Reklama

Represje wobec Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy w diecezji włocławskiej w okresie PRL

Niedziela włocławska 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomyślny rozwój Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi przerwała II wojna światowa. W 1945 r. siostry podjęły prowadzenie zaprzestanych dzieł. Pod koniec lat 40. władze państwowe zaczęły utrudniać pracę Zgromadzeniu, a w latach następnych wręcz zakazywać wielu działań. W latach 1952-53 rozpoczęły się aresztowania. Jako pierwsze represjonowane były zakonnice z Lipna. Broniły własności Zgromadzenia - domu, który postanowiły przejąć władze. 10 maja 1952 r. aresztowano siostry: Irminę Dobielską, Franciszkę Gabrysiak, Augustynę Gabryś i Cecylię Skrodzką. Przez kilka dni przebywały w bydgoskim więzieniu, gdzie poddano je przesłuchaniom. Trzy siostry zwolniono, natomiast s. A. Gabryś była więziona jeszcze przez prawie 3 miesiące.
Pod koniec stycznia 1953 r. na 9 miesięcy osadzono w więzieniu dla więźniów politycznych na Mokotowie przełożoną domu w Michelinie k. Włocławka - s. Józefę Ambroziak. Zwolniona, zmarła 11 kwietnia 1954 r. W tym samym miejscu przez 9 miesięcy więziono s. Alojzę Kapuścińską - przełożoną domu Zgromadzenia w Ciechocinku, aresztowaną przez UB 29 stycznia 1953 r. Przez 9 miesięcy więźniarką była również dawna przełożona generalna Zgromadzenia - s. Maria Tucholska.
Mając na celu wychowanie dzieci i młodzieży w duchu ateistycznym, władze prowadziły akcję pozbawiania sióstr zakonnych wpływu na młode pokolenie. Przyjęto metodę likwidacji prowadzonych przez zakony placówek edukacyjnych i wychowawczych. Zabroniono prowadzenia kursów kroju i szycia oraz warsztatów rękodzielniczych. Przestały istnieć domy dziecka we Włocławku i Zduńskiej Woli oraz przedszkola: w Kłodawie, Kowalu, Lipnie, Lubrańcu, Pyzdrach, Włocławku i Zduńskiej Woli. Odebrano siostrom prawo nauczania religii w szkole, zamknięto internat we Włocławku.
Innymi formami represji było skreślenie zakonnic z listy ubezpieczeń społecznych, nakładanie wysokich podatków, różnego rodzaju szykany finansowe, upaństwowienie mienia sióstr, m.in. pensjonatu przy ul. Orlej i zdecydowanej większości posiadłości przy ul. Leśnej. Siostry boleśnie odczuły nakaz wstrzymania budowy domu, wydany w 1958 r., mimo wcześniej otrzymanego pozwolenia. Za podatki zabrano część materiałów budowlanych.
Z akt znajdujących się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy wynika, jak zabiegano o agentów, jak wyszukiwano, czym zajmują się siostry. A przecież podejmowane przez Zgromadzenie dzieła służyły wyłącznie dobru miejscowego społeczeństwa...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51
Relikwie św. Szarbela

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Więcej ...

Jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień? Czekają Ekstremalne Drogi Krzyżowe i Noc Konfesjonałów

2025-04-10 14:34
Zbliża się Wielki Tygodzień

Episkopat News

Zbliża się Wielki Tygodzień

W duchowym przygotowaniu do zbliżającego się Wielkiego Tygodnia pomóc może udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub skorzystanie ze spowiedzi podczas Nocy Konfesjonałów. Mówili dziś o tym koordynatorzy obu coraz popularniejszych ogólnopolskich inicjatyw w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

W Paryżu zwołano synod prowincjalny, tematem liczne nawrócenia

2025-04-11 12:04

Adobe Stock

Biskupi ośmiu diecezji należących do regionu paryskiego Ile-de France zwołali synod partykularny. Jest on odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost liczby chrztów dorosłych. „To dla nas źródło radości, ale też zobowiązanie” – pisze abp Laurent Ulrich w liście do wiernych. Chodzi o to, by zrozumieć, jakimi drogami neofici dotarli do Kościoła oraz jak lepiej zaangażować ich w życie diecezji. „Co powinniśmy zrobić, aby znaleźli wśród nas środki do wzrastania w wierze?” – pyta metropolita Paryża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...