Reklama

Artur Stelmasiak

Ks. Skubiś gościem Klubu Ronina

2016-06-21 12:18

Redaktor Honorowy tygodnika "Niedziela" został zaproszony przez warszawski Klubu Ronina. Ks. inf. Ireneusz Skubiś opowiadał m. in. o historii tygodnika katolickiego i swoich potyczkach z komunistyczną cenzurą.

Tygodnik obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Przez ten czas wielokrotnie był zamykany ze względów politycznych. Ks. Skubiś kierował pismem przez 33 lata od 1981 roku. - Pamiętam swoją rozmowę z Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyński tuż przed jego śmiercią. Powiedział mi, abym był wierny Kociołowi i Polsce - wspominał ks. Ireneusz Skubiś.

Tuż po śmierci kard. Wyszyńskiego wychodzi pierwszy nr. reaktywowanej "Niedzieli". - Z perspektywy lat jestem przekonany, że apel kard. Wyszyńskiego udaje nam się realizować do tej pory. "Niedziela" jest nie tylko kościelnym tygodnikiem, ale także patriotycznym i propolskim - mówił ks. inf. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny tygodnika wiele uwagi poświęcił na wspominanie potyczek z komunistyczną cenzurą. Przykładowo w niewielkim teście o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki było aż czternaście ingerencji. Ocenzurowano również fragment relacji ze spotkania gen. Jaruzelskiego z Janem Pawłem II. - Wycięto zdanie, w którym napisaliśmy, że Monika Jaruzelska dostała od Papieża różaniec - wspominał ks. Skubiś. W historii tygodnika były też przykłady cenzury fragmentów Pisma Świętego i biogramów świętych.

Reklama

Ks. inf. Ireneusz Skubiś został zaproszony do Klubu Ronina jako świadek bardzo ważnej historii Polski i Kościoła. - Jesteśmy przekonani, że nie da się budować wolnej Polski bez odniesień do wartości chrześcijańskich. Prasa katolicka jest, więc bardzo ważnym obszarem opinii publicznej - mówi Józef Orzeł, założyciel i prezes Klubu.

Klub Ronina tworzą kręgi osób związanych głównie z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. W cotygodniowych spotkaniach bierze udział od 50 do 150 osób. Każdą relację na portalu Blogpress z poniedziałkowych spotkań ogląda ok. od 20 tys. na kanale Youtube. Spotkania odbywają się w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza.

Tagi:
Niedziela Niedziela

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem