Reklama

Sesja w Borkach

Rozumieć kino

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We współczesnej kulturze coraz większą rolę odgrywa film, wraz z będącymi jego nośnikiem - mediami elektronicznymi. Film jest sztuką ogromnie sugestywną, wywierającą szczególny wpływ na psychikę młodych widzów, na ich postawy i zachowania. Niestety, coraz częściej jest to oddziaływanie destrukcyjne, a to ze względu na lansowanie na ekranach negatywnych wzorców moralnych, epatowanie przemocą, okrucieństwem, ostrą erotyką (wręcz pornografią).
Młodzież, z natury mało krytyczna, potrzebuje więc w tej dziedzinie przewodnictwa, a dokładniej - systematycznej edukacji, która obejmowałaby dystans do mielizn kina komercyjnego i przysposobienie do rozumnej percepcji kina artystycznego. Dziwi zatem fakt, że w programach szkolnych wciąż nie można zauważyć wyrazistej koncepcji kształcenia filmowego i medialnego.
Do tej pory, jedynie dzięki osobistej inicjatywie nauczycieli języka polskiego, wygospodarowano na lekcjach trochę czasu na „oswajanie” mediów. Dzieje się tak w dużym stopniu dzięki inspiracjom płynącym z Ogólnopolskich Sesji Filmoznawczo-Metodystycznych, organizowanych od 13 lat w Borkach przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi (kierownikiem Gabinetu jest Ewa Kanownik), Katedrę Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego, a ostatnio także - Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” i Widzewskie Domy Kultury. Koncepcja i prowadzenie sesji od początku należą do prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej - kierownika wspomnianej Katedry UŁ.
Na, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem polonistów, listopadowych zgrupowaniach omawiano następujące kwestie: autoświadomość sztuki filmowej, arcydzieło filmowe i jego kryteria estetyczne, ekranowe adaptacje literatury, media a przemoc, warsztat twórcy filmowego, kino przełomu wieków. Każda sesja składa się z części naukowej, obejmującej wykłady, konwersatoria i niezbędne projekcje, oraz metodycznej - nastawionej na omawianie na lekcji prezentowanych z taśm wideo.
W tym roku skoncentrowano się przede wszystkim na problemach analizy i interpretacji filmu oraz innych tekstów audiowizualnych. Punktem wyjścia stał się wykład prof. Alicji Helman (UJ i UŁ), dotyczący strategii rozszyfrowywania warstwy symbolicznej dzieła sztuk. Pomocne mogą się tu okazać wskazania K. G. Junga. Inni wykładowcy, m.in. profesorowie: Nurczyńska-Fidelska, Stachówna, Przylipiak, doktorzy Stolarska, Kłys, Pitrus - zaprezentowali erudycyjne analizy i interpretacje wybranych dzieł filmowych (Hoffmana, Polańskiego, Wajdy, Bressona, Cronenberga, Saury). Były też wystąpienia na temat kultury masowej, wideoklipu i eksperymentalnej sztuki wideo.
Sesje w Borkach, integrujące środowisko filmoznawcze i polonistyczne, wspomagające edukacyjnie szkołę poprzez konkretną pomoc metodyczną (wspomnieć tu trzeba o wydawnictwach będących pokłosiem spotkań) - są nader cennym przedsięwzięciem. Organizatorom sesji wypada życzyć pokonania trudności finansowych i pomyślnej realizacji kolejnych edycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst