Reklama

Salezjańskie śpiewanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wieków śpiew chóralny jest w liturgii Kościoła ważnym elementem spójności przeżywanej modlitwy wspólnotowej z misterium dokonującym się podczas wielbienia Boga. Dziedzictwo muzyki i śpiewu kościelnego zawiera ogromne bogactwo treści teologicznej. Wpływa również na wzbogacenie duchowości każdego uczestnika Liturgii. Nasza archidiecezja od kilkunastu już lat odbudowuje piękne tradycje. W centrum tych zamierzeń jest coroczne przeżywanie wspomnienia świętej Cecylii - odbywa się wówczas wiele koncertów, festiwali, prezentowany jest dotychczasowy dorobek poszczególnych grup chóralnych. Jednym z nich jest Chór Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie.
Początek działalności chóru datuje się na rok 1995. Wtedy to, w pierwszym roku istnienia szkoły, z inicjatywy dyrektora liceum ks. dr. Macieja Szczepankiewicza zainicjowano spotkania, które zaowocowały konsolidacją chóru i pierwszymi występami. Trzon zespołu tworzą organiści uczący się w szkole lub ci, którzy ją ukończyli. Obecnie zespół prowadzi mgr Barbara Halec, absolwentka i pracownik szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1999 r. chór wziął udział w VI Festiwalu „Cecyliada” w Policach. Rok później uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a capella, gdzie zdobył wyróżnienie. Występował także na festiwalu chóralnym w Jatznick (Niemcy). Brał udział w Konkursie Zespołów Chóralnych XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. Często uczestniczy w uroczystościach Zgromadzenia Salezjańskiego Inspektorii św. Wojciecha w Pile, koncertuje również w kościołach szczecińskich. W roku 2003 zajął II miejsce w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a capella w Bydgoszczy. Natomiast w październiku jako jedyny chór z Polski uczestniczył w uroczystościach obchodów stulecia istnienia szkoły salezjańskiej w belgijskim Gent. Na te rocznicowe obchody przybyły chóry z pięciu krajów, prezentując przez kilka dni całokształt swej pracy. Uwieńczeniem tego spotkania był występ poszczególnych chórów, które wykonywały swe narodowe pieśni oraz utwór flamandzki i pełen ekspresji utwór ludów afrykańskich Siyahamba. Wśród polskich wykonań znalazły się m.in. pieśni: Radujcie się Bogu Najwyższemu, Czego chcesz od nas, Panie, Zdrowaś Królewno Wyborna i Ave Maria - szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego. Jak podkreśla Joanna Flaga, jedna z chórzystek, na co dzień organistka w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie - było to wspaniałe przeżycie wspólnotowe polegające najpierw na ogromnie życzliwym przyjęciu przez belgijskie rodziny, a nade wszystko poprzez niezapomniany klimat, jaki stworzyły wszystkie chóry. Po powrocie z Belgii chór wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.
Pełen młodzieńczej werwy salezjański chór stanowi doskonały przykład godnego wykorzystywania swych talentów w służbie dla Pana Boga. Charyzmat Liceum Salezjańskiego kształcącego kadrę organistów dla naszej archidiecezji rozwija więc nie tylko przygotowanie do prowadzenia śpiewu podczas Liturgii, ale daje równocześnie trwałe, solidne fundamenty pod tworzenie nowych grup chóralnych w poszczególnych parafiach. Wypada więc docenić dotychczasowe osiągnięcia sympatycznych chórzystów i życzyć, by ich zapał i poświęcany czas dla rozwijania swych muzycznych talentów owocował w postaci wspaniale współbrzmiących muzycznych akordów, które prowadzić będą wiernych do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

2025-07-13 07:14

bpjg

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

Wakacyjna propozycja: Caravaggio w Rzymie na Rok Jubileuszowy

2025-07-18 10:37
Caravaggio w Rzymie

Wojciech Rogacin / Family News Service

Caravaggio w Rzymie

Ogromną popularnością cieszy się w Rzymie wystawa Caravaggio 2025. Zorganizowana z okazji Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, gromadzi wielkie arcydzieła artysty, który z Rzymem związany był w swoich najbardziej burzliwych i twórczych latach. 18 lipca przypada 415. rocznica śmierci Caravaggia.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat