Reklama

Salezjańskie śpiewanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wieków śpiew chóralny jest w liturgii Kościoła ważnym elementem spójności przeżywanej modlitwy wspólnotowej z misterium dokonującym się podczas wielbienia Boga. Dziedzictwo muzyki i śpiewu kościelnego zawiera ogromne bogactwo treści teologicznej. Wpływa również na wzbogacenie duchowości każdego uczestnika Liturgii. Nasza archidiecezja od kilkunastu już lat odbudowuje piękne tradycje. W centrum tych zamierzeń jest coroczne przeżywanie wspomnienia świętej Cecylii - odbywa się wówczas wiele koncertów, festiwali, prezentowany jest dotychczasowy dorobek poszczególnych grup chóralnych. Jednym z nich jest Chór Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie.
Początek działalności chóru datuje się na rok 1995. Wtedy to, w pierwszym roku istnienia szkoły, z inicjatywy dyrektora liceum ks. dr. Macieja Szczepankiewicza zainicjowano spotkania, które zaowocowały konsolidacją chóru i pierwszymi występami. Trzon zespołu tworzą organiści uczący się w szkole lub ci, którzy ją ukończyli. Obecnie zespół prowadzi mgr Barbara Halec, absolwentka i pracownik szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1999 r. chór wziął udział w VI Festiwalu „Cecyliada” w Policach. Rok później uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a capella, gdzie zdobył wyróżnienie. Występował także na festiwalu chóralnym w Jatznick (Niemcy). Brał udział w Konkursie Zespołów Chóralnych XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. Często uczestniczy w uroczystościach Zgromadzenia Salezjańskiego Inspektorii św. Wojciecha w Pile, koncertuje również w kościołach szczecińskich. W roku 2003 zajął II miejsce w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a capella w Bydgoszczy. Natomiast w październiku jako jedyny chór z Polski uczestniczył w uroczystościach obchodów stulecia istnienia szkoły salezjańskiej w belgijskim Gent. Na te rocznicowe obchody przybyły chóry z pięciu krajów, prezentując przez kilka dni całokształt swej pracy. Uwieńczeniem tego spotkania był występ poszczególnych chórów, które wykonywały swe narodowe pieśni oraz utwór flamandzki i pełen ekspresji utwór ludów afrykańskich Siyahamba. Wśród polskich wykonań znalazły się m.in. pieśni: Radujcie się Bogu Najwyższemu, Czego chcesz od nas, Panie, Zdrowaś Królewno Wyborna i Ave Maria - szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego. Jak podkreśla Joanna Flaga, jedna z chórzystek, na co dzień organistka w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie - było to wspaniałe przeżycie wspólnotowe polegające najpierw na ogromnie życzliwym przyjęciu przez belgijskie rodziny, a nade wszystko poprzez niezapomniany klimat, jaki stworzyły wszystkie chóry. Po powrocie z Belgii chór wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.
Pełen młodzieńczej werwy salezjański chór stanowi doskonały przykład godnego wykorzystywania swych talentów w służbie dla Pana Boga. Charyzmat Liceum Salezjańskiego kształcącego kadrę organistów dla naszej archidiecezji rozwija więc nie tylko przygotowanie do prowadzenia śpiewu podczas Liturgii, ale daje równocześnie trwałe, solidne fundamenty pod tworzenie nowych grup chóralnych w poszczególnych parafiach. Wypada więc docenić dotychczasowe osiągnięcia sympatycznych chórzystów i życzyć, by ich zapał i poświęcany czas dla rozwijania swych muzycznych talentów owocował w postaci wspaniale współbrzmiących muzycznych akordów, które prowadzić będą wiernych do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Łukasza

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 32-33

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Katolicy i prawosławni świętują w jednym terminie. Dzieje się tak tylko raz na jakiś czas

2025-04-13 09:28
Prawosławna Jutrznia w cerkwi

Ks. Paweł Kłys

Prawosławna Jutrznia w cerkwi

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą w niedzielę Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich w tym samym terminie, co u katolików. Dzieje się tak jednak tylko raz na jakiś czas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich