Reklama

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawołanie „Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie” rozbrzmiewało we wszystkich kościołach podczas Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W łomżyńskiej katedrze uroczystą Eucharystię o godz. 10.00 sprawował pasterz diecezji bp Stanisław Stefanek. Komentarze liturgiczne, role lektorów i kantorów oraz procesja z darami przypadły członkom Akcji Katolickiej Diecezji Łomżyńskiej, która w tym dniu wraz z asystentem ks. dr. Januszem Aptacym obchodziła swoje święto.
Mesjaszowi i Królowi wszystkich ludów i narodów powierzono panowanie, chwałę i władzę, Jego królestwo nigdy nie przeminie. Za prorokiem Danielem powinniśmy wyśpiewywać radość z panowania Boga nad światem i zawierzyć słowom św. Jana, który podaje, że Chrystus potwierdził podczas przesłuchania u Piłata, że jest Królem i że Jego królestwo nie jest z tego świata - powiedział w komentarzu Ryszard Żukowski.
Biskup Stanisław w homilii przypomniał nie tak odległe, bo październikowe wydarzenia związane z intronizacją Chrystusa Króla, kiedy Łomża jako miasto przyjęła Chrystusowe panowanie, tak różne od tych, jakie noszą skażone i zawężone pojęcia, i uznała, że tylko On jest jedynym Panem i Władcą. W świetle wydarzeń związanych z decyzją przyjętą zarówno przez władze miasta, jak i poszczególne stany wypowiedzianą podczas uroczystej Sumy w sanktuarium Miłosierdzia Bożego Biskup Stanisław dostrzegł zadania dla AK jako grupy animatorskiej oraz potwierdził, że „Msza dzisiejsza jest powiązaniem duchowym z tamtym etapem decyzji zarządu miasta, Rady Miejskiej i Liturgii ogłoszenia intronizacji Chrystusa Króla. (...) Chrystusowe królowanie sięgające i w historię, i w przestrzeń współczesną ustanawiamy w znaku sakramentalnym”. W celu uświadomienia tej chwili dodał jeszcze jedną refleksję. Przestrzegł za Ojcem Świętym nasze pokolenie przed nowym, modnym obyczajem, który sugeruje, by żyć tak, jakby Boga nie było. Symptomem tego są odgórne pomysły na uniwersalne życie społeczne, uniwersalne budowle, tzn. pozbawione jakiejkolwiek identyfikacji z nauką Chrystusa. „Pamiętajmy, że wszelkie fundusze, które pozyskiwane są na remonty i renowacje - także naszej zabytkowej katedry - muszą pochodzić z pewnego źródła. Gdyby było inaczej, to trzeba by rumienić się ze wstydu” - powiedział Ksiądz Biskup. Nawoływał, by nie sprzedawać się uniwersalizmowi i by wyciągać konsekwencje tej decyzji sprzed miesiąca - uznania, że Chrystus jest Królem Łomży i wszystkich środowisk, które tworzą jej życie kulturalne, społeczne i zawodowe - „po prostu Kościół”. Biskup Stanisław apelował o krucjatę różańcową w intencji rodzin i ojczyzny do kapłanów, asystentów posługujących wspólnotom Akcji Katolickiej, bo „do wszystkiego nadają się ręce, które trzymają różaniec i serce, które tętni całym rozognieniem miłowania - a przede wszystkim do tworzenia wspólnoty chrześcijan”. Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że obecność Akcji Katolickiej w diecezji łomżyńskiej, której przewodzi Chrystus Król, i obecność Seminarium będącego miejscem przygotowania kapłanów posługujących Chrystusowi Eucharystycznemu i wszystkim środowiskom pokaże, że jednak Bóg jest obecny w naszym życiu, a mieszkańcy Łomży żyją Jego przykazaniami. Aby było to możliwe, trzeba by wszystkie środowiska stały się jedną wspólnotą wielbiącą Chrystusa Króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj