Reklama

Polska

Prymas Polski świętował rocznicę ingresu wspólnie z wolontariuszami Caritas

Episkopat.pl

Dzieci ze Szkolnych Kół Caritas i dorośli zaangażowani w działalność Parafialnych Zespołów Caritas modlili się dziś wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem u grobu i relikwii św. Wojciecha, dziękując za dwa lata posługi Prymasa Polski i prosząc dla siebie i dla niego o siły w czynieniu dobra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W katedrze gnieźnieńskiej modlili się również księża z diecezji tarnowskiej dziękujący u patrona Polski za 30-lecie kapłaństwa. Obecni byli także kanonicy Kapituły Prymasowskiej, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz pracownicy i księża dyrektorzy gnieźnieńskiej Caritas.

„Bardzo się cieszę, że możemy razem stanąć przy ołtarzu Pana i upraszać potrzebne łaski, zwłaszcza dla tych, którzy w szkolnych i parafialnych kołach Caritas pochylają się nad drugim człowiekiem. Pamiętajmy w naszej modlitwie o wszystkich chorych, cierpiących, ubogich, doświadczonych życiem, także z naszych gnieźnieńskich ulic, którzy pukają do drzwi naszych domów, prosząc o pomoc, o kawałek chleba. Ich wszystkich pragniemy nieść na naszych ramionach do ołtarza Pana. Jest to też zadanie kapłańskie” – mówił na początku Mszy świętej Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, czym jest miłosierdzie – to codzienne, czasami przychodzące z trudem – mówił w kazaniu ks. Rafał Białek, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dzieląc się przykładem z własnego życia tłumaczył, że miłosierdzie to nie wielkie, spektakularne gesty czynione bez miłości, ale małe dobro, obecność, czas, życzliwe słowo wypowiedziane z serca. To spełniające się w nas i przez nas Boże błogosławieństwa.

„Kiedy zastanawiałem się, co w tym kazaniu powiedzieć, przypomniało mi się pewne wydarzenie sprzed roku. Byłem wówczas wikariuszem tu, w katedrze. Codziennie spotykałem ludzi siedzących na schodach, bezdomnych, zaczepiających turystów, czasami pijanych. Raz patrzyłem na nich z uśmiechem, raz ze złością. Kiedyś, kiedy po raz kolejny zobaczyłem, jak dobijają się do drzwi domu Prymasa nie wytrzymałem i wykrzyczałem im, co o nich myślę. Byłem przekonany, że robię dobrze, bo przecież mogliby coś ze sobą zrobić, wziąć się do pracy. Uspokojony poszedłem do siebie i zabrałem się za przygotowywanie niedzielnej homilii. Otworzyłem Ewangelię i pierwsze zdanie, jakie przeczytałem brzmiało: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili». Poczułem się tak, jakby Pan Bóg strzelił mnie tą Ewangelią w głowę, jakby mówił: tyle razy to czytasz, tyle kazań głosisz i ciągle nic nie rozumiesz! Ja jestem w tych najmniejszych, w tych, do których najtrudniej jest pójść, którym najtrudniej jest podać rękę” - mówił kaznodzieja.

Reklama

„Szybko miałem możliwość się zrehabilitować” – opowiadał dalej ks. Białek. „Wracając wkrótce potem w ulewnym deszczu ze szkoły zobaczyłem człowieka śpiącego w pobliżu dzwonnicy. Był pijany. Próbowałem go dźwignąć, pozbierać, zabrać na salkę, ale nie chciał iść. Przyniosłem mu herbatę i coś do jedzenia i tak siedzieliśmy, schowani jak było można przed deszczem. Później, gdy mnie widział, zawsze się uśmiechał, zawsze podał rękę. Nie pamiętał, że kiedyś na niego nakrzyczałem, ale że przyniosłem mu herbatę. Takie jest właśnie miłosierdzie” – mówił ks. Białek. Wskazał, że przestrzenią jego realizacji jest tych osiem błogosławieństw odczytanych chwilę wcześniej w Ewangelii.

„Błogosławieni cisi, ubodzy w duchu, którzy płaczą i pragną sprawiedliwości, błogosławieni czystego serca, którzy cierpią i czują smutek, widząc wokół tyle biedy, nieżyczliwości, cierpienia. Szczęśliwi ci, którzy potrafią w tych błogosławieństwach się odnaleźć i którzy widzą, że sami potrzebują doświadczenia miłości Pana Boga. Szczęśliwi ci, w których i przez których te błogosławieństwa się wypełniają ” – dodał.

Na koniec przywołał cytat z homilii wygłoszonej przez Prymasa w dniu ingresu do katedry gnieźnieńskiej: „Pragnę, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi była w każdej i każdym z nas realizacja tego misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich. Trzeba nam to sobie dzisiaj zamarzyć! Trzeba dać się porwać, gdy wieje wiatr z Wieczernika, albowiem tak właśnie rodzi się Kościół”.

Reklama

„Tak właśnie rodzi się Kościół, który jest miejscem i przestrzenią Bożych błogosławieństw, jest miejscem, z którego Boże błogosławieństwa wypływają do tych, którzy ciągle jeszcze szukają miłości Boga” – mówił na koniec wicedyrektor gnieźnieńskiej Caritas.

Z okazji rocznicy ingresu abp. Wojciecha Polaka wydany został także wybór jego homilii z pierwszego roku posługi arcybiskupiej i prymasowskiej. Książka powstała pod redakcją ks. Przemysława Kwiatkowskiego, osobistego sekretarza Prymasa Polski i jest pierwszą z serii wydawniczej opatrzonej wspólnym tytułem „Otwarte drzwi Kościoła”.

Jak pisze we wprowadzeniu ks. Kwiatkowski: „Otwarte drzwi zapraszają do tego, by przekroczyć ich próg. Zapowiadają spotkanie. Podtrzymują nadzieję, a nawet ją przywracają. Są jednocześnie przypomnieniem i obietnicą. Mogą też rodzić błogosławione wyrzuty sumienia, dzięki którym życie rozpoczyna się od nowa. Do takiego właśnie doświadczenia nawiązywał św. Jan Paweł II, gdy mówił o tym, by bez lęku otwierać drzwi Chrystusowi (…) Właśnie na tej drodze realizuje się misja Kościoła. Jak podkreśla od początku swej prymasowskiej posługi Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak «otwarte drzwi Kościoła to szczególny znak zwłaszcza dla tych, którzy noszą w swoim sercu tęsknotę za Bogiem, którzy go szukają. W tym otwarciu nie możemy wykluczyć nikogo, gdyż wszyscy mają prawo przyjąć Ewangelię»”.

Abp Wojciech Polak został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim Prymasem Polski 17 maja 2014 r. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 7 czerwca 2014 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-06 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brzeszcze: 75. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz

Mazur/episkopat.pl

W 75. rocznicę utworzenia karnej kompanii kobiet KL Auschwitz odbyły się główne uroczystości, upamiętniające powstanie podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bór/Budy.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania