Reklama

Refleksje chicagowskie

Niepokalana - Łaski Pełna - Patronka Ameryki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1492 r., ponad 500 lat temu Krzysztof Kolumb odkrył ten kontynent. Przypłynął na statku, który miał nazwę „Santa Maria de Conception” - Poczęcie Najświętszej Maryi Panny - Niepokalane Poczęcie. Pierwszą wyspę, na której wylądował Kolumb nazwał San Salwador - Wyspa Zbawiciela - honorując ją imieniem Naszego Pana. Drugą zaś wyspę nazwał imieniem Matki Chrystusowej - Immaculate Conception (Wyspa Niepokalanego Poczęcia). W 1673 r. - 300 lat temu, o. Marquette był pierwszym białym człowiekiem, który przepłynął Missisippi River - olbrzymią rzekę, nazywając ją Wielkim Strumieniem Niepokalanej Maryi.
Pierwsi amerykańscy katolicy byli dumni z tej prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Chociaż dogmat ten został oficjalnie ogłoszony przez Kościół dopiero w 1954 r., to już o wiele wcześniej nazywano imieniem Maryi Niepokalanej różne miejsca na ziemi. Biskupi amerykańscy w 1829 r. wybrali Maryję Niepokalanie Poczętą Patronką Stanów Zjednoczonych Ameryki. We wstawiennictwo Maryi wierzył głęboko sam Kolumb i jego żeglarze. Przekonani byli o Jej wielkiej opiece nad swoim losem emigranci - osadnicy przybywający z Hiszpanii i innych części Europy. Do dziś - prawie w każdym miejscu amerykańskiego kontynentu znajdziemy kościoły, szpitale lub szkoły pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia. Świadczy to o głębokim przywiązaniu katolików amerykańskich do Najświętszej Maryi Panny. Możemy się zastanawiać, dlaczego amerykańscy biskupi wybrali ten właśnie tytuł dla czczenia Maryi przez wiernych tego kraju. Wiemy, że prawda ta, mająca swoje źródło w Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła, była bardzo mocno zwalczana przez różne odłamy luterańskich Kościołów na starym kontynencie. Biskupi, obierając za patronkę Ameryki Maryję Niepokalanie Poczętą, chcieli dać wyraz głębokiej wiary Kościoła, że Maryja znalazła wielką łaskę u Boga, stając się Matką Syna Bożego. Maryja, to arcydzieło Boga Ojca, zapowiedziana już w raju, jako Niewiasta, która zetrze głowę szatana. Ten Boży Plan zbawienia, zapowiedziany w raju, został nam objawiony przez Chrystusa. „W Nim mamy odkupienie przez Jego krew - odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski” (Ef 1,4). Nauka św. Pawła, zawarta w jego listach (np.; Ef 1,4-7; Kol 1,12-14; Rz 3,24; Ga 3,13), mówi wyraźnie, że w planie tym, który ogarnia wszystkich ludzi, szczególne miejsce zajmuje „niewiasta”, jako Matka Tego, z którym Ojciec odwiecznie związał dzieło zbawienia. Według Izajasza jest nią Dziewica, która „pocznie i porodzi Syna, którego imię będzie Emmanuel” (Iz 7,14). Przyjście Syna Bożego jest opisane w pierwszych rozdziałach Ewangelii św. Łukasza i św. Mateusza. Anioł rzekł do Maryi: „Bądź pozdrowiona łaski pełna, Pan z Tobą”. W języku Biblii słowo „łaska” oznacza szczególny dar, mający swoje źródło w życiu Boga, który jest miłością. (por. 1J 4,8).
Owocem miłości Boga jest wybranie. To wybranie objawiło się w pełni w Maryi. Jest to szczyt obdarowania łaską w dziejach człowieka i kosmosu. Maryja jest „pełna łaski”, ponieważ Wcielenie Słowa, zjednoczenie osobowe Boga-Syna z naturą ludzką dokonało się w Niej. Dzięki temu darowi Maryja góruje wielce nad wszystkimi innymi stworzeniami, zarówno ziemskimi, jak i niebieskimi - uczy Sobór Watykański II (KDK nr 53). Dzięki tej „pełni łaski” Maryja została uchroniona od dziedzictwa grzechu pierworodnego. Od pierwszych chwil poczęcia należy Ona do Chrystusa i ma pełny udział w łasce uświęcającej w miłości Ojca, za sprawą Ducha Świętego. Jako „pełna łaski” została dana przez Chrystusa Kościołowi, rozciągając swoje macierzyństwo na wszystkich Jego braci i siostry. Ona jest pierwszą, która uwierzyła „Błogosławionaś, któraś uwierzyła”. W tej Jej wierze, którą wyznała przy Zwiastowaniu, i w której stale „przoduje” pielgrzymującemu Ludowi Bożemu, Kościół jednoczy się, pragnąc zespolić całą ludzkość na nowo z Chrystusem (KDK nr 13). Czyni to przez wstawiennictwo Niepokalanej Łaski pełnej Patronki Ameryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Rada Stała KEP: o standardach ochrony osób małoletnich i bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne w kontekście tzw. ustawy Kamilka

2024-05-02 17:45
Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

BPJG

Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

- Kościół jest przygotowany do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich związanych z tzw. ustawą Kamilka - powiedział o. Adam Żak. Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przedstawił podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku