Reklama

Służyć na miarę znaku czasów

Niedziela częstochowska 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z nowym przewodniczącym Arcybiskupiego Komitetu Wsparcia Bezrobotnych i proboszczem parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu rozmawia Anna Dąbrowska

Anna Dąbrowska: - Przede wszystkim składamy serdeczne gratulacje! Jest to duże wyróżnienie, ale i wiele nowych obowiązków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Henryk Kowalski: - Rozpocząłem działania od wystąpienia z prośbą do przewodniczących Komitetów Rejonowych w Radomsku, Wieluniu i Częstochowie, o informacje z dotychczasowej działalności. Pozwolą mi one zorientować się jak pracują i jakie problemy mają poszczególne Komitety. Nasza archidiecezja to duży obszar. Abp Stanisław Nowak postanowił, że działanie rejonowych AKWB będzie pokrywało się z obszarami poszczególnych powiatów. Przyczyny oraz stopa bezrobocia są zróżnicowane i zupełnie inne w powiecie zawierciańskim, a inne w wieluńskim. Po zebraniu informacji pragnę zorganizować w Częstochowie spotkanie z księżmi, przewodniczącymi rejonowych komitetów. Pozwoli mi to wyłonić najpilniejsze zadania oraz nakreślić program współpracy z Komitetami. Współpracę będę koordynował przez Biuro Arcybiskupiego Komitetu Wspierania Bezrobotnych w Częstochowie.

- Jak wygląda praca Komitetów na szczeblu parafialnym? Ma Ksiądz doświadczenie choćby z własnego „podwórka”.

- Jestem przewodniczącym: AKWB - Oddział Zawiercie. Działalność opieramy na Statucie AKWB Archidiecezji Częstochowskiej, Liście Episkopatu Polski na temat bezrobocia oraz książce arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia Pochylmy się nad bezrobociem. Pragniemy uzmysłowić wszystkim zainteresowanym, że zadaniem Komitetu jest łagodzenie skutków bezrobocia, a nie wyręczanie państwa i jego instytucji w pośrednictwie pracy. Moją misją było zgromadzenie w Komitecie zawierciańskim osób bezrobotnych, cierpiących wraz z rodzinami z powodu skutków utraty pracy, oraz osób pragnących wesprzeć potrzebujących. Oni wszyscy utworzyli wolontariat, który jest duszą Komitetu. Pierwszą rzeczą była formacja duchowa. Msza św. w intencji bezrobotnych jest odprawiana w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa każdego 25. danego miesiąca, na pamiątkę narodzin Pana Jezusa w ubóstwie. Nasi patroni to św. Józef i Sługa Boża Matka Aniela Godecka oraz Dzieciątko Jezus, którego replikę figury przywiozłem do swej parafii z sanktuarium w Bogocie (Kolumbia).

Reklama

- Proszę podać konkretne przykłady podejmowanych w Zawierciu działań. Staną się one inspiracja dla innych.

- Pierwszą inicjatywą było utworzenie wraz z parafialną Caritas punktu pomocowego (żywność, odzież), który działa od kwietnia 2002 i obsługuje 3,5 tys. osób miesięcznie. W czerwcu 2003 otworzyliśmy Ognisko Środowiskowe dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat z rodzin ubogich i bezrobotnych, działające w godz. 15.00-19.00 (z wyjątkiem niedziel i świąt). Prowadzimy naukę języków obcych: niemieckiego, włoskiego, francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. W Starostwie Powiatowym prowadzimy punkt usług kserograficznych, dochody przeznaczone są na wsparcie bezrobotnych i ich rodzin. Ciągle też poszukujemy sponsorów

- Skąd bierze Ksiądz ludzi do pracy w Komitecie?

- We wszystkich pracach biorą udział wolontariusze, których osobną formację duchową i edukacyjną rozpoczęliśmy w już w ubiegłym roku. Dwie wolontariuszki ukończyły szkolenie zarządzania w organizacjach pozarządowych, kolejna jest w trakcie nauki. Od sierpnia br. co miesiąc wydajemy biuletyn Służyć, współpracujemy z mediami lokalnymi, Niedzielą oraz Radiem Katowice, a w najbliższym czasie chcemy nawiązać współpracę z Radiem Fiat i Jasna Góra. Dobrze układa nam się współpraca z organizacjami rządowymi, samorządowymi i pozarządowymi: jesteśmy stałym członkiem Rady Powiatowej ds. Osób Niepełnosprawnych, współdziałamy także z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Urzędem Miasta Zawiercie. W najbliższej przyszłości pragniemy zająć się utworzeniem Klubu dla Bezrobotnych.

- Jakie najpilniejsze zadania widzi Ksiądz przed Komitetem i czy jest już wypracowany dla wszystkich oddziałów jakiś wspólny program?

- Uważam, że działalność wyznaczać będą aktualne potrzeby, a nasza odpowiedź opiera się na zasadzie: służyć na miarę znaku czasów.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst