Reklama

Polska

Kard. Marian Jaworski obchodzi 66. rocznicę święceń kapłańskich

Mariusz Książek

Kard. Marian Jaworski odprawił 25 czerwca przed cudownym obrazem Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej Mszę św. dziękczynną w 66. rocznicę przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Emerytowany metropolita lwowski otrzymał święcenia kapłańskie w Kalwarii Zebrzydowskiej z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kameralnej uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina jubilata, ojcowie bernardyni z kalwaryjskiego klasztoru, siostry zakonne i przyjaciele kard. Jaworskiego. Podczas Mszy św. modlono się szczególnie w intencji przebywającego w szpitalu kard. Franciszka Macharskiego, który zwykle wraz z kard. Marianem Jaworskim pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej.

W okolicznościowej homilii kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Azariasz Hess OFM podkreślił, że uczestnictwo w jubileuszu 66-lecia święceń kapłańskich sędziwego hierarchy jest wielką, szczególną łaską dla samego jubilata, ale także dla wszystkich biorących udział w uroczystości, która jest świadectwem, że „z Bogiem człowiek może bardzo wiele”. „Codziennie odprawiając Eucharystię wraca ksiądz kardynał do tego dnia, kiedy tu, na posadzce kalwaryjskiej bazyliki, leżąc wsłuchany w wezwania Litanii do wszystkich świętych, oczekiwał przyjęcia święceń kapłańskich” - mówił kaznodzieja. „Jak bardzo Kalwaria wycisnęła swoje znamię w sercu i w życiu ks. kardynała, wiedzą ci wszyscy, którzy go znają” - dodał, wspominając, że jubilat często podkreśla, że wszystko zawdzięcza Matce Bożej Kalwaryjskiej. Emerytowany metropolita lwowski wielokrotnie składał dowody swojej miłości i przywiązania do Kalwarii Zebrzydowskiej: ofiarował Matce Bożej swój biskupi pierścień, krzyż-pektorał, który otrzymał z rąk św. Jana Pawła II w dniu nominacji kardynalskiej i wiele innych cennych pamiątek. „Dziękujemy za to wspaniałe świadectwo wiary, bo tak najkrócej można określić 66 minionych lat. To świadectwo wiary naznaczone ofiarą i cierpieniem. Jesteś, księże kardynale, kalwaryjskim kardynałem!” - podkreślał o. Hess.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał Marian Jaworski przyjął święcenia kapłańskie 25 czerwca 1945 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przeniesiono seminarium lwowskie po wysiedleniu przez władze sowieckie. Po święceniach został wikarym w parafii Basznia Dolna na terenie archidiecezji w Lubaczowie, a potem kapelanem abp. Eugeniusza Baziaka - ostatniego polskiego arcybiskupa koadiutora Lwowa, który w 1946 musiał przenieść się do Polski. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ukończone doktoratem z teologii w 1952 r. Dwa lata później uzyskał doktorat z filozofii na KUL-u, a w 1965 - habilitację z filozofii religii na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie.

W latach 1970-84 był sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 1976-81 - dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. Gdy 8 grudnia 1981 r. Jan Paweł II przekształcił oficjalnie Wydział w Papieską Akademię Teologiczną, ks. prof. Jaworski został jej pierwszym rektorem. Na tym stanowisku zastała go 24 maja 1984 nominacja na biskupa - administratora apostolskiego archidiecezji w Lubaczowie. Sakrę przyjął 23 czerwca tegoż roku na Wawelu. W 1987 r. papież mianował go konsultorem Kongregacji Wychowania Katolickiego, a 16 stycznia 1991 r. - pierwszym po wojnie arcybiskupem metropolitą lwowskim. W rok później abp Marian Jaworski stanął na czele utworzonej Ukraińskiej Konferencji Biskupiej obrządku łacińskiego. W latach 1996-98 był także administratorem apostolskim diecezji łuckiej. W 1997 r. został rektorem powstałego wówczas Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach pod Lwowem. W 1999 r. Jan Paweł II mianował go członkiem Komitetu Prezydialnego Papieskiej Rady ds. Rodziny. 28 stycznia 2001 mianowany przez Ojca Świętego kardynałem. Obecnie sędziwy kardynał mieszka w Krakowie. Często pielgrzymuje do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-25 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kasper: dlaczego biskupi zajmują się rodziną?

Johannes Joas / pl.wikipedia.org

Kiedy pytają mnie, z jakiej racji biskupi zajmują się rodziną, odpowiadam: czy myślicie, że biskupi spadli z nieba? Czy także oni nie urodzili się i nie dorastali w rodzinie? Czy nie znają jej piękna? - mówił kard. Walter Kasper w katedrze we włoskim mieście Pordenone na spotkaniu zorganizowanym przez Watykańską Księgarnię Wydawniczą.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...