Reklama

O Prymasie w Bibliotece

Boży dar na trudne czasy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Gdy zaproponowano mi stworzenie wystawy o Stefanie Wyszyńskim, to na początku, ze względu na wielkość osoby Kardynała, nie wiedziałem, jak się do tego zabrać - powiedział na otwarciu ekspozycji "Umiłowane dzieci Boże, dzieci moje" jej autor - Henryk Górski. Wystawę przygotowaną przez Instytut Prymasowski oraz Fundację Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Warszawy można oglądać od 30 kwietnia w salonie wystawowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

Wystawa trafiła ze stolicy do Zielonej Góry dzięki staraniom ks. Zygmunta Kowalczuka, kuratora ekspozycji. -

Tematem jest stopniowe tworzenie się wielkości Stefana Wyszyńskiego jako kapłana i jako człowieka, natomiast celem jest ukazanie tego, czym był dla niego Kościół, rodzina, ludzie - wyjaśnił ks. Z. Kowalczuk. Uroczystego otwarcia dokonał bp Adam Dyczkowski, który przeciął wstęgę razem z dyrektor Biblioteki - Marią Wasik. Wernisaż był okazją do wspomnień o Kardynale Tysiąclecia, "człowieku, którego Bóg nam dał na wyjątkowo trudne czasy", jak podkreślił Ksiądz Biskup.

Duże plansze z niepublikowanymi w większości fotografiami ze zbiorów prywatnych są zapisem życia i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego. -

Założyłem, że będzie to opowieść o człowieku, który z jednej strony był duchownym i doskonałym politykiem, a z drugiej strony był taki, jak każdy z nas - przedstawił swój pomysł na wystawę H. Górski. Nie jest to jednak stricte biograficzny zapis życia Kardynała, pod zdjęciami nie ma bowiem ich opisu czy dat, brakuje niektórych wydarzeń. Ten pozorny mankament nie jest niedopatrzeniem organizatorów, lecz zabiegiem celowym. Podobnie jak nieobecność na ekspozycji fotografii z okresu II wojny światowej czy związanych z pogrzebem S. Wyszyńskiego. - Nie ma wojny, bo nie lubił wspomnień o niej; nie ma też jego śmierci, bo Kardynał nie umarł w naszych sercach - tłumaczył H. Górski. - Dziś może być autorytetem, którego tak bardzo szukamy - dodał. Doskonałym uzupełnieniem zdjęć są natomiast myśli Prymasa i fragmenty homilii, w których m.in. wielokrotnie podkreślał swoje zawierzenie Maryi.

Wędrówkę przez życie S. Wyszyńskiego rozpoczynają fotografie z Zuzeli nad Bugiem - miejsca, w którym przyszedł na świat. Dostrzec na nich można pełen miłości klimat domu Wyszyńskich. Następnie okres nauki w szkole i w Seminarium Duchownym we Włocławku, święcenia kapłańskie, później sakra biskupia. Na wystawie znalazły się także zdjęcia z lat 1953-56, w których kard. Wyszyński był osadzony przez władze komunistyczne najpierw w Rywałdzie Królewskim, potem w Stoczku Warmińskim, Prudniku i na końcu w Komańczy. Uwolnienie Prymasa oraz akceptacja postawionych przez niego warunków były tryumfem Kościoła. Fotografie oddają atmosferę tamtych niespokojnych lat i przedstawiają człowieka, który modlitwą i uporem (pamiętne "Non possumus") wywalczył wolność Kościoła w Polsce. Przy czym był również szanowany przez komunistów - świadectwem są słowa wypowiedziane przez jednego z nich: "To jedyny człowiek w Polsce, który broni praw ludzkich. Wielbię tego człowieka i chociaż jestem niewierzący i marksista, schylam przed nim czoło" .

Oglądając na wielu zdjęciach uśmiechającego się Prymasa, otoczonego dziećmi i młodzieżą, karmiącego zwierzęta, nie można mieć wątpliwości, że był on duchowym przewodnikiem i wzorem dla Jana Pawła II. Ten szczególny związek przedstawiają fotografie ze spotkań Papieża z Kardynałem.

Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert chóru "Cantemus Domino" z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze pod dyrekcją Macieja Ogarka oraz czytanie fragmentów Zapisków więziennych Stefana Wyszyńskiego w interpretacji aktora Mieczysława Hryniewicza, który też wspomniał spotkania opłatkowe Kardynała z ludźmi filmu na początku lat 70.

Drugą wystawą, tym razem w holu Biblioteki, jest Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia. W gablotach można zobaczyć m.in. książki dotyczące osoby Kardynała (Petera Rainy, ks. Andrzeja Jasińskiego), artykuły z gazet i czasopism oraz liczne zdjęcia pogrupowane tematycznie, np.: Z wiernymi czy Spotkania z papieżem. Ciekawym dokumentem jest nakaz internowania kard. S. Wyszyńskiego połączony z zakazem pełnienia funkcji kościelnych wydany przez Urząd do Spraw Wyznań. Ekspozycja, którą przygotował Ośrodek Kultury i Sportu w Mosinie koło Poznania, będzie otwarta do 9 czerwca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?