Reklama

Świat

Sobór Wszechprawosławny

Nie wszyscy podpisali dokumenty soborowe

2016-06-30 13:41

takazart/pixabay.com

Co najmniej 7 biskupów, głównie cypryjskich, nie podpisało dokumentu „O stosunkach Kościoła prawosławnego z resztą świata chrześcijańskiego”, uchwalonego na zakończonym 26 czerwca na Krecie Soborze Wszechprawosławnym. Według greckich środków przekazu liczba przeciwników tej deklaracji może być w rzeczywistości wyższa, gdyż zamieszczone na stronie internetowej Soboru teksty 6 przyjętych tam dokumentów nie wymieniają poszczególnych biskupów, ale powtarzają składy delegacji 10 lokalnych Kościołów prawosławnych, które uczestniczyły w obradach.

Wśród tych, którzy odmówili podpisania wspomnianego tekstu, media greckie wymieniły czterech metropolitów i biskupów Kościoła Cypru: Atanazego z Limasolu, Neofita z Morfu, Epifaniusza z Ledry i Porfiriusza z Neapolis oraz biskupa Baczki Ireneusza (Patriarchat Serbski) i metropolitę Naupaktosu Hieroteusza (Kościół Grecji). Ten ostatni oświadczył również, że nie zgadza się z dwoma innymi dokumentami soborowymi: „Misja Kościoła prawosławnego we współczesnym świecie” i „Sakrament małżeństwa i przeszkody na drodze do niego”.

Wcześniej media podały, że tekstu o stosunkach prawosławno-innowierczych nie podpisał także jeszcze jeden hierarcha cypryjski – metropolita Konstantii-Ammochostosu Bazyli, on jednak zaprzeczył publicznie tym doniesieniom. Pozostali niezgadzający się z tym dokumentem ojcowie soborowi na razie ani nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli przekazom medialnym na ten temat.

Według nieoficjalnych informacji liczba biskupów, którzy nie podpisali poszczególnych dokumentów, może być znacznie wyższa.

Reklama

Jedynie metropolita Neofit potwierdził na oficjalnej stronie swej eparchii potwierdził i uzasadnił swą odmowę podpisania wspomnianego tekstu o stosunkach prawosławia z innymi wyznaniami. W swym oświadczeniu skierowanym do uczestników Soboru określił on ten dokument jako „niejasny dogmatycznie” i nazwał go owocem „kompromisów dyplomatycznych”. Cytując kilku czołowych, według niego, dawnych i współczesnych ojców Kościoła, metropolita zaznaczył, że uchwalony na Soborze dokument rozmija się z ich nauczaniem i niewystarczająco wyraźnie stwierdza, iż „Kościół prawosławny jest jedynym nosicielem pełni prawdy”.

Greckie środki przekazu zwracają uwagę, że zamieszczone na oficjalnej stronie Soboru teksty przyjętych i ogłoszonych na nim dokumentów nie pozwalają dokładnie ustalić, czy dany uczestnik obrad go podpisał. Pod każdym opublikowanym w wersji elektronicznej materiałem widnieją imiona i tytuły wszystkich bez wyjątku członków poszczególnych delegacji, co każe sądzić, że wszyscy oni podpisali te teksty, tymczasem wiadomo skądinąd, że tak nie było. Ani na tej stronie, ani na innych, które również przekazały uchwalone dokumenty, nie zamieszczono jak dotychczas zeskanowanych podpisów pod nimi.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turcja: patriarcha Bartłomiej przeciwny spotkaniu w Jordanii

2020-01-13 10:53

Jorge Lascar/Foter.com/CC-BY

Prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wyraził stanowczy sprzeciw wobec zaproponowanego przez patriarchę jerozolimskiego Teofila III spotkania w Ammanie głów Kościołów lokalnych w „sprawie ukraińskiej”. „Jakiej jedności ma służyć wasza inicjatywa, jeśli będzie na niej nieobecny pierwszy w porządku kanonicznym hierarcha prawosławny?” – zapytał retorycznie duchowy przywódca świata prawosławnego w liście do Teofila z 26 grudnia, a ujawnionym 9 stycznia na francuskiej stronie Orthodoxie.com .

Więcej ...

Magia w reklamie – niewinna zabawa czy niebezpieczna formuła?

2020-01-18 15:57

seanmcgrath / Foter.com / CC BY

- Narcyzm jest słowem-kluczem do rozpoznania rzeczywistego sensu wielu reklam. W internetowych kampaniach reklamowych lansuje się dobrą zabawę, a nawet zabawę bez przerwy, czyli czysty hedonizm, jak i zaspokajanie własnych rozbudzonych potrzeb i samouwielbienie – pisze dla KAI dr Klaudia Cymanow-Sosin, z-ca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, specjalista w media relations, komunikacji wizerunkowej i public relations.

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...