburskich, potem królów pruskich. W XVII w. otrzymał barokowe wyposażenie, w 1875-78 nowe organy, w 1880 r. przechodził remont generalny. Przetrwał okres II wojny światowej. 26 marca 1946 r. kościół został poświęcony przez ks. Stanisława Galasa.
Tragiczny dla kościoła był 21 maja 1965 r. Kościół został okradziony, złodzieje dla zatarcia śladów podpalili go. Pożar strawił świątynię, pozostały tylko mury. Niezwłocznie przystąpiono do odbudowy, już w październiku dach kościoła kryto dachówką, zaś wieżę blachą. W maju 1966 r. odnowiony był już cały kościół. Ponownego poświęcenia odbudowanego kościoła dokonał ksiądz ordynariusz Wilhelm Pluta w uroczystość Bożego Ciała, 9 czerwca 1966 r.
Kościół zbudowano z kamieni narzutowych. Jego ściany mają grubość około 1,1 m. Wieża w dolnej partii jest kamienno-ceglana, w górnej tylko ceglana. Kościół założono na planie prostokąta o wymiarach 20,3 m x 13,3 m, boki kwadratowej wieży wynoszą 7,7 m. Do północnej ściany wieży i fragmentu zachodniej ściany dostawiono wybudowaną w 1976 r. zakrystię (pełniła również funkcję salki katechetycznej) o wymiarach 5,5 x 8 m. Kościół przykrywa dach dwuspadowy, wieżę dach namiotowy. Szczyt wschodni kościoła i wieża dekorowane są szeregiem ostrołukowych blend.
Współczesne wyposażenie wnętrza sprawione jest po pożarze. W prezbiterium w ścianie wschodniej za ołtarzem soborowym półkolista nisza z malowidłem Ostatniej Wieczerzy, nad nią napis Ojcze, spraw, by wszyscy byli jedno. Nad wnęką figury Chrystusa Ukrzyżowanego, Maryi i św. Jana. Po prawej stronie tabernakulum i obraz Trójcy Świętej, po lewej obraz Matki Bożej.
Po II wojnie światowej Suliszewo zasiedlili osadnicy z byłego województwa lwowskiego. Wobec zmiany granic państwowych, zagrożenia życia ze strony wrogiego nacjonalizmu zmuszeni byli opuścić swoje miasteczko Medenice położone k. Drohobycza. „Dlatego prawie połowa Polaków z Medenic wywędrowała i udała się na ziemie zachodnie w poszukiwaniu miejsca dla siebie. Po długiej wędrówce osiedliła się w wiosce Zühlsdorf, którą nazwano Suliszewo, w powiecie Choszczno” - zanotował w kronice parafialnej ks. Jan Patrzyk. Ludzie ci przywieźli tu swoją religijność i przywiązanie do Kościoła.
15 października 1957 r. bp Teodor Bensch utworzył samodzielną parafię w Suliszewie, wyłączając miejscowości z parafii Drawno, Recz i Choszczno. 28 lipca przybył do Suliszewa ks. Kazimierz Kołwzan. Wyświęcony w 1954 r. pracował wcześniej jako wikariusz w Nowogardzie. Ksiądz Kazimierz jest w Suliszewie proboszczem 46 rok! - najdłużej w skali archidiecezji. Przeglądając kronikę parafialną, ujrzałem w niej wiele pamiątkowych zdjęć z okazji I Komunii św. ukazujących kolejne roczniki parafian, które ks. Kazimierz obejmował swoją duszpasterską troską. Jego kapłański trud zaowocował powołaniami, w tym trzema parami braci. Z parafii tej pochodzą kapłani: ks. Zenon Łuczak i ks. Tadeusz Łuczak, ks. Roman Garbicz i ks. Zdzisław Garbicz, ks. Henryk Wejman i ks. Grzegorz Wejman oraz ks. Mariusz Matuszak, ks. Marek Cześnin i ks. Robert Żołnierzów. Czterech pierwszych księży pracuje w parafiach archidiecezji jako proboszczowie, dwaj kolejni jako wykładowcy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Ks. Henryk Wejman zajmuje się teologią duchowości chrześcijańskiej, jako pierwszy kapłan archidiecezji otrzymał niedawno tytuł profesora nauk teologicznych. Ks. Grzegorz Wejman jest historykiem Kościoła i redaktorem odpowiedzialnym za dodatek do Tygodnika Katolickiego Niedziela - Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.
Ksiądz Proboszcz odbudował z ruin kościoły w Lubieniowie (dziś w parafii Brzeziny) i Chełpie (dziś w parafii Korytowo), od podstaw wybudował kościół w Pamięcinie. Niedzielną Mszę św. odprawia w Rzecku o godz. 8.30, w Suliszewie o 10.30, w Żeliszewie o 12.00 i Pamięcinie o 13.00. W dni powszednie codzienna Msza św. sprawowana jest w kościele parafialnym o 17.00. „Ludzie chodzą na Mszę św. bardzo sumiennie - mówi Ksiądz Proboszcz, podając 55% frekwencję. - Zawsze daję okazję do spowiedzi św. przed Mszą św. Rocznie udzielam ok. 20 tys. Komunii św. Nawiedzam regularnie 11 chorych parafian. W Suliszewie mamy szkołę podstawową ze 130 uczniami. 14 godzin katechezy ma Agnieszka Serediak. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (szkoła zawodowa, gimnazjum, V i VI klasy) uczy się 140 uczniów, których katechizuje Beata Garbicz. Jest to dla mnie wielka pomoc. Obie Panie pracują bardzo sumiennie, jestem zachwycony ich przygotowaniem do lekcji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?