Reklama

Śladami dziedzictwa kulturowego

Niedziela kielecka 1/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1 stycznia 2004 r. wchodzi w życie oczekiwana od dawna ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. „O działalności pożytku publicznego i wolontariacie” (opublikowana w Dziennik Ustaw z 29 maja 2003 r.). Reguluje ona zasady prowadzenia tej działalności, uzyskiwania statutu organizacji pożytku publicznego, a także wolontariatu czyli ochotniczego działania osób, które bez wynagrodzenia pracują dla swoich społeczności i innych ludzi.
W okresie obecnego kryzysu zasad moralnych, rola inicjatyw, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń przyczynia się do wyzwolenia w mieszkańcach postawy obywatelskiej, pobudzenia ich aktywności i odpowiedzialności we wspieraniu w wymiarze lokalnym rozwoju o osiedli, wsi, miast.
Okazuje się, że wiele nowych organizacji pozarządowych, działających często niezależnie od wszelkich władz, powstało po 1989 r., czyli po transformacjach w Polsce i po wprowadzeniu reformy samorządowej. Potwierdzają to wyniki Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury, w tym VI Kongresu w Radomiu. Dobrą stroną działalności towarzystw regionalnych jest to, że w swej działalności budują one „od dołu” rzeczywistość ich działania, skierowane są na rodzinę, społeczność lokalną. W ostatnich latach wzrosła też zdecydowanie ilość gazet regionalnych, wydawnictw książkowych wydawanych w gminach, parafiach, szkołach, co także jest to przejawem inicjatyw obywatelskich i demokratyzacji życia. W okresie zubożenia społeczeństwa ważną rolę pełnią organizacje pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji rodzinnej. Już dziesięć lat trwa akcja „Caritas” sprzedaży świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Organizacjami pozarządowymi są stowarzyszenia, a wśród nich jest największe w Polsce, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów (SGPM), zrzeszające 130 gmin historycznej Małopolski z województw małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i części śląskiego. Członkami są okoliczne gminy: Żarnowiec, Sędziszów, Miechów, Racławice, Wolbrom, Olkusz, Szczekociny. Zadaniem statutowym jest obrona interesów gmin i upowszechnianie idei samorządności.
Wśród inicjatyw SGPM z siedzibą w Krakowie należy wymienić organizację w Wadowicach z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, pod patronatem ks. kardynała Franciszka Macharskiego, konferencji Samorząd terytorialny i zasada państwa pomocniczego w nauczaniu Jana Pawła II.
Działalność w SGPM daje możliwość zgłaszania nowych inicjatyw. Jako przykład obszarów, na których działalność samorządowa może przynieść konkretne owoce, można wskazać choćby referat wygłoszony na konferencji o szlakach turystycznych historycznej Małopolski pt.: Nowe inicjatywy obywatelskie na szlaku kościuszkowskim Kraków - Racławice - Szczekociny-Połaniec - Maciejowice. W miejscowościach tych towarzystwa regionalne i gminy od kilkunastu lat mocno akcentują doroczne obchody związane z datami insurekcji z 1794 r., której hasło brzmiało: walka w imię wolności, całości, niepodległości. Te ważne daty to: 24 marca - przysięga T. Kościuszki na Rynku w Krakowie, 4 kwietnia - bitwa pod Racławicami, 7 maja - Uniwersał Połaniecki, 6 czerwca - bitwa pod Szczekocinami, 10 października - bitwa pod Maciejowicami, 15 października - rocznica śmierci T. Kościuszki. W obchodach związanych z tymi rocznicami i w trosce o spuściznę historyczną uczestniczą m. in. szkoły im. T. Kościuszki z Racławic, Krakowa, Połańca, Szczekocin, Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Polska Fundacja Kościuszkowska w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie.
2004 r. będzie okazją w związku z 210. rocznicą Insurekcji do uczulenia młodzieży na konieczność ratowania od zapomnienia i dewastacji miejsc pamięci narodowej związanej z postacią T. Kościuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Módlmy się o pomoc Boga w przezwyciężaniu naszych słabości

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Więcej ...

Kielce: Ulicami miasta przeszedł Marsz Milczenia

2024-07-07 19:14

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Od Mszy św. w bazylice katedralnej rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości obchodów 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, na które złożył się Eucharystia, Marsz Milczenia i spotkanie na cmentarzu. Upamiętnienie po raz 12. zorganizowały kieleckie organizacje i środowiska patriotyczne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Wiara

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Wiara

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Święci i błogosławieni

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....