Reklama

Świat

Albania: Kościół czeka na dwa ważne wydarzenia

Archiwum Kościoła nad Odrą i Bałtykiem

Kościół katolicki w Albanii oczekuje w tym roku na dwa ważne wydarzenia: 4 września zostanie ogłoszona świętą bł. Matka Teresa z Kalkuty, a następnie 5 listopada w Szkodrze na północy kraju odbędzie się beatyfikacja 38 miejscowych męczenników. Są to Vinçenc Prennushi - arcybiskup Durrës i 37 innych osób, zabitych za wiarę w latach 1945-74, w okresie komunistycznego reżymu Envera Hoxhy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Są oni perłą nie tylko dla naszego Kościoła katolickiego w Albanii, ale też dla całego świata. To tylko niektórzy z tak wielu zabitych w okresie komunistycznym z nienawiści do Kościoła i wiary katolickiej" - powiedział w Radiu Watykańskim arcybiskup Szkodry Angelo Massafra.

Przypomniał, że abp Prennushi - ordynariusz Durrës - trafił wkrótce po wojnie do więzienia i zmarł tam w następstwie licznych tortur. Wśród przyszłych błogosławionych są też inny biskup - Frano Gjini, a także jezuici, franciszkanie, księża diecezjalni oraz ludzie świeccy: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Byli oni różnej narodowości: głównie Albańczycy, ale też dwóch Niemców, włoski jezuita i kilku księży pochodzących z Chorwacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Misjonarze i Kościół w Albanii dali heroiczne świadectwo miłości do Chrystusa. Dyktator Hoxha usiłował przekonać abp. Prennushiego i innych do utworzenia Kościoła narodowego, podporządkowanego reżymowi komunistycznemu, nie utrzymującego łączności z papieżem, a jednak Kościół katolicki w Albanii nigdy nie odłączył się od Rzymu! A przed śmiercią wielu rozstrzeliwanych wołało: «Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje papież! Niech żyje Albania»” – powiedział abp Massafra.

Jednym z dwóch wspomnianych przezeń niemieckich kapłanów-męczenników był pochodzący ze Śląska Opolskiego ks. Alfons Tracki. Ze względu na znajomość języków słowiańskich przełożeni wysłali go na Bałkany. Pod niemiecką okupacją uratował wielu Albańczyków.

Niemal natychmiast po wyzwoleniu Albanii spod okupacji włoskiej a następnie niemieckiej miejscowi komuniści, pozostający pod wielkimi wpływami Stalina, rozpętali wielką kampanię antyreligijną, chociaż formalnie konstytucja kraju zapewniała wolność wyznania. Już w 1950 wymuszono na biskupach katolickich podpisanie porozumienia z państwem, które de facto pozbawiało ich możliwości utrzymywania więzi ze Stolicą Apostolską, chociaż formalnie uznawało papieża za głowę Kościoła. W 1967, pod wpływem chińskiej rewolucji kulturalnej, w całym kraju przeprowadzono podobny proces, a E. Hoxha ogłosił Albanię oficjalnie pierwszym na świecie państwem ateistycznym, w którym wszelka religia została zakazana a za jej nawet ukryte wyznawanie groziły surowe kary, łącznie z rozstrzelaniem. Zamknięto bądź zniszczono prawie 2,2 tys. świątyń chrześcijańskich i muzułmańskich, uwięziono i zamordowano tysiące ludzi: duchownych i świeckich. Taki stan rzeczy trwał do początku lat dziewięćdziesiątych, gdy w kraju obalono komunizm i rozpoczął się proces demokratyzacji życia.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-16 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie walczył z komunizmem, lecz głosił Ewangelię - ks. Paweł Ptasznik przed beatyfikacją ks. Michała Rapacza

Ks. Michał Rapacz

diecezja.pl

Ks. Michał Rapacz

W sobotę, 15 czerwca odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza - polskiego księdza zamordowanego tuż po wojnie przez komunistyczną bojówkę. - On nie walczył z komunistami, lecz po prostu głosił Ewangelię i troszczył się o życie religijne parafian - zwraca uwagę ks. Paweł Ptasznik, postulator w procesie beatyfikacyjnym duchownego z małopolskich Płok.

Więcej ...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

Karol Porwich/Niedziela

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Więcej ...

Armia USA będzie relokować wojska z Jasionki do innych miejsc w Polsce

2025-04-08 12:47
Wojsko amerykańskie

Adobe Stock

Wojsko amerykańskie

Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) ogłosiło planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce do innych miejsc w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że relokacja nie jest wycofaniem wojsk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?