Reklama

Agresja u dzieci i młodzieży

Niedziela łowicka 50/2003

Na temat agresji występującej u dzieci i młodzieży w ostatnim czasie bardzo dużo się mówi i pisze. Wychodząc na przeciw zainteresowaniu nauczycieli tym problemem, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli organizuje konferencje i szkolenia nt. „Agresja u dzieci i młodzieży”. Katecheci jako grupa zawodowa bardzo często narażona na zachowania agresywne ze strony młodych ludzi, żywo zainteresowali się tym zagadnieniem. Proponowane 12-godzinne warsztaty w dniach 13 i 17 listopada zgromadziły 30 katechetów, a zainteresowanie było na tyle duże, że organizatorzy postanowili powtórzyć to szkolenie jeszcze w styczniu. Obecnie na termin styczniowy lista kandydatów już jest zamknięta, dlatego też najprawdopodobniej powstanie również trzeci termin warsztatów. Warto więc przybliżyć pokrótce tematykę i przebieg warsztatów o agresji, które odbyły się Instytucie Teologicznym w Łowiczu z inicjatywy konsultanta do spraw katechezy ks. Sławomira Sobierajskiego, a prowadzone były przez panią Dorotę Gulbas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając kurs, prowadząca powiedziała, że są obecnie cztery punkty patrzenia na przyczyny powstawania agresji. Uczestnicy zaś zajmą się rozpatrywaniem definicji agresji: „Agresja jest to celowe działanie nastawione na wyrządzenie komuś krzywdy, spowodowane nagromadzeniem się wewnętrznych negatywnych emocji”. Przedstawione zostały najważniejsze pojęcia dotyczące agresji: 1. Każde zamierzone działanie (w formie otwartej lub symbolicznej). 2. Zachowanie zmierzające do wyładowania niezadowolenia lub gniewu na osobach lub rzeczach. 3. Agresja niszcząca i prospołeczna (służąca interesom jednostki i społeczeństwa). 4. Agresja instrumentalna i agresja afektywna (sama chęć skrzywdzenia). 5. Agresja atakująca i obronna. Najczęściej wyszczególnia się agresję fizyczną i słowną. Następnie prowadząca podała genezę agresji. I koncepcja to agresja jako instynkt, II koncepcja to agresja jako reakcja na frustrację, III koncepcja to agresja jako nabyty popęd, IV koncepcja to agresja jako zachowanie wyuczone. Te cztery koncepcje, które omówione zostały szczegółowo, mieszczą się w wielowynikowej koncepcji zachowań agresywnych, która przedstawia tendencję wzrostową takich zachowań, a jednym z ważnych elementów, który ma ogromny wpływ na zachowania agresywne, jest kryzys rodziny. Spowodowany jest on odrzuceniem emocjonalnym, permisywnością rodziców wobec dziecka (brak należytej opieki), alkoholizm jednego z rodziców oraz stosowanie niewłaściwych metod wychowawczych. Muszą być podjęte zbiorowe, systematyczne działania wszystkich nauczycieli w celu określenia odpowiednich zasad postępowania, by wyeliminować bądź zasadniczo ograniczyć agresję u dzieci i młodzieży.
Wymienione zostały też czynniki środowiska rodzinnego wpływające na rozwój tendencji agresywnych. W skład tych czynników wchodzi między innymi: cechy temperamentu dziecka, apodyktyczność rodziców, emocjonalnie chłodne nastawienie rodziców do dziecka i przyzwalanie dziecku na dowolne zachowania w każdej sytuacji, brak reguł postępowania.
Kolejnym etapem szkolenia było przedstawienie postaw wychowawczych, które mogą w przyszłości wywoływać u dziecka: postawę bądź agresywną, bądź lękliwą. Te postawy wychowawcze podzielone zostały na dwa wymiary: 1. Fizyczna i duchowa swoboda dziecka. 2. Emocjonalne zachowanie wychowawców. Postawy te połączone zostały z typami osobowości dziecka: ekstrawertyczną i introwertyczną. Po opracowaniu tej części tematu prowadząca Dorota Gulbas zajęła się ukazaniem przyczyn powstawania agresji w szkole i poza szkołą. Zaprezentowała też zachowania nauczycieli wywołujące agresję wśród uczniów, a także spostrzeżenia i uwagi wizytatorów dotyczące powstawania agresji w szkołach.
W dalszej części warsztatów była praca w grupach na temat: szkoła wobec agresji i przemocy. Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestnicy zapoznani zostali z procedurami postępowania w przypadku dzieci, u których występują patologie oraz jak powinna wyglądać interwencja pedagogiczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...