Reklama

Bank Spółdzielczy w Brańsku i jego udział w procesie wychowawczym

Niedziela podlaska 50/2003

Słowo „bank” każdemu kojarzy się z pieniędzmi oraz różnymi operacjami finansowymi. Znając wiele sentencji związanych z niniejszym tematem, z reguły wiadomo, że w towarzystwie pieniędzy nie obowiązują żadne reguły poza prawami ekonomii. Nie ma jednak nic bardziej złudnego i mylącego. To ludzie decydują o tych sprawach i od nich zależy, jaka sfera życia będzie uzależniona od wynalazku Fenicjan - pieniędzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bank Spółdzielczy w Brańsku nie od razu stał się instytucją autorytatywną i wychowawczą. Na jego wizerunek pracowało wiele pokoleń. Obecna kadra, od wielu lat kierowana przez prezes, Zdzisławę Maksymiuk, to grupa doświadczonych, wykształconych i kompetentnych ludzi, którzy konsekwentnie realizują idee spółdzielczości i gospodarności.
Geneza spółdzielczości w Brańsku sięga okresu rozbiorów. Działało wtedy w miasteczku Brańskie Towarzystwo Kredytowe. W 1925 r. powstała Kasa Stefczyka. Założycielem jej byli: Teofil Demian - nauczyciel z Oleksina, Jan Woiński i Stanisław Szmurło - rolnicy z Popław, Jan Kiersnowski z Kiersnowa, dr J. Czarnecki z Brańska. Tradycje ruchu spółdzielczego i idei sprzed prawie 80 lat kontynuuje Bank Spółdzielczy w Brańsku.
Bank brański zrzeszony jest w Mazowieckim Banku Regionalnym SA w Warszawie. Ma ponad 4500 członków. Posiada oddziały w Narewce, Boćkach, Grodzisku, Wyszkach i Rudce. Do jego szczególnych priorytetów, dzięki którym cieszy się szacunkiem i uznaniem, należy działalność społeczna i wychowawcza.
Od kilku lat w październiku Zarząd i pracownicy BS w Brańsku organizują spotkania związane z Dniem Edukacji Narodowej, na które zapraszani są przedstawiciele szkół współpracujących z Bankiem poprzez reaktywowaną w 2000 r. działalność Szkolnych Kas Oszczędności. Poprzez krzewienie idei spółdzielczości Bank włącza się w proces wychowawczy młodego pokolenia.
Swoją działalnością BS w Brańsku obejmuje 6 zespołów szkół: w Brańsku, Boćkach, Grodzisku, Narewce, Wyszkach, Rudce, dwa gimnazja - w Glinniku i Oleksinie oraz 16 szkół podstawowych. Łącznie 24 placówki oświatowe. W 20 szkołach pod patronatem Banku działają Szkolne Kasy Oszczędności, które skupiają około 1700 członków.
Jedną z najbardziej popularnych i lubianych form działalności edukacyjnej propagowanej przez BS w Brańsku są różnorodne konkursy. Ich tematyka nie trudna jest do odgadnięcia, ponieważ wiadomo, że związana jest z finansami, a szczególnie z gospodarzeniem pieniądzem. Wykorzystywane są tu różne formy artystyczne, m. in.: plastyczna, poetycka, recytatorska, aktorska, medialna i wiele innych. Ponadto młodzież chętnie bierze udział w konkursach wiedzy o bankowości spółdzielczej, formach oszczędzania i historii pieniądza. Duże zaangażowanie w powyższych przedsięwzięciach okazują nauczyciele, którzy mobilizują i aktywizują młodzież do podjęcia działań.
W roku szkolnym 2002/2003 Bank Spółdzielczy, przy współpracy Mazowieckiego Banku Regionalnego SA w Warszawie, po raz trzeci zorganizował konkurs „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym”. Zgodnie z regulaminem mogły do niego przystąpić wszystkie szkoły, w których działają SKO. Sprawozdanie z udziału złożyło 8 szkół podstawowych i 1 gimnazjum. W I etapie podsumowanym na szczeblu Banku Spółdzielczego wyniki były następujące: I miejsce - Publiczne Gimnazjum w Glinniku; II miejsce - Szkoła Podstawowa w Grodzisku; III miejsce - Szkoła Podstawowa w Holonkach. Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa w Topczewie i Szkoła Podstawowa w Wyszkach. Ponadto podczas zmagań konkursowych na II etapie - szczebel regionalny, Gimnazjum z Glinnika zajęło II miejsce.
Inną, ale jakże miłą i sympatyczną formą współpracy brańskiego Banku ze szkołami jest zakładanie i uroczyste przekazywanie wszystkim pierwszoklasistom (z terenu działalności Banku) książeczek oszczędnościowych z wkładem po 10 zł każda oraz wręczanie upominków.
W miarę możliwości Bank ze środków funduszu społeczno - wychowawczego dofinansowuje szkołom zakupy sprzętu sportowego, strojów sportowych, sprzętu RTV, książek oraz innego wyposażenia. Wspomaga organizację turniejów, konkursów i wycieczek.
Profesjonalna, fachowa i zawsze zgodna z potrzebami klienta polityka Banku Spółdzielczego w Brańsku wpłynęła na to, iż został on laureatem konkursu „Bank w służbie społeczności lokalnej” i uplasował się wśród 15 najlepszych placówek w kraju. Oprócz tego wśród nagród, jakie otrzymał BS w Brańsku znajduje się Złoty Medal im dr F. Stefczyka.
Uroczystość zorganizowana w br. miała bardzo ciekawą oprawę artystyczną, którą pod kierunkiem nauczycieli przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im H. Sienkiewicza w Grodzisku. W rozmowie z dyrektor, Teresą Kosińską dowiedziałem się, że w szkole jest ok. 600 uczniów, pracuje wysoko wykwalifikowana kadra, z pracy której Pani Dyrektor jest zadowolona, a dowodem na to - sześciu pedagogów jest z tytułem nauczyciela dyplomowanego.
Prezes BS, Zdzisława Maksymiuk powiedziała, że pragnie nie tylko kontynuacji dalszej pracy w dziedzinie SKO, ale chce ją rozszerzyć poprzez organizację wspólnych wyjazdów, spotkań czy zawodów sportowych. Jednocześnie podziękowała szkołom występującym z inicjatywą współpracy.
Bank brański jest jedyną instytucją w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, który czynnie, a przede wszystkim finansowo angażuje się w różne formy działalności. Czasami niewielka kwota przekazana szkole świadczy o tym, że pracują tam ludzie sercem patrzący na twardą rzeczywistość.
I jest to kolejny dowód na to, iż Pan Bóg czuwa nad naszym losem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50
Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58
27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi błyskawicznej w Teksasie wzrosła do co najmniej 43, wśród nich jest 15 dzieci - powiadomił w sobotę szeryf hrabstwa Kerr. 27 uczestników obozu dla dzieci Camp Mystic jest poszukiwanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa