Reklama

„Wyobraźnia miłosierdzia” na święta

Niedziela warszawska 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilie dla osób samotnych i bezdomnych oraz obdarowywanie rodzin wielodzietnych i dzieci świątecznymi paczkami - to najczęściej spotykane akcje organizowane przez parafie diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej.
Prowadzona przez Księży Pallotynów i znana z licznych inicjatyw charytatywnych parafia św. Wincentego à Paulo przy ul. Skaryszewskiej, już po raz 17. na Dworcu Wschodnim organizuje wigilię dla bezdomnych. Przewiduje się, że ok. 500 ludzi pozbawionych domu, których często nikt bliżej w parafii nie zna, weźmie udział w Pasterce (godz. 21.00) oraz w wieczerzy wigilijnej. Wcześniej (o godz. 15.00), w domu parafialnym odbędzie się wigilia dla osób samotnych zamieszkałych na terenie parafii.
Pallotyńska parafia przygotowuje też 75 paczek dla rodzin wielodzietnych i 25 dla chorych nie opuszczających domu. Organizacyjnie pomoże młodzież oazowa i grupa charytatywna. - Na terenie naszej parafii jest bardzo dużo ludzi biednych - podkreśla ks. dr Edmund Robek, miejscowy proboszcz. Na wigilię dla bezdomnych zbieramy pieniądze przez cały rok. Akcja charytatywna prowadzona jest nie tylko z okazji Świąt. W każdym miesiącu systematycznie pomagamy 26 rodzinom - podkreśla Ksiądz Proboszcz.

A co inne parafie przygotowały przed Świętami dla osób biednych i samotnych?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Serduszko” z Wołomina

Reklama

Wołomińska parafia Matki Bożej Częstochowskiej od lat słynie z organizowanej przed świętami Bożego Narodzenia akcji „Serduszko”. W porozumieniu z proboszczem ks. prał. Sylwestrem Sienkiewiczem organizują ją bielanki i siostry michalitki. - Wykonujemy serduszka z papieru - mówi s. Cecylia, michalitka. Na każdym z nich znajduje się numerek i króciutka informacja o wieku dzieci z rodzin, którym chcemy pomóc. W pierwszą niedzielę Adwentu serduszka zawieszane są na choince w kościele, a podczas ogłoszeń parafialnych ksiądz informuje o akcji. Każdy kto chce się w nią włączyć, bierze serduszko z choinki i w trzecią niedzielę Adwentu przynosi upominek. Później ekipy mikołajkowe rozwożą prezenty do domów. - W Wołominie jest dużo ludzi bogatych i coraz więcej bardzo biednych - podkreśla s. Cecylia. Parafia współpracuje z miejscowymi szkołami, skąd również otrzymuje informacje na temat trudnej sytuacji niektórych rodzin. Ludzie są bardzo ofiarni i chętnie włączają się w akcję. Myślę, że ich zaangażowanie wypływa z potrzeby serca. Pochylenie się nad biednymi, zwłaszcza dziećmi, wpisane jest przez naszego założyciela sł. Bożego ks. Bronisława Markiewicza w charyzmat naszego Zgromadzenia. Dlatego staramy się widzieć najuboższych - podkreśla siostra.

We współpracy z gminą

W parafii w Siennicy działalnością charytatywną zajmuje się wikariusz ks. Tomasz Kamola. Jak nas poinformował ks. prał. Kazimierz Sokołowski, miejscowy proboszcz i dziekan, wszelka pomoc udzielana jest przez parafię w porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. - U nas nie ma podziału: oni swoje, my swoje - podkreśla ks. prał. Sokołowski. - Na naszym terenie nie ma sytuacji, żeby ktoś głodował. Gdy chodzimy po kolędzie, widzimy potrzeby poszczególnych rodzin. W okresie przedświątecznym przygotowujemy paczki dla rodzin wielodzietnych, którym potrzebna jest pomoc. Pomagają nam tu wolontariusze, którymi są dzieci - podkreśla siennicki Proboszcz.
Proboszczem stołecznej parafii Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim jest ks. inf. Zdzisław Król. - Ponieważ jestem wikariuszem biskupim ds. społeczno-charytatywnych nie wypada, aby moja parafia była na końcu. Jestem proboszczem 11 lat i od początku duży nacisk kładę na działania charytatywne - mówi Niedzieli ks. Król. Zespół charytatywny w parafii Wszystkich Świętych liczy ok. 20 osób. Jest prowadzona kartoteka osób, które proszą o pomoc. Jest ona uzupełniana zwłaszcza po wizytach kolędowych i po odwiedzinach u chorych. Parafia jest w kontakcie z punktami opieki społecznej w Śródmieściu i na Woli oraz ze wszystkimi szkołami, które znajdują się na jej terenie. - U nas nie ma dzieci, które by nie jadły posiłku. Jeżeli nikt nie jest w stanie im go zapewnić, parafia to czyni, niezależnie od tego, czy dzieci należą do parafii, czy nie - podkreśla Ksiądz Infułat.
Jak zwykle przed Świętami przygotowywane są paczki, ale ich zawartość jest nie symboliczna, tylko bardzo konkretna, tak, aby rodzina mogła sobie zrobić przynajmniej śniadanie świąteczne. Kiedyś przygotowywaliśmy ponad 320 paczek, a w tej chwili niespełna sto. Wielu biednych ludzi już umarło. - Kiedy byłem w Niemczech i powiedziałem, że w ciągu jednego roku udzieliłem 423 pozwolenia na pogrzeby poza parafią, to nikt mi nie chciał wierzyć - podkreśla ks. Król.
Każdego dnia wiele osób - także spoza parafii - zwraca się o pomoc do dobrze działającego przyparafialnego ośrodka charytatywnego. Na terenie parafii znajduje się Dworzec Centralny, gdzie jest organizowana przez o. Palecznego oraz różne organizacje charytatywne wigilia dla bezdomnych.
W stołecznej parafii św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej posługa charytatywna względem potrzebujących prowadzona jest przez cały rok. Wiarygodność zgłaszających się po pomoc weryfikują członkowie Akcji Katolickiej. - Przychodzimy z niewielką pomocą doraźną, bo parafii na więcej nie stać - powiedział Niedzieli ks. prał. Józef Hass, miejscowy proboszcz i dziekan dekanatu mokotowskiego. Niektóre osoby są kierowane do Caritas Archidiecezji Warszawskiej, z którą parafia współpracuje. Zdarzają się też ludzie nieuczciwi. Ale nieszczęśliwi, ubodzy, upośledzeni zawsze mogą liczyć na pomoc. Parafia przygotowuje na Święta 150 paczek dla dzieci i osób starszych. Robią to panie z zespołu charytatywnego. W paczkach znajdzie się ciasto, paczkowana wędlina, trochę słodyczy. W akcję włącza się też Akcja Katolicka. - Ludzie ubodzy często nie przyznają się do swego ubóstwa - mówi ks. prał. Hass. Biedę widzimy najlepiej dopiero podczas dorocznej kolędy. Często po niej wpisujemy rodzinę na listę i staramy się odtąd - w miarę możliwości - pomagać. Akcja Katolicka dysponuje niewielkim funduszem na ten cel, który otrzymuje od proboszcza. Jeśli jest taka potrzeba, z tego funduszu robi zakupy. W naszej parafii coraz więcej jest ludzi biednych - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
W innej dużej warszawskiej parafii św. Jakuba, również praca zespołu charytatywnego prowadzona jest niezależnie od pory roku. Jak nas poinformował ks. prał. Henryk Bartuszek, dla rodzin ubogich przygotowanych będzie 250 paczek świątecznych. Zaniosą je do nich miejscowi parafianie, przede wszystkim młodzież i studenci oraz osoby doraźnie zaangażowane w akcję. Przewidziana jest też wigilia dla 150 osób samotnych. Organizowana jest ona od wielu lat.
W parafii św. Tomasza Apostoła na warszawskim Ursynowie akcja przedświąteczna organizowana jest tradycyjnie dwa razy w roku - przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Jest wystawiany kosz, do którego wierni mogą wkładać gotowe produkty (cukier, olej, mąka). Potem miejscowa Caritas pakuje je w paczki. Dotychczas było to kilkadziesiąt paczek, teraz będzie więcej. - Nasz ośrodek parafialnej Caritas działa jednak cały rok i niektóre rodziny korzystają z pomocy ciągłej - podkreśla ks. prał. Tomasz Król, miejscowy proboszcz. Parafia dofinansowuje systematycznie obiady dzieciom w szkołach, czasami wspomaga zakup leków.
W parafii Nawrócenia św. Pawła w Warszawie przed świętami Bożego Narodzenia trwała zbiórka żywności dla ubogich, rodzin wielodzietnych i bezrobotnych. Otrzymają oni paczki świąteczne. Jak nas poinformowała prowadząca punkt charytatywny s. Petra, kanoniczka Ducha Świętego de Saxia, część osób korzystających z pomocy jest zgłaszana bezpośrednio przez szkoły, inni sami przychodzą do punktu charytatywnego. Praca charytatywna w parafii jest prowadzona przez cały rok i wiele osób jest objęte pomocą nie tylko z okazji świąt.
W parafii Chrystusa Króla na Targówku również prowadzona jest akcja charytatywna. Miejscowy punkt charytatywny prowadzi s. Weronika, eucharystka. Siostry z tego zgromadzenia swoją posługę pełnią w parafii już 50 lat. - Przeprowadzona została zbiórka pieniężna na przygotowanie paczek - mówi s. Weronika. Zakupię artykuły żywnościowe i będę je rozdawała najbardziej potrzebującym. Jest wśród nich ok. 50 chorych, których systematycznie odwiedzam, są ci którzy niemal każdego dnia zgłaszają się po pomoc. Często są głodni. W akcję zaangażowane są wolontariuszki, które roznoszą paczki do domów i które również odwiedzają chorych. Każdego dnia zgłaszają się osoby proszące o pomoc. Jak podkreśla ks. prał. Marcin Wójtowicz, miejscowy proboszcz, pomoc organizowana jest też dla rodzin wielodzietnych.

Bezdomni na plebanii

Z kolei na plebanii w parafii św. Józefa na Kole mieszkają nie tylko księża, ale także... bezdomni. To chyba jedyna taka plebania w Polsce. - Mamy obecnie 7 bezdomnych - mówi ks. prał. Jan Sikorski, miejscowy proboszcz. W wigilię Bożego Narodzenia organizowana jest wieczerza dla bezdomnych z całej okolicy. Zespół Caritas działający przy parafii przygotował kilkaset paczek, które rozniesione zostaną do rodzin, które potrzebują pomocy. Poza tym Bractwo Więzienne przygotowuje paczki dla rodzin więźniów. W akcję zaangażowane są też dzieci, które np. na Roraty przynoszą zabawki przeznaczone dla dzieci więźniów. W ramach rekolekcji adwentowych zbieramy informacje o ludziach chorych i staramy się każdego z nich w domu odwiedzić - podkreśla ks. Sikorski.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

2024-12-11 07:21

Kuria Kielecka

58-letni proboszcz parafii w Mniowie zginął w wypadku, do którego doszło we wtorek wieczorem na drodze krajowej nr 74 w Ćmińsku (Świętokrzyskie) - ustaliła policja.

Więcej ...

Ogień miłości i Ducha przeżywam i w tajemnicach radosnych i bolesnych mego życia

2024-12-13 20:50

Red.

„Eliasz już przyszedł” – to, na co czekacie, już się dokonało. A nawet więcej, bo, jak mówi Jezus, „postąpili z nim, jak chcieli”. Cierpienie i męczeńska śmierć proroka Jana Chrzciciela, Eliasza czasów mesjańskich, staje się zapowiedzią zbawiania dokonanego przez przychodzącego Zbawiciela na drzewie krzyża.

Więcej ...

Wałbrzych. Przedświąteczna radość w języku migowym

2024-12-14 22:54
Uczestnicy spotkania przedświątecznego Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu wraz z biskupem Markiem Mendykiem i zaproszonymi gośćmi - 14 grudnia 2024 r.

Alicja Garwol

Uczestnicy spotkania przedświątecznego Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu wraz z biskupem Markiem Mendykiem i zaproszonymi gośćmi - 14 grudnia 2024 r.

W atmosferze radości i wzajemnej życzliwości, w sobotnie popołudnie 14 grudnia br. w siedzibie Terenowego Koła - Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu, odbyło się wyjątkowe spotkanie przedświąteczne, które zgromadziło osoby głuche i słabosłyszące z regionu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ogień miłości i Ducha przeżywam i w tajemnicach...

Wiara

Ogień miłości i Ducha przeżywam i w tajemnicach...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Kościół

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem...

Kościół

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe