Reklama

Polska

Jasna Góra: 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Julia A. Lewandowska

Na Jasnej Górze trwa 35. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Dwudniowa pielgrzymka połączona nocnym czuwaniem jest czasem ekspiacji za grzechy pijaństwa, modlitwy o odnowienie ducha trzeźwości w narodzie, zwłaszcza w pokoleniu młodych Polaków i Polek. Jest ona też okazją do spotkania się przedstawicieli wielu środowisk zaangażowanych w posługę na rzecz trzeźwości w Polsce. Hasłem przewodnim spotkania jest wezwanie św. Jana Pawła II: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości problem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i trzeba mu przeciwdziałać. – Z niepokojem zauważamy nadmierne spożycie alkoholu w Polsce, a także negatywne i szkodliwe modele picia zakorzenione w naszym społeczeństwie – Bp Bronakowski wskazuje na zatrważające statystyki, które pokazują, ze ponad 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a 2 miliony osób doświadcza przemocy na tle alkoholowym. Rocznie 11 tys. Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na 250 mieszkańców. Liczba punktów sprzedaży czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca także uwagę na osoby – a jest ich ok. 3 mln – które piją ryzykownie i szkodliwie. Oni przeważają liczebnie nad alkoholikami i na nich powinna być skupiona uwaga polityczna i dobry program polityki społecznej.

Reklama

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zauważył, że w roku, w którym w Polsce odbywać się będzie ważne międzynarodowe wydarzenie, Światowe Dni Młodzieży, trzeba zwrócić uwagę na ludzi młodych, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. Przez cały rok członkowie Apostolstwa Trzeźwości propagowali dzieło podejmowania abstynencji alkoholowej w intencji Światowych Dni Młodzieży. Ta intencja towarzyszy im także podczas jasnogórskiego spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Statystyki są niepokojące – zauważa bp Bronakowski – obniża się wiek inicjacji alkoholowej, także dziewczęta sięgają równie często po alkohol, co ich rówieśnicy. Robi to ponad 2/3 chłopców i ponad połowa uczennic z III klas gimnazjum (15-16 lat).

W ostatnich latach – jak zauważyli to duszpasterze trzeźwości – zdecydowanie zmieniła się struktura picia. Pojawiła się grupa młodych, zazwyczaj samotnych kobiet poniżej 35. roku życia, które pija ryzykownie, w męskim stylu.

Karol z Gostynina ze wspólnoty rodzin katolickich z problemem alkoholowym zauważył, że dziś nie tylko alkohol jest głównym źródłem uzależnień, mamy „wielotorowość uzależnień. Alkohol jest jednak wciąż najbardziej dostępny, jest uznawany za 4 pod względem siły narkotyk.

W dwudniowym programie pielgrzymki zaplanowano m.in. spotkania w grupach tematycznych w kontekście przygotowywanego Kongresu Apostolstwa Trzeźwości, wykład ks. Marka Dziewieckiego, czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej oraz drogę krzyżową. Członkowie Apostolstwa Trzeźwości podejmą także nocne czuwanie w intencji trzeźwości narodu z modlitwa o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa. Spotkanie zwieńczy uroczysta Msza św. sprawowana w niedzielę o 9.30 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Jasnogórskie spotkanie stanowi także etap przygotowań do planowanego w przyszłym roku Ogólnopolskiego Kongresu Trzeźwościowego pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu – odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i Państwa”.

Apostolstwo Trzeźwości to działalność zapobiegawcza wobec różnych zagrożeń, szczególnie wobec pijaństwa i alkoholizmu, które mogą poniżyć godność ludzką i godność dziecka Bożego, odebrać wolność i narazić człowieka na utratę życia wiecznego.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-18 22:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Święty Krzyż po życie w abstynencji

TD

Nie była to łatwa Droga Krzyżowa, można powiedzieć – że była bardzo trudna. I ze względu na pogodę, i porę, i trudy zmagania się z nałogiem alkoholowym, które odżywały przy każdej terenowej stacji męki Jezusa

Więcej ...

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Odkryli powołanie do miłości

2025-04-03 23:38
Rekolekcje PZC

s. Joanna Smagacz

Rekolekcje PZC

Wieloletnią tradycją Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest organizowanie wielkopostnych rekolekcji dla członków Parafialnych Zespołów Caritas. W 2025 r. takie rekolekcje zostały przeprowadzone podczas 3 weekendów w ośrodku w Myczkowcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!