Reklama

Dar dla kościoła i świata

Taką dedykację niosła uroczysta Sesja Papieska, która odbyła się 20 listopada br. w Wyższym Seminarium Duchownym. Rektor uczelni - ks. dr Włodzimierz Kowalik podkreślił, iż „ta refleksja intelektualna nad osobą Jana Pawła II, jego nauczaniem i posługiwaniem jest włączeniem się w wielki hołd płynący pod adresem naszego Rodaka ze wszystkich stron świata”. Organizatorami sesji było Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Polskie Towarzystwo Teologiczne - Oddział w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 listopada br. w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta Sesja Papieska zatytułowana „Dar dla Kościoła i świata”. W gronie dostojnych gości przybyłych na to spotkanie byli obecni: abp dr Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, bp dr Zygmunt Zimowski - biskup radomski, ks. prof. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, ks. inf. Zenon Janyszek - kanclerz Kurii Metropolitalnej, ojcowie paulini, kapłani z parafii archidiecezji częstochowskiej, Jacek Betnarski - wiceprezydent miasta Częstochowy, Leszek Hadrian - dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Małgorzata Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, profesorowie seminarium, przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męskich oraz klerycy.
Wielkim dziękczynieniem za dar Pontyfikatu Jana Pawła II była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. Ojcu Świętemu zadedykowany był również wieczorny koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Świadectwo abp. Stanisława Nowaka

Reklama

Sesję rozpoczęło świadectwo abp. Stanisława Nowaka. Metropolita częstochowski przybliżył zebranym okres wadowicki i krakowski Ojca Świętego, wzbogacony o własne doświadczenia spotkań z tym, jak podkreślał, „niezwykłym, pięknym człowiekiem i kapłanem, doskonale przygotowanym i wymagającym profesorem, którego uważaliśmy za człowieka świętego”. Ksiądz Arcybiskup dzielił się przeżyciami z chwili ogłoszenia kard. Karola Wojtyły papieżem: „Kończyły się nieszpory - wspominał ówczesny wychowawca seminarium - kiedy w kaplicy podszedł do mnie kleryk z wiadomością, że w radiu podano informację, iż kard. Wojtyła został papieżem. Niedowierzałem, ale przyszedł drugi alumn, który to potwierdził. Niewypowiedziana radość zapanowała wśród kleryków. Zerwali się i zaczęli śpiewać Te Deum laudamus. Później dzwoniliśmy na Wawel, by dzwon Zygmunta obwieścił tę niezwykłą wiadomość całej Polsce. Klerycy z seminarium częstochowskiego i krakowskiego idący na Mszę św. ogłosili miastu tę wieść wołając: „Alleluja! Kardynał Wojtyła został Papieżem!”. O północy uczestniczyliśmy we Mszy św. na Wawelu. Klerycy po powrocie do seminarium kontynuowali dziękczynienie trwając do rana przed Najświętszym Sakramentem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trosce o pełnię wiary

W kolejnym wykładzie: Jan Paweł II w trosce o pełnię wiary bp dr Zygmunt Zimowski wskazał, jak ogromną rolę w urzeczywistnianiu tej pełni wiary odgrywa kolegialność. Ojciec Święty w swoim posługiwaniu akcentuje kolegialność przez zwoływanie synodów biskupów, prace kolegium kardynalskiego, konferencje biskupów, podróże apostolskie, wizyty ad limina apostolorum i działalność Kurii Rzymskiej. Ilość zwoływanych przez Papieża-Polaka synodów i konsystorzy, jak do tej pory, jest rekordowa. Podobnie jest, gdy chodzi o apostolskie podróże. Kolejnym przejawem niezwykłej troski o wiarę jest nowe wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. „Katechizm ten - stwierdził Jan Paweł II - jest cennym darem na III tysiąclecie, ponieważ wiernie przedstawia niezmienną doktrynę”. Papież zauważa także coraz szersze kręgi zataczane przez kryzys wiary i wskazuje lekarstwo, jest nim Eucharystia. Poleca także naśladowanie Maryi - Niewiasty Eucharystii. To w Jej szkole, jak pisze Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii, możemy nauczyć się naszego „amen”, wypowiadanego podczas przyjmowania Komunii św., które tak bardzo podobne jest do „fiat” Maryi, wyrażonego w momencie zwiastowania.

Jedność Kościoła

Tematykę jedności Kościoła przybliżył ks. dr Teofil Siudy w wykładzie Communio ecclesialis w nauczaniu Jana Pawła II. Ojciec Święty od początku swego pontyfikatu, w duchu nauczania Soboru Watykańskiego II, akcentuje prawdę o Kościele jako komunii z Bogiem i z braćmi. „Papież - podkreślał Prelegent - przejawia wyraźne upodobanie do tego eklezjologicznego modelu communio. On sam jest pierwszym stróżem kościelnej jedności i umacnia braci w jej budowaniu”. Jan Paweł II zaprasza Kościół na progu nowego tysiąclecia do krzewienia duchowości communio: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii - oto wielkie wyzwanie, jakie czeka nas w rozpoczynającym się trzecim tysiącleciu” (Novo millennio ineunte, 43).

Człowiek przede wszystkim

Personalizm Karola Wojtyły przenika na wskroś nauczanie papieskie. Dorobek największych mistrzów: św. Jana od Krzyża, św. Tomasza z Akwinu, Maxa Schelera kształtował myśl przyszłego Ojca Świętego. W nurt filozofii człowieka Jana Pawła II wprowadził wykład ks. dr. Mariana Szymonika - Ku antropologii adekwatnej. Jana Pawła II filozofia człowieka. „Od początku zarówno swej naukowej, jak i duszpasterskiej pracy Jan Paweł II służy sprawie człowieka - akcentował ks. Szymonik. - Całe papieskie nauczanie, cały papieski czyn jest przeniknięty wielką troską o właściwe rozumienie ludzkiej osoby”. Niezwykłą rolę w walce o człowieka odgrywa tworzenie przez Następcę św. Piotra cywilizacji miłości. „Papież - analizował Prelegent - staje się wielkim budowniczym cywilizacji miłości. Budowa ta, rozpoczęta przez Pawła VI, w dziele Papieża Polaka nabrała prawdziwego rozmachu. Cywilizacja miłości to forma życia, w którym ma miejsce prymat osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, bycia przed posiadaniem, a także miłosierdzia przed sprawiedliwością”.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

LN siatkarek - trzecie miejsce Polek po zwycięstwie nad Japonią

2025-07-27 18:21

PAP

Polskie siatkarki wywalczyły brązowy medal Ligi Narodów w rozgrywanym w Łodzi turnieju finałowym. W meczu o trzecie miejsce pokonały Japonki 3:1 (25:15, 24:26, 25:16, 25:23) i po raz trzeci z rzędu w tych rozgrywkach staną na najniższym stopniu podium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa