Reklama

Twoje ciało świątynią Bożego Piękna

Niedziela łódzka 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taką myśl głosi Helene Goussebaye, pochodząca ze Wspólnoty Błogosławieństw w Belgii, która podczas długiego listopadowego weekendu prowadziła warsztaty ewangelizacyjne pod nazwą „Tańce izraelskie: źródło radości i ewangelizacji”. W warsztatach, zorganizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie „5”, uczestniczyły osoby pragnące poznać bliżej kulturę, tradycje i tańce Izraela oraz mocniej przeżywać radość wiary w Chrystusa.
W ciągu 5 dni młodzież brała udział w Mszach św., zajęciach tanecznych, konferencjach na temat ewangelizacji i pokazach filmowych. Ponadto odprawiane były: nieszpory „Zmartwychwstania”, adoracja i uwielbienie, Koronka do Bożego Miłosierdzia i poranna Jutrznia, w ramach której śpiewano 18 Błogosławieństw, czyli tradycyjną modlitwę żydowską.
Ciekawy i urozmaicony program warsztatów wypełniał uczestnikom cały dzień. Podczas 8 sesji tanecznych młodzież uczyła się kroków, które zaprezentowała podczas niedzielnej Mszy św. w katedrze. Wieczornej Eucharystii dla studentów przewodniczył ks. Paweł Lisowski. Było to spotkanie wyjątkowe, gdyż modlitwie towarzyszył taniec.
W trakcie Liturgii głos zabrała Helene Goussebayle, która opowiedziała wiernym o Wspólnocie Błogosławieństw. Jest to Stowarzyszenie założone przez brata Efraima w 1975 r., w którego skład wchodzą osoby świeckie, konsekrowane oraz rodziny. - Jesteśmy otwarci na ubogich i biednych, którzy poszukują Boga. Rytm życia wspólnotowego wyznacza modlitwa, Słowo Boże i ewangelizacja. Założyciel naszej wspólnoty od początku nawiązywał do kultury izraelskiej, ponieważ tam są korzenie Kościoła katolickiego. Więc, aby poznać i zrozumieć Jezusa, trzeba zapoznać się z ludem i tradycją Izraela. Dlatego szanujemy szabat, tańczymy tańce izraelskie i studiujemy księgi żydowskie. W Stowarzyszeniu protestanci, katolicy i prawosławni modlą się wspólnie, gdyż dążymy do jedności wszystkich chrześcijan. Wszyscy bowiem mamy jednego Ojca - Boga, jeden cel - Niebo i jedną Biblię.
Helene opowiadała również o tańcu, który w jej życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niemu zaakceptowała samą siebie i zdała sobie sprawę, że jej własne ciało jest jak tabernakulum, w którym mieszka Jezus Chrystus. - Gdy tańczę, czuję bliskość z Bogiem, czuję jakby sam Bóg tańczył we mnie - przekonywała Helene. - Taniec jest jak szukanie spojrzenia Bożego. Tańcząc - modlę się, czyli „wchodzę” do swojego ciała i serca, gdzie mieszka Bóg. W Biblii napisano, że ciało jest świątynią Ducha Świętego, czyli miejscem, gdzie spotykamy Boga. Gdy jesteśmy świadomi własnego ciała, możemy wejść do własnej świątyni i modlić się. W tańcu piękne jest również to, że nie zawsze musi on być poważny i doskonały, ważne aby był radosny.
Na zakończenie wieczornej Eucharystii uczestnicy warsztatów wykonali jeden z tańców, którego nauczyli się podczas zajęć z Helene.
Mimo że warsztaty tańca izraelskiego zakończyły się we wtorek, jego uczestnicy z pewnością zawsze już będą odnajdywać w tańcu nie tylko radość, ale i miłość Bożą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst