Reklama

Ministranckie święto

Około tysiąca lektorów i ministrantów uczestniczyło 22 listopada w katedrze łódzkiej, a następnie w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, w Dniu Jedności Służby Liturgicznej. Tradycyjnie, spotkanie odbyło się w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dawno już nie widziano tylu młodych, chłopięcych, roześmianych twarzy w bazylice archikatedralnej. Chłopcy, w wieku od kilku do kilkunastu lat, przybyli z najodleglejszych zakątków archidiecezji łódzkiej.
Tegorocznej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Władysław Ziółek. Przy ołtarzu stanęli także ci kapłani, którzy na co dzień opiekują się służbą liturgiczną w swoich parafiach.
Rozpoczynając Eucharystię, abp Władysław Ziółek poprosił ministrantów, aby w swych modlitwach pamiętali o wszystkich, którzy są im bliscy na drodze formacji ministranckiej.
W wygłoszonej homilii Ordynariusz łódzki podziękował wszystkim chłopcom za ich służbę przy ołtarzu. - Można powiedzieć, że stoicie na świeczniku, a nie gdzieś za filarem kościoła - stwierdził abp Ziółek. - Do was: scholanek, ministrantów i lektorów należy poznawać i miłować Chrystusa, by móc Go później naśladować - podkreślił Hierarcha, nawiązując do aktualnego programu duszpasterskiego.
- Kościół dla Was jest jak Matka - kontunuował Ksiądz Arcybiskup. - Poprzez kapłanów naucza i wychowuje, troszcząc się o Wasze życie duchowe i zbawienie.
Na zakończenie Eucharystii Ordynariusz łódzki przekazał swój nowy list skierowany do ministrantów.
„Z Twoją posługą spotykam się prawie każdego dnia - czytamy we fragmencie tego listu. - Jesteś wszędzie tam, gdzie Kościół się modli. Twoja posługa jest niezbędna, by Kościół mógł się modlić. To jest bardzo ważne: kiedy Kościół się modli, to buduje się wiara”.
Abp Władysław Ziółek przypominając, że w bieżącym roku obchodzimy 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II pisze dalej:
„Karol Wojtyła, zanim wybrano go na Stolicę Piotrową, też był kiedyś takim chłopcem jak Ty: radosnym, wysportowanym, pełnym życia, ale także ciągle, dzień po dniu, dorastającym do świętości, Kościołowi potrzebny jesteś Ty. Cały Ty! Wraz z Twoją młodością i radością.
Ministrant jest tą osobą, która niesie krzyż i świece, przygotowuje, a potem czyta lekcje i śpiewa psalm. Uczestnictwo w Liturgii, to uczestnictwo w modlitwie z gestami - tłumaczy dalej abp Ziółek. - Modlitwa to rozmowa bardzo szczególna, to dialog z samym Bogiem.
Do sprawowania Liturgii tak bardzo potrzebna jest Twoja posługa - zapewnia w liście Pasterz Kościoła łódzkiego. - Liturgia to jeden z najważniejszych sposobów obecności Chrystusa wśród nas! Jeżeli to zrozumiesz i zapamiętasz, to wtedy wszystko, co będziesz czynił w prezbiterium, nawet najprostszy gest - stanie się Twoim wyznaniem wiary. A jeżeli będziesz swoją służbą przy ołtarzu dawał świadectwo, że wierzysz, to pomożesz innym wiernym, zgromadzonym wokół ołtarza, w przeżywaniu ich osobistego spotkania z Chrystusem”.
W zakończeniu listu Ordynariusz łódzki prosi ministrantów, aby w swych modlitwach pamiętali o Papieżu Janie Pawłe II, rodzicach, księdzu, a także o Arcybiskupie łódzkim.
Dla wielu ministrantów takie coroczne spotkanie w katedrze to czas na podjęcie życiowych decyzji.
Paweł Siewiera z Bełchatowa ma 13 lat. Ministrantem został dzięki babci, która po jego Pierwszej Komunii św. zapisała go do służby liturgicznej.
- Może dzięki babci zostanę też klerykiem, bo ciągle się dopytuje czy chcę być księdzem - mówi z uśmiechem chłopiec. - Na razie cieszę się z tego, że jestem ministrantem. To dla mnie zaszczyt, że mogę być tak blisko ołtarza.
Kolega Pawła jest ministrantem już ósmy rok. Obecnie jest w III klasie gimnazjum i poważnie myśli o przyszłości.
- Mam wiele planów - mówi nastolatek. - Ale czy będę klerykiem? Teraz nie wiem, czas pokaże.
Druga część Dnia Jedności Służby Liturgicznej odbyła się w WSD. Klerycy V roku przygotowali spektakl o życiu św. Franciszka. - Chcemy pokazać młodemu człowiekowi, jak ma dokonywać wyborów w swoim życiu - wyjaśnia alumn V roku Paweł Świrad. - Każdy człowiek ma inne powołanie. Jeden będzie kapłanem - drugi założy rodzinę.
Alumni oprowadzali chętnych po seminarium. - Nie ma takich miejsc, które byłyby niedostępne dla ministrantów - przyznają klerycy. - Pokazujemy kaplicę, nasze pokoje i salę gimnastyczną. Na koniec wszystkich zapraszamy na słodki poczęstunek i herbatę.
Dni powołaniowe w WSD dla młodzieży męskiej, zainteresowanej formacją seminaryjną, miały miejsce również 24 i 25 listopada br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj