Reklama

Betanki z Witebska

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. W tym dniu Siostry odnawiają swoje śluby zakonne i uczestniczą we Mszy św. ofiarowanej w intencji Zgromadzenia, które założył salwatorianin, sługa Boży o. Józef Chryzostom Małysiak w 1930 r. Podstawowym celem Zgromadzenia jest naśladowanie Jezusa Chrystusa poprzez zachowywanie rad ewangelicznych oraz pomoc kapłanom w ich pracy duszpasterskiej, a także ciągła modlitwa w intencji nowych powołań kapłańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry pracują nie tylko w Polsce, ale też w krajach byłego Związku Radzieckiego, a od niedawna także w Erytrei w Afryce. 9 listopada br. s. Zuzanna, Białorusinka oraz Polki: s. Edyta i s. Jeremiasza gościły w parafii św. Antoniego w Lublinie. Siostry opowiadały o pracy na Białorusi i zbierały ofiary na budowę domu zakonnego w Witebsku, gdzie będą kształtowane nowe powołania wśród dziewcząt białoruskich.
Kościół białoruski był bardzo prześladowany. Świątynie zamykano lub zamieniano na magazyny czy fabryki. Nie wolno było chodzić do kościoła i nosić oznak wiary: medalików, krzyżyków. Nie było księży, zakonników i zakonnic. „Dla mnie - powiedziała s. Zuzanna - wielkim świadectwem była moja babcia, która zawsze stawała w naszej obronie. Kiedy nauczyciele wyciągali dzieci z kościołów, wzywali rodziców do szkoły, moja babcia przychodziła wtedy i mówiła, że nikt nie może zabronić jej wnukom chodzić do kościoła. To dawało ogromną nadzieję. (...) Dzięki babci, która przyprowadzała mnie do kościoła, mogłam przygotować się i przystąpić w 1985 r. do I Komunii św. Byłam sama jedna, miałam wtedy siedem lat. Byłam bardzo szczęśliwa. Często chodziłam do kościoła. Gdy było mi trudno, czułam się tam bezpiecznie. W późniejszych latach prowadziłam katechizację dzieci i spełniałam inne posługi. Prowadziłam modlitwę wspólnotową w czasie peregrynacji obrazu Matki Bożej w rodzinnej wsi. Dwa lata temu wstąpiłam do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej”. „Dopiero od 1990 r. następują powolne zmiany - mówiła s. Edyta. - Wtedy otworzyła się możliwość legalnej pracy duszpasterskiej i kapłani oraz osoby zakonne zaczęły napływać na Białoruś. Lata ateizmu spowodowały jednak ogromne spustoszenia. Do kościoła chodzi w tej chwili niewiele osób, ale ludzie pragną się modlić, chcą poznawać Boga, chcą znaleźć sens życia. Mimo, że bieda jest ogromna, ludzie potrafią dzielić się, często ostatnią kromką chleba”.
Dzieci, z którymi pracują Siostry Betanki, często chodzą do kościoła, chociaż mają do niego bardzo daleko. Muszą zatem dojeżdżać rowerami lub iść wiele kilometrów. Podobnie jest z nauką religii, która odbywa się nie w szkole, ale przy kościele w tzw. Domiku. Mimo, że jest zimno i trzeba w piecu napalić, bardzo się cieszą, że mogą uczyć się o Jezusie. Siostry i księża przyjeżdżają też do wiosek, gdzie m.in. prowadzą przygotowania dzieci i dorosłych do I Komunii św. i innych sakramentów, odwiedzają także chorych. W wioskach zawsze jest jakieś dziecko, które organizuje i prowadzi modlitwy dzieci. Ulubioną formą modlitwy jest Różaniec, odmawiany zarówno przez dzieci jak i starszych. Wielkim świadectwem są też ludzie, którzy wiele kilometrów chodzą do kościoła, nie zważając na pogodę, deszcz czy mróz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Podano datę pogrzebu papieża

2025-04-22 10:19

PAP/EPA/JAMES ROSS

W sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka. Taką decyzję podjęli kardynałowie obecni na pierwszej kongregacji generalnej zwołanej po śmierci Franciszka.

Więcej ...

Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe

2025-04-21 14:43

Grzegorz Gałązka

Po śmierci Franciszka jego następcę wybierze zgromadzenie kardynałów, zwane konklawe, choć w tej chwili nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w praktyce, gdyż liczba uprawnionych do tego purpuratów wynosi obecnie 135, podczas gdy - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie może ona przekraczać 120. Być może nastąpi doraźna lub trwała zmiana tego ustawodawstwa, ale na razie sytuacja jest nietypowa.

Więcej ...

Następcę papieża Franciszka będą wybierać m.in. czterej polscy kardynałowie

2025-04-23 07:33

Vatican Media

Chociaż Polska była krajem oficjalnie chrześcijańskim już od 966 r., to pierwszy Polak, Mikołaj Trąba, brał udział w wyborze papieża dopiero w XV w. i wcale nie przysporzyło mu to splendoru.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Kościół

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Wiadomości

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża