Reklama

490 lat istnienia Parafii Rzymskokatolickiej w Boćkach

Niedziela podlaska 50/2003

30 kwietnia 1513 r. w sobotę Wigilii św. Jakuba Apostoła, wojewoda witebski, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, sekretarz, starosta bracławski, dziedzic na Boćkach - Jan Sapieha, dokumentem erygował kościół drewniany pod wezwaniem Ducha Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi, św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Panny zbudowany na rynku w mieście Boćki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszymi kapłanami parafii byli: Aleksy, Bartłomiej Majewski i Mikołaj. W 1530 r. na prośbę ks. Mikołaja biskup łucki Paweł Olszański w Janowie zatwierdził, że do parafii należy: miasto Boćki, Knorydy, Dubna, Bystre, Skalimowo, Jakubowice, Kosińscy, Olszewscy, Andryjanki, Wiercień. Terytorium parafii ulegało zmianie, zwiększało się bądź zmniejszało. Około 400 lat później, w 1905 r. należało do parafii 1 miasto - Boćki, 23 wsie, 3 kolonie i 7 majątków. W 1919 r. 1 miasto, 14 wsi, 6 kolonii, 6 majątków. W 1936 r. 1 miasto, 15 wsi, 11 kolonii, 5 majątków. Ilu było parafian w czasie powstania parafii trudno powiedzieć. Wiemy, że byli tu Polacy i Rusini mieszkający w Boćkach. W 1676 r. według pogłównego wyliczono, że w Boćkach mieszkało 274 chrześcijan i 44 żydów. Przybywali oni do Bociek, gdyż w latach 20. XVI w. przepędzano ich z miast Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. W 300 lat później, w 1824 r. w parafii było 1432 wiernych, w 1905 - 4471, w 1919 - 2363, w 1936 - 3103. Zmiany terytorialne i powstawanie nowych parafii: Kleszczele, Osmola, Dziadkowice miały wpływ na ilość parafian.
Parafia boćkowska do III rozbioru Polski należała do diecezji łuckiej, od 1789 r. do diecezji wigierskiej. Po pokoju w Tylży i włączeniu Białostocczyzny do Rosji znalazła się ona w archidiecezji mohylewskiej z wydzielonym archidiakonatem białostockim, od 1849 r. do 1991 r. w diecezji pińskiej, a od 1991 r. w diecezji drohiczyńskiej utworzonej przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Erygowany przez Jana Sapiehę drewniany kościół został zniszczony w czasie wojen szwedzkich, a odbudowany został w 1703 r. dzięki ks. Strzymowskiemu.
W czerwcu 1824 r. z obawy przed zawaleniem stropu, dla bezpieczeństwa, kościół zamknięto. Dziś w miejscu dawnej świątyni stoi na kamiennym cokole żelazny krzyż, ufundowany i postawiony potajemnie nocą w 1916 r. przez parafian. W 1832 r. kościół zakonny Ojców Reformatów został kościołem parafialnym i tak jest do dziś. Pozostałością po dawnej świątyni jest obraz św. Rocha przechowywany w obecnym kościele.
W historii parafii było wielu wspaniałych księży. W dokumentach zanotowano niektórych: proboszcz, ks. Jaszczewski w 1805 r. koło plebanii wybudował szpital, ks. Górski litował się nad biednymi, ks. Gierulski był proboszczem i dziekanem bielskim, stawiał opór władzom carskim, ks. Żochowski przeciwstawiał się ograniczaniu swobód religijnych, ks. Aleksander Hajduk przyczynił się do założenia w 1905 r. polskiej szkoły i prowadził nadzór nad nią. Ks. Jan Warpechowski zbudował w 1912 r. plebanię niedaleko obecnego kościoła ufundowanego przez Józefa Franciszka Sapiehę i Dom Akcji Katolickiej. Parafia prowadziła działalność duszpasterską, religijną, opiekuńczo-charytatywną, kulturalno-wychowawczą, administracyjną i gospodarczą.
W XVI w. istniało Bractwo Różańcowe, Bractwo Dusz Czyśćcowych, Bractwo św. Szkaplerza, Bractwo Trzeźwości. Po I wojnie światowej powstało Tercjarstwo Kanoniczne św. Franciszka, założone przez ks. Jana Warpechowskiego, którego zadaniem była opieka i odwiedzanie chorych.
Zorganizowano piękną procesję z chorągwiami, a 12 dziewczynek ubranych w czerwone płaszcze nosiło narzędzia Męki Pańskiej. Działały organizacje młodzieżowe: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Męskiej oraz Dzieciątka Jezus, których opiekunem był ks. Jan Warpechowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co najmniej dwóch kardynałów nie weźmie udziału w konklawe

2025-04-24 09:17
Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

PAP/EPA

Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

Co najmniej dwóch kardynałów nie będzie mogło przyjechać do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka oraz w wyborze nowego papieża. Już w dniu śmierci papieża Franciszka emerytowany arcybiskup Sarajewa, 79-letni kard. Vinko Puljić powiedział chorwackiej gazecie „Vecernji list”, że nie będzie mógł pojechać do Rzymu z przyczyn zdrowotnych.

Więcej ...

Nuncjusz apostolski w Polsce: nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza

2025-04-23 20:33
Abp Antonio Guido Filipazzi

Łukasz Krzysztofka

Abp Antonio Guido Filipazzi

Nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza; tym, który go prowadzi i chroni jest Jezus Chrystus - powiedział w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Hierarcha poprosił wiernych o modlitwę za duszę Franciszka oraz by Bóg dał Kościołowi jego następcę.

Więcej ...

5 dni Franciszka w Polsce: Papież apelował m. in. o zgodę narodową

2025-04-24 17:27
Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.

Bożena Sztajner/Niedziela

Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.

Papież Franciszek gościł w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. w ramach swojej 13. zagranicznej podróży apostolskiej. Głównym celem jego pielgrzymki było uczestnictwo w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Papież udał się też na Jasną Górę, gdzie uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau i w sanktuarium w Łagiewnikach, spotkał się z władzami RP na Wawelu oraz odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. W pierwszym przemówieniu Franciszek przypomniał Polakom, że "zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego". W trakcie ŚDM przestrzegał młodych przed życiem „na kanapie” przed byciem „przedwczesnym emerytem” i przed „wirusem smutku”. Małżonkom radził, by używali trzech kluczowych słów: „pozwól, dziękuję, przebacz”. Osobom konsekrowanym i księżom mówił o powołaniu do służby. Przypomnijmy te 5 dni Franciszka w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę