Temat, jak zaznaczył dyrektor FSM-u o. Marcin Drąg, wpisuje się w przesłanie trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.
– Bóg jest niezwykłym twórcą i każdy FSM ma tę Jego twórczość objawiać. Pan Bóg jest tym, który próbuje nas odszukać wcześniej niż my Jego. To się objawia chociażby w sakramencie chrztu. Już Adama i Ewę zaczął szukać zaraz po grzechu – wyjaśnił o. Drąg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kinga Piecuch przyjechała z Nowego Borku koło Rzeszowa. Jest na FSM-ie po raz szósty. Co ją przyciąga na to spotkanie? – Atmosfera, ludzie i to, czego można tutaj doświadczyć, usłyszeć i zobaczyć. Przyjeżdżają niesamowici goście, którzy świadczą o tym, jak żyją. Jako młodzi ludzie mamy już też pewne własne doświadczenia i wracamy tutaj, żeby wzrastać w wierze. Czuć tutaj dobrego ducha, wszystko jest na wysokim poziomie – powiedziała KAI.
W tym roku Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w niedzielę 10 lipca. Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył wieloletni dyrektor FSM-u o. Piotr Reizner. W homilii radził, aby uznać swoje zagubienie i prosić Boga o pomoc. Przestrzegał, że w tym momencie zły duch będzie chciał odciągnąć człowieka od zmiany życia. – Nie eksperymentuj, nie wchodź w relacje ze złem, jego się nie da oswoić. Nie wchodź w kompromisy ani w myśli o grzechu. On się zawsze od tego zaczyna – podkreślił kaznodzieja.
Reklama
Bezpośrednio po zakończeniu Mszy w procesji został przeniesiony Najświętszy Sakrament do kaplicy św. Rafała, gdzie od tego momentu rozpoczęła się nieustanna, całodobowa adoracja, która trwała do końca FSM-u. Kalwarię Pacławską odwiedziło wielu znanych gości: Marcin Kwaśny, Danuta Holecka, Sławomir Szmal, Robert Tekieli, o. Tomasz Grabowski OP, Andrzej Sowa oraz Tomasz Terlikowski.
– Wiara była ze mną od dziecka. Od dziecka chodziłem z rodzicami do kościoła i z każdym rokiem ta wiara się umacniała. Każde spotkania, czuwania nocne, roraty, rozmowy z księdzem wskazywały mi dobry kierunek. Wtedy byłem mocniejszy – powiedział Sławomir Szmal, który przyjechał na FSM z żoną i synem.
Pani Aneta opowiadała, jak sobie radzi z tym, że mąż rzadko jest w domu. – Powiem szczerze, że nie jest tak źle. W tym momentach, kiedy jesteśmy razem, staramy się wykorzystywać to jak najlepiej. Nie mogę narzekać, jesteśmy bardzo szczęśliwi – odpowiedziała.
Każdego dnia Spotkania odbywały się koncerty. Wystąpiły zespoły: Chusti, Exodus 15, Jarmuła Band, Fioretti oraz ks. Jakub Bartczak. Z kolei Teatr A wystawił spektakl „Exultet”.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się od 1988 roku. Organizatorem wydarzenia jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. Większość uczestników mieszka na malowniczo położonym polu namiotowym w Kalwarii Pacławskiej - miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla.