Reklama

Muzeum UMCS

Od kiedy chrześcijaństwo na lubelszczyźnie?

Od 17 listopada do 22 grudnia w sali Muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w gmachu Biblioteki Głównej UMCS oglądać można wystawę „Początki chrześcijaństwa na Lubelszczyźnie”. Organizatorami są Instytut Archeologii i Muzeum UMCS. Patronat honorowy nad wystawą objęli abp Józef Życiński i prof. Marian Harasimiuk, rektor uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy dźwiękach chorałów gregoriańskich obejrzeć można ciekawie zaaranżowaną ekspozycję. Na podłodze wyrysowano plan (kwadratowa nawa i cztery absydy dostawione do boków) kościoła św. Maurycego w Zawichoście (ziemia sandomierska) z końca XII w. Resztki kamiennych murów obrazują bryły ze styropianu. Nie brakuje dużego krzyża - głównego symbolu wiary chrześcijańskiej. W tematykę wprowadza zwiedzających powiększony obraz Jana Matejki Chrzest Polski. Na wystawie obejrzeć można krzyże, ikonki oraz enkolpiony, czyli dwustronne krzyże-relikwiarze, znalezione we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, a związane z Rusią Kijowską. Jest też biżuteria (krzyże-zawieszki, pierścionki) oraz przedmioty z symbolami pogańskimi z odkrytej w 1998 r. chłopskiej zagrodyb z X-XI stulecia w Jeziorzanach (dolina Wieprza). Najcenniejszym eksponatem jest odkryta w 1977 r. mała kamienna XIII-wieczna ikona Chrystusa z Czermna-Czerwienia (tutaj mieściła się stolica Grodów Czerwieńskich, znana ze źródeł ruskich już w 981 r.) w powiecie tomaszowskim.
Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich określa data 966 - chrzest Mieszka I za pośrednictwem Czech. Teoretycznie Lubelszczyzna miała szansę znaleźć się w orbicie nowej religii prawie 100 lat wcześniej, bo od 876 r., dzięki polityce władcy Wielkich Moraw, Świętopełka. W granicach jego państwa znalazła się szeroko rozumiana Małopolska. Świętopełek zaś to ten, który poprosił cesarza o nauczycieli i spowodował spektakularną misję Cyryla i Metodego. Zdaniem prof. Andrzeja Kokowskiego, kierownika Instytutu Archeologii UMCS, początki chrześcijaństwa w naszym regionie mogą sięgać nawet kilku stuleci wstecz. Wg niego w III i IV w. w Kotlinie Hrubieszowskiej funkcjonowali Goci, którzy pozostawili po sobie ślady rozwiniętych kontaktów ze światem. Już w IV w. wśród Wizygotów zamieszkujących Bałkany zaczęło się szerzyć chrześcijaństwo. Teoretycznie za sprawą Gotów chrześcijaństwo mogło dotrzeć również na Lubelszczyznę. Świadczą o tym monety z symbolami chrześcijańskimi docierające na Lubelszczyznę u schyłku starożytności. Nie można jednak tej hipotezy rozstrzygnąć jednoznacznie.
Eksponaty na wystawę wypożyczono z muzeów w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Chełmie, Zamościu, ze zbiorów UMCS oraz kolekcji prywatnych. Warto się z nimi zapoznać. Wstęp na wystawę bezpłatny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie