Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

„A wszystko tutaj się zaczęło...”

Najpierw w szkołach odbyły się katechezy poświęcone Janowi Pawłowi II. Dzieci i młodzież przypomniały sobie postać i dzieło Ojca Świętego. Następnie w domu, samodzielnie, a może niekiedy z pomocą rodziców i bliskich, przygotowywali dla Papieża piękne laurki. Oto słowa z jednej z ich: Drogi Janie Pawle II. Wielu ludzi z Tobą rozmawiało, wielu ludzi dotykałeś, tuliłeś, całowałeś. Było ich tylu, że nie wszystkich pamiętasz, ale ci, którym pomachałeś, dotknąłeś, mają Cię w sercu i nigdy Ciebie nie zapomną. Ja chociaż widziałam Twój uśmiech tylko na zdjęciach, zawsze będę się za Ciebie modlić i trzymać Cię w moim małym sercu, z którego życzę Ci, aby Bóg obdarzył Cię łaską, zdrowiem i wspaniałym słonecznym uśmiechem. Agata.
W niedzielę 12 października wszyscy modlili się za Papieża. Wieczorem w kościele św. Józefa w Chełmnie prawie wszystkie ławki były zajęte. W atmosferę tego szczególnego wieczoru jedności z Ojcem Świętym wprowadziły nas jego słowa wypowiedziane w Wadowicach: „A wszystko tutaj się zaczęło”. Następnie dzieci czytały listy do Ojca Świętego i prowadziły modlitwę Ojcze nasz w intencji pokoju.
Listy dzieci, modlitwa Anioł Pański, słowa wypowiedziane przez młodzież, śpiew 4-letniego Pawełka, odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego, dziękczynienie proboszcza ks. Marka Borowskiego za dar pontyfikatu naszego Rodaka, z minuty na minutę podnosiły atmosferę jedności wśród wszystkich obecnych w kościele. Zauważył to ks. Kazimierz Pytka, który przez śpiew pieśni: Abyśmy byli jedno połączył poszczególne modlitwy dzieci, młodzieży i Księdza Proboszcza. Uśmiech na jego twarzy promieniał z każdą chwilą, kiedy wszyscy w kościele śpiewali tę pieśń, trzymając się za ręce w geście jedności, o którą tak prosi Jan Paweł II. Jak dobrze tam było się znaleźć!

Jarosław Bolt

Msza św. w intencji Ojczyzny

11 listopada, w 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnych Wymiarach wspólnie modlono się w intencji Ojczyzny. W Mszy św. udział wzięli m. in.: wójt i władze samorządowe gminy, dyrekcja, nauczyciele i poczet sztandarowy z Gimnazjum w Podwiesku, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń parafialnych oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Polskiej Ziemi. Słowo wstępne wygłosił Tadeusz Aronowski. Przypomniał okoliczności związane z odzyskaniem niepodległości oraz rolę Józefa Piłsudskiego w tamtych wydarzeniach. W homilii proboszcz ks. Zbigniew Gański podkreślił potrzebę dziękowania Panu Bogu za dar wolności. „Dzisiaj należy sobie uświadomić swoje obowiązki wobec Narodu i Ojczyzny. Należy zastanowić się, co dziś możemy zrobić dla zachowania niepodległości, którą tak ciężko wywalczyli dla nas nasi przodkowie” - powiedział. Za najważniejsze zadania uznał kultywowanie polskich tradycji i obyczajów w naszych rodzinach. „Wolność należy zagospodarować prawdą, sprawiedliwością i dobrem” - dodał Ksiądz Proboszcz.
Po Mszy św. młodzież stowarzyszona w Ewangelizacyjnej Grupie Młodzieżowej zaprezentowała program poetycki, którego tematem była radość z odzyskanej niepodległości oraz miłość Ojczyzny. Schola parafialna uświetniła Eucharystię oraz towarzyszyła młodzieży w programie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

gw

Dekanaty grudziądzkie

Msza św. dziękczynna

Praca w zakładach karnych nie należy do łatwych. Wymaga coraz większej grupy osób odpowiednio do niej przygotowanych. Stało się zwyczajem, że w listopadzie kierownictwa Zakładów Karnych w Grudziądzu wraz ze swoimi współpracownikami i ich rodzinami spotykają się na Mszy św. Tegoroczna Eucharystia odbyła się 9 listopada, a przewodniczył jej ks. inf. Tadeusz Nowicki. Uczestniczył w niej również kapelan zakładów karnych, ks. Dariusz Święconek. W homilii ks. Nowicki mówił o wielkiej odpowiedzialności ludzi, którzy prowadzą resocjalizację więźniów. Trzeba tu postrzegać wielką miłość Boga do człowieka, choć kary za popełnione czyny są nie do zakwestionowania. Więźniowie muszą je odbyć, ale z drugiej strony musimy pamiętać o ojcowskiej, przebaczającej miłości Boga.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanat Kurzętnik

Akcja Katolicka z Kurzętnika Ojcu Świętemu

Parafia w Kurzętniku długo przygotowywała się do uczczenia Papieskiego jubileuszu. Dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Zdzisława Szymańskiego i wikariusza ks. Tomasza Jeziorskiego oraz członków
Akcji Katolickiej udało się zorganizować w parafii papieskie triduum. Przygotowano m.in. wystawę pt. Jan Paweł II - Świadek nadziei i nagrodzono najpiękniejsze prace plastyczne. W rocznicę wyboru Papieża-Polaka, 16 października po uroczystej Mszy św. przygotowano wieczorek poetycki poświęcony Ojcu Świętemu, a następnego dnia wieczór z piosenką religijną i bieg uliczny, w którym uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o Papieżu.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej dziękuje wszystkim za trud włożony w przygotowanie tej uroczystości.

Dekanat Unisław Pomorski

Obchody Święta Niepodległości w Dąbrowie Chełmińskiej

11 listopada mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej oraz okolicznych miejscowości spotkali się w kościele filialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Mszy św., którą w intencji Ojczyzny sprawował proboszcz ks. Tadeusz Myszk. Homilię wygłosił wikariusz ks. Daniel Milewski. Był to wspaniały wykład z historii ojczystej, a zarazem lekcja wychowania patriotycznego.
Po nabożeństwie uczestnicy, poprzedzani przez poczet sztandarowy kombatantów, przeszli pod pomnik pomordowanych w 1939 r., gdzie zostały złożone kwiaty. Prezes miejscowego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Wielgosz w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał historię I wojny światowej oraz bitwy warszawskiej, upamiętnionej w naszej historii jako „cud nad Wisłą”.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. Prezes Jan Wielgosz mówił o udziale mieszkańców ziemi chełmińskiej w walkach o wolność Polski. Spotkanie zakończyło się przy herbatce i ciastkach przygotowanych przez kombatantkę Jadwigę Śliwińską z Czemlewa.
W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz gminnych i samorządowcy. Niestety, zabrakło młodzieży szkolnej, która przecież powinna w ten sposób poznawać i otaczać szacunkiem tradycje narodowe. Szkoda też, że nie wszystkie domy zostały w dniu narodowego święta udekorowane flagami.

Reklama

Aleksander Fałczyk - były żołnierz AK

Dekanaty toruńskie

Ważne wydarzenia w gimnazjum

Rok szkolny 2003/2004 zaowocował ważnymi wydarzeniami w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 30 w Toruniu. 15 października, w wigilię rocznicy wyboru Papieża Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, Szkolne Koło Caritas uzyskało formalny akces przynależności do Caritas Diecezji Toruńskiej. Opiekunki Koła: Teresa Kępska i Lidia Rataj szerzą wśród uczniów idee Caritas w oparciu o autorski program zatytułowany Homo homini. Gimnazjaliści w ramach pracy Koła przygotowali ekspozycję prezentującą dorobek Pontyfikatu Jana Pawła II. Został również przeprowadzony konkurs wiedzy o osobie i działalności dostojnego Jubilata, w którym uczestniczyły klasy szóste i pierwsze gimnazjum. Odbyła się też uroczysta wieczornica poświęcona postaci Ojca Świętego, podczas której byli obecni goście ze Stacji Caritas, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie. Młodzież z klasy I a gimnazjum zaprezentowała kalendarium życia Papieża, przeplatane poezją, fragmentami pieśni i homilii Ojca Świętego. Uczniowie w ten sposób oddali hołd Papieżowi i dziękowali mu za służbę dla całego świata.

Lidia Rataj, Teresa Kępska

Zaduszki kujawskie

Obchodzone niedawno wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych było kolejną okazją do refleksji nad pamięcią o tych, którzy odeszli do Pana.
5 listopada w Inowrocławiu z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej odbyły się Zaduszki kujawskie według tekstów Edmunda Mikołajczaka. Przywołane zostały wybitne postacie Kujawian, którzy swoim życiem i dziełem pozostawili trwały ślad w naszej historii i dorobku kulturowym. Była to swoista litania inowrocławska, która w sposób niezwykły wybrzmiewała w majestatycznym wnętrzu kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Refleksji historycznej towarzyszyła muzyka w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyrekcją prof. Romana Gruczy oraz Agnieszki Krokowskiej (organy) i Grażyny Witkowskiej (skrzypce). Refleksyjne zamyślenie zakończyła wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka. Zwieńczeniem zaś był radosny hymn Gaude Mater Polonia, jako dziękczynienie za tak wielu wspaniałych synów i córek ziemi kujawskiej oraz złożenie świateł pamięci pod tablicami zmarłych kapłanów inowrocławskiej parafii Matki Bożej.

Jacek Nijak

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst