Reklama

Świąteczne przygotowania

Niedziela kielecka 50/2003

Może nie zawsze szybko przejmujemy wzorce z Zachodu, ale sprawę komercjalizacji Świąt chyba opanowaliśmy. Gdybyśmy tak szybko wcielali w życie inne wzory ekonomiczne naszych zachodnich sąsiadów, dziś bylibyśmy potęgą gospodarczą.
Nieważne, że był początek listopada i dopiero co przeżywaliśmy Wszystkich Świętych. Znicze szybko zastąpiły kolorowe lampki, ozdoby choinkowe i oczywiście Mikołaje. Wszak biznes jest biznes.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent - czy to już Święta?

Jeśli przyjrzymy się witrynom sklepowym, reklamom w telewizji, billboardom, bez trudu stwierdzimy - właśnie rozpoczęły się Święta, albo „świąteczne zbiory”. Handlowcy zacierają ręce. Ich obroty w ciągu tych kilku tygodni są równe obrotom uzyskanym z półrocznej sprzedaży. Już w listopadowych wydaniach magazynów kobiecych znalazła się tematyka iście świąteczna: „Jak ubrać się na Wigilię?”, „Dwanaście dobrych porad. Co kupić na prezent gwiazdkowy chłopakowi?”.

Tak, warto już dziś poczuć Święta...

W telewizji kolędom nie ma końca, najczęściej w reklamach coca-coli (nota bene ulubionego napoju na polskich świątecznych stołach) kawy, czy margaryny - taka nowa tradycja.
Choć czas peerelowskich pustek i szarzyzny na półkach dawno już minął, wszyscy w okresie przedświątecznym zdają się o tym zapominać. Kupują absolutnie wszystko, tak, jakby po Świętach towar miał zniknąć. Tłumy przemierzają długie korytarze pomiędzy półkami, wybierając najatrakcyjniejsze oferty. Na kuszące ceny towarów, niekoniecznie niezbędnych do przeżycia i zorganizowania Świąt, mało kto jest odporny. I o to chodzi - handlowcy i specjaliści od marketingu pracują nad tym długie miesiące. Doskonale wiedzą, jak manipulować klientami, jak zaatakować nasze gusta. Z kolorowych, ruchomych billboardów krzyczą do nas promocje. Polskie domy handlowe, nauczone od swoich zachodnich partnerów, wydają fortunę na dekorację świąteczną. Są aniołki, gwiazdki, bombki, choinki i tysiące świateł. W 2002 r. prawie 150 tys. światełek wisiało wewnątrz i na zewnątrz Galerii Mokotów. Świąteczna dekoracja w Wola Parku kosztowała zaś 300 tys. euro. W całej tej „oprawie świątecznej” wszystko wydaje się nam takie atrakcyjne i potrzebne, wręcz niezbędne. Więc kupujemy - kolejny komplet lampek, bombek, 3 kawy w cenie jednej, 5 zgrzewek coli „po niewiarygodnie niskiej cenie”. Jednym słowem wszyscy tracimy głowę. I jak tu się dziwić dzieciom?
A handlowcy robią wszystko, by spełnić ich nawet najbardziej wygórowane marzenia gwiazdkowe. Same ekspozycje świąteczne w dziele zabawek układane są przez specjalistów przynajmniej przez dwa tygodnie.
Potrzeba przynajmniej kilka godzin, aby wybrać coś dla siebie. Mimo to - już przesądzone - każdy coś znajdzie, a ekipa zadba o to, abyśmy wyszli zadowoleni i z chudszym portfelem. W okresie przedświątecznym personel w centrach handlowych zostaje zwiększony nawet o 40 procent. Każdy dział ma przynajmniej kilku pracowników więcej, również dział reklamacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Załatw to przez internet

Tempo życia człowieka XXI wieku jest zbyt szybkie, aby znaleźć jeszcze czas na chodzenie do sklepów. Ale prezenty przecież są obowiązkowe! I na to handlowcy znaleźli szybko rozwiązanie. W Internecie zakupowy szał. Na takie zakupy decyduje się już coraz więcej ludzi. W wirtualnej rzeczywistości towar można zobaczyć z każdej strony. Może nie przymierzymy, ale za to unikniemy kolejek, tłoku i całego tego bałaganu.

E-kartki i sms-owy szał

Jeśli mowa o świątecznych przygotowaniach, to nie sposób nie wspomnieć o sprawie bardzo istotnej - pocztówki czy kartki świąteczne. Wysyłamy ich dużo, bo jak nie wysłać życzeń świątecznych. Choć od paru lat, od kiedy pojawiły się sms-y i e-kartki, Poczta Polska straciła nieco na obrotach, wielu jest jednak takich, którzy nie wyobrażają sobie Świąt bez tradycyjnej kartki.
W sms-ach gotowe, „głębokie” rymowanki w stylu: „śniegu całą kupę..., baraniego skoku do Nowego Roku”, „załatwiają” całą świąteczną wyliczankę. Nie obrazimy nikogo, bo nic od siebie tam nie ma, ale i życzenia są tak naprawdę dla wszystkich - czyli dla nikogo...
„Świąteczne przygotowania” trwają często 3 tygodnie. A kiedy ich czas dobiega końca i kiedy zasiadamy wreszcie po morderczym zabieganiu do suto zastawionego wigilijnego stołu, z zakręconymi jeszcze zakupowym szaleństwem umysłami, kto świadom jest, po co w zasadzie tu siedzimy? Dlaczego to taki szczególny wieczór?
Tymczasem gdzieś tam daleko, nocą w ubogiej betlejemskiej stajence rodzi się Dziecię - bez pompy i reklamy. Przychodzi sam Bóg, który tak bardzo ukochał człowieka, że przyoblókł jego ciało. Zza góry prezentów, cicho, cierpliwie czeka na swoją kolej. Wciąż czeka, kiedy otworzymy mu swoje serce i kiedy będzie mógł się w końcu narodzić w nas.
Gdybyśmy ten czas „świątecznych przygotowań” zamienili w porę na czas oczekiwania na Jego przyjście, pewnie będzie miał szansę...

Według Danuty Przedzińskiej - rzecznika prasowego Rejonowego Urzędu Poczty w Kielcach, zwiększony ruch przesyłek przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się około 10 grudnia i trwa do Nowego Roku. Ilość przesyłek zwiększa się wówczas 6-7-krotnie w stosunku do normalnego ruchu. Ze 110 skrzynek nadawczych na terenie miasta normalnie wyjmuje się 8000 do 9000 listów. W okresie przedświątecznym liczba ta kształtuje się w granicach 56-65 tys. W celu terminowego doręczenia zwiększonej ilości przesyłek uruchamia się dodatkowe stanowiska pracy oraz zatrudnia od 30 do 40% więcej załogi.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady