Reklama

Bp Wilhelm Pluta we wspomnieniach...

...Episkopatu Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spełniając oczekiwania Wspólnoty Diecezjalnej - tak Duchowieństwa jak i Świeckich - wyrażane przy wielu okazjach, dotyczące przygotowań do procesu beatyfikacyjnego biskupa gorzowskiego Wilhelma Pluty, bp diecezjalny Adam Dyczkowski przedstawił prośbę Księżom Biskupom na 306. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu 20 czerwca 2000 r. o opinię duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Biskupi zebrani na 307. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski 25 sierpnia w Częstochowie wyrazili pozytywną opinię o duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. 30 sierpnia 2000 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp przekazał na ręce bp. Adama Dyczkowskiego pozytywną decyzję całego Episkopatu Polski zezwalającą na dalsze prace procesu beatyfikacyjnego. Oto treść pisma kard. Józefa Glempa:

"Ekscelencjo, Najdostojniejszy Biskupie, sprawę rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty, Biskupa Gorzowskiego zm. 22 stycznia 1986 r., zgodnie z prośbą Waszej Ekscelencji wyrażoną w piśmie z dnia 20 czerwca 2000 r. i przepisem Norm Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - przedłożyłem Konferencji Episkopatu.

Księża Biskupi, którym postać żarliwego kapłana i pasterza Kościoła Gorzowskiego jest dobrze znana, zebrani na 307. Zebraniu Plenarnym w dniu 25 sierpnia w Częstochowie, wyrazili pozytywną opinię o duszpasterskiej stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty.

Przekazując powyższą decyzję, życzę Bożego błogosławieństwa i wyrażam radość, że diecezja zielonogórsko-gorzowska w przyszłości będzie miała nowego patrona.

Decyzja powyższa Episkopatu Polski podjęta została w oparciu o ogólne przekonanie o świętości życia bp. Wilhelma Pluty, o bezgranicznym umiłowaniu Boga i wierności Jego przykazaniom i zatroskaniu o dobro Rodziny Diecezjalnej.

Oto niektóre wypowiedzi księży biskupów na temat osoby bp. Wilhelma Pluty:

Abp Kazimierz Majdański: "Znałem bp. Wilhelma Plutę przez szereg lat blisko i przychylam się do propozycji rozpoczęcia prac związanych z przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym. Wyrażam głęboką radość z mającego się rozpocząć procesu" .

Abp Juliusz Paetz: "Znałem bp. Wilhelma osobiście, jego działalność pasterską na płaszczyźnie diecezjalnej i krajowej. Zawsze też ceniłem sobie osobiście wielką życzliwość, jaką mnie darzył. Towarzyszę modlitwą wszystkim, którzy współdziałają w pracach związanych z procesem beatyfikacyjnym tego wielkiego Człowieka, Polaka i Biskupa" .

Bp Edward Materski: "Osobiście znając śp. bp. Wilhelma z kilkunastoletniej współpracy w Episkopacie Polski, oświadczam, że rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego uważam za bardzo uzasadnione. Zawsze byłem zbudowany gorącą troską bp. Wilhelma o wierność apostolskiemu powołaniu przejawiającą się przede wszystkim w stawianiu sobie surowych wymagań. Jego gorliwość nacechowana była wielką miłością Kościoła i pragnieniem dotarcia z Orędziem Ewangelii do wszystkich. Modlitwą będę wspierał starania o beatyfikację".

Bp Tadeusz Rybak: "Bp Wilhelm Pluta znany był powszechnie ze swojej niezwykłej gorliwości pasterskiej, z głębokiej pobożności i wiedzy teologicznej. Świadectwo Ojca Świętego o Biskupie Wilhelmie ma szczególne znaczenie. Jestem przekonany, że proces beatyfikacyjny bp. Pluty w pełnym świetle ukaże jego cnoty i zasługi dla Kościoła, któremu służył z całkowitym oddaniem w bardzo trudnym okresie naszych dziejów. Miałem szczęście znać osobiście bp. Wilhelma. Jestem przekonany o jego głębokim zjednoczeniu z Bogiem, umiłowaniu Kościoła i wielkiej pasterskiej trosce o jego rozwój. Modlę się, by został wyniesiony na ołtarze".

Bp Wiktor Skworc: "Osobiście znałem śp. Biskupa, a nieczęste spotkania z tym Pasterzem diecezji gorzowskiej pozostały głęboko w mojej pamięci, ponieważ był człowiekiem pokoju i modlitwy. Takim go zapamiętałem. Jestem przekonany, że tak jak czas jego ziemskiej wędrówki był wypełniony troską o sprawę Królestwa Bożego, tak we wieczności również oręduje przed Boga tronem za pielgrzymującym ludem, którego był biskupem. Życzę determinacji w pokonywaniu wszelkich trudności, jakie na pewno pojawią się na drodze procesowych dociekań. Łączę się w modlitwie o wyniesienie na ołtarze tego wielkiego Pasterza, jakim był śp. biskup Wilhelm Pluta".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...