Reklama

Gość z pogranicza

Niedziela kielecka 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Władysławem Biszko, proboszczem parafii pw. św. Piotra i Pawła w Jaworowie na Ukrainie, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: - Jaki jest powód wizyty Księdza w diecezji kieleckiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Władysław Biszko: - Zaprzyjaźniłem się ze szkołą w Sobkowie od czasu, gdy jej dyrektor St. Osowski odwiedził naszą szkółkę sobotnio-niedzielną przy parafii. Nasza reaktywująca się parafia otrzymała sporą pomoc materialną właśnie stąd, z Sobkowa, z Chęcin, Nowin. Mogliśmy trochę „podźwignąć” kościół i plebanię, zaopatrzyć szkółkę. Z zainteresowaniem przyglądam się polskim parafiom. Staram się nawiązywać kontakty sąsiedzkie.

- A jaka jest Księdza parafia?

Reklama

- Nasza parafia położona jest 20 km od granicy, a więc jest to parafia pogranicza, na terenie, rzekłbym, misyjnym. Kilkadziesiąt lat kościół tutaj nie funkcjonował (sama parafia jest stara i historyczna, związana np. z osobą króla Jana III Sobieskiego i tradycją odsieczy wiedeńskiej. Obecną świątynie wybudowano w XVII wieku). Ludzie starają się odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie parafialnej. Najłatwiej jest dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym, najtrudniej - skażonym doświadczeniem komunizmu. W kościele na Mszy św. jest zazwyczaj ponad 200 osób, czyli jedna trzecia parafii.
Jest to parafia o charakterze ekumenicznym. We Mszach św. bardzo gorliwie uczestniczy np. rodzina koreańska. Są też najbliżsi pewnego znanego na Ukrainie pułkownika; jego ojciec pełni funkcję doradcy wojskowego prezydenta Leonida Kuczmy. Żona tegoż pułkownika przyjęła niedawno chrzest, obydwoje prowadzą śpiewy, czytają podczas liturgii. To bardzo gorliwi parafianie.
Jednakże nie ma tradycji, na której można budować, ale za to jest możliwość formowania niemal od podstaw. Olbrzymią rolę do odegrania na tym polu ma Ruch Światło-Życie, bardzo poważnie traktowany przez członków wspólnoty. Wielką popularnością cieszy się szkoła sobotnio-niedzielna. Oprócz 50 Polaków na zajęcia przychodzą także Ukraińcy i Rosjanie. Mamy Towarzystwo Kultury Polskiej i inne grupy wspólnotowe, w których chyba każdy może odnaleźć miejsce dla siebie. Teraz wszyscy bardzo mocno i poważnie przeżyliśmy Papieski jubileusz. Ukraińcy kochają Ojca Świętego i chętnie doszukują się ukraińskich korzeni w Jego rodowodzie.

- Jakie największe wyzwania stoją przed parafią w Jaworowie?

- Nasz teren charakteryzują dość mocne tendencje nacjonalistyczne. Trzeba mieć dużo taktu i zdrowego rozsądku. Kościół nie może zamykać drzwi, musi je bardzo szeroko otwierać, aby wszystkie grupy etniczne odnalazły w nim swe miejsce. Zapaść ekonomiczna rodzi problemy czasów transformacji. Jak dać odpór ubóstwu, alkoholizmowi, narkomanii? Więcej niż połowa dzieci w wieku gimnazjalnym bierze narkotyki, to jest bardzo wielka tragedia.

- Proszę powiedzieć naszym Czytelnikom kilka zdań o sobie.

- Pochodzę z polskiej rodziny osiadłej w Szelczyskach koło Mościsk. Ukończyłem seminarium w Lublinie, święcenia przyjąłem w katedrze lwowskiej w 1997 r. Obecnie jestem proboszczem parafii pw. św. Piotra i Pawła w Jaworowe, w obrębie archidiecezji lwowskiej.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

2025-04-10 09:58

Adobe Stock

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do CZUWANIA. Chodzi bowiem o to, aby nikt z nas nie przegapił swojej „pory”, swojego „czasu”, lecz aby wiedział, kiedy coś szczególnego „dzieje się dla niego albo ze względu na niego”.

Więcej ...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...