4 grudnia. Górnicy w galowych mundurach, orkiestra oraz chór górniczy, a także ich rodziny zgromadzili się w kościele Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, by wziąć udział w uroczystej Mszy św. Z okazji Barbórki Eucharystii w intencji górników oraz ich rodzin przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Braci górniczej życzył, aby św. Barbara zawsze opiekowała się nimi i chroniła ich przed nieszczęściami podczas pracy. Przed pomnikiem Jana Wyżykowskiego - odkrywcy polskiej miedzi zostały złożone kwiaty. Na uroczystość przybyli m. in żona i brat Jana Wyżykowskiego. Natomiast po południu mieszkańcy Polkowic mieli okazję zobaczyć, jak wygląda pasowanie na górników. Na polkowickim rynku odbyła się tradycyjna górnicza uroczystość, czyli skok przez skórę.
5 grudnia. Jeszcze nie księża, ale już w sutannach. 15 kleryków III roku legnickiego seminarium zmieniło garnitury na strój duchowny. Uroczystość odbyła się w katedrze legnickiej.
Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak.
Dzień obłóczyn tradycyjnie jest dniem otwartym w seminarium duchownym. Tylko wtedy rodzina i przyjaciele mogą zwiedzić budynek, zobaczyć pokoje kleryków oraz sale wykładowe.
Ponadto dla zaproszonych gości alumni przedstawili sztukę teatralną opartą na dramacie Karola Wojtyły Brat naszego Boga.
5 grudnia. Odnalazł się krzyż pokutny. Jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków został skradziony dwa tygodnie temu z drogi prowadzącej przez Przełęcz Kowarską koło Jeleniej Góry. Krzyż odnalazł się we wsi Antoniów w powiecie jeleniogórskim. Kupił go za bezcen od złodzieja i handlarza jeden z mieszkańców gminy Stara Kamienica. Postanowił go oddać konserwatorowi zabytków. Dzięki temu zabytek ten wróci na stare miejsce.
6 grudnia. Czekają na niego przede wszystkim dzieci. Święty Mikołaj jest uwielbiany, bo przynosi prezenty. Oczywiście, nie wiedziałby, czego oczekują dzieci, gdyby nie stosy listów. Tylko z Legnicy i Lubina odprawiono po kilkadziesiąt worków z korespondecją. - To nie żarty. Wszystkie takie listy wysyłamy za granicę - zapewnia Jadwiga Marciniak, dyr. rejonowego Urzędu Poczty w Legnicy. Ale dziecięcy świat opisany w listach to nie tylko lalki, komputer czy piłka. To też jak najbardziej poważne marzenia i prośby do Świętego Mikołaja. Nie wystarczy napisać list, z pewnością trzeba jeszcze w Świętego Mikołaja wierzyć. Jedno jest pewne, w tym dniu wszyscy wszystkim rozdają prezenty. Monika Poręba
Pomóż w rozwoju naszego portalu