Erygowanie Sanktuarium Maryjnego w Kolegiacie w Ołyce zapowiedział ordynariusz łucki bp Witalij Skomarowski podczas konferencji prasowej 8 kwietnia br. Tego samego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazała biskupowi zrekonstruowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, ozdobiony wykonaną ze złoconego srebra sukienką.
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla wiernych naszej diecezji, ale także dla wszystkich osób związanych historycznie z Wołyniem – mówi bp Witalij Skomarowski – to symboliczne, że to właśnie Krakowie, w mieście Świętego Jana Pawła II, który odnowił diecezję łucką po upadku Związku Radzieckiego, poświęcony zostanie obraz Matki Bożej, który przywiezie młodzież polska i ukraińska z naszej diecezji. To bardzo symboliczne wydarzenie, pokazujące łączność pomiędzy naszymi krajami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obraz zostanie poświęcony podczas Mszy Świętej na zakończenie Światowych Dni Młodzieży 31 lipca o godz. 10.00 na Campus Misericordiae w Brzegach. Oryginalny Obraz Matki Boskiej został przywieziony z Palestyny w XVII wieku przez Mikołaja Radziwiłła i do 1939 r. znajdował się na zamku w Ołyce. Wykonana w XVII wieku kopia była obiektem kultu w sanktuarium w Kazimierce. Obraz kazimierzecki zaginął podczas II wojny światowej. Nie są także znane losy obrazu znajdującego się na zamku ołyckim.
Reklama
Kolegiata Świętej Trójcy ufundowana została przez Stanisława Albrechta Radziwiłła i wybudowana w 1 połowie XVII wieku. Jest to unikalny zabytek najwyższej klasy europejskiej z bezcennym wyposażeniem wnętrza w ołtarze i nagrobki rodziny Radziwiłłów. Świątynia uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Po zakończeniu II wojny światowej parafia ołycka została rozwiązana i rozpoczęła się systematyczna dewastacja świątyni, zamienionej na stajnię dla miejscowego kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie przekazały kościół wspólnocie wiernych i znów jest on miejscem kultu religijnego.
- Prace konserwatorskie w Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce prowadzimy już od 2013 r. Pragniemy przywrócić dawną świetność temu kościołowi, który jest jednym z najcenniejszych zabytków Wołynia – mówi dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. - Cieszę się bardzo, że Kolegiata będzie miejscem żywym, że będzie przyciągała nie tylko turystów, ale także pielgrzymów.
Starania Fundacji uratowały bryłę kościoła przed zawalenie: zlikwidowano pęknięcia konstrukcyjne, zszyto ściany i sklepienie, stworzono system odprowadzania wód, a także odbudowano rozebrane w czasach sowieckich obejście łączące niegdyś dwie zakrystie. Rozpoczęto także rekonstrukcję tynków i sztukaterii. W najbliższych latach planowane jest zakończenie prac przy dachu i ścianach i rozpoczęcie prac konserwatorskich przy elementach wyposażenia. Ciągle są gromadzone środki na ten cel. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie internetowej http:// www.dziedzictwo.org/Olyka