Reklama

Czerpać ze źródła modlitwy

Niedziela łódzka 1/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katecheta to zawód czy powołanie? Z pewnością katechetki i coraz liczniejsi katecheci należą do grupy zawodowej nauczycieli, ale przez swoją funkcję w kościele i zadania, daleko wykraczające poza przekazywanie uczniom wiedzy religijnej, wypełniają misję na podstawie szczególnego powołania. Wraz z wiedzą o religii i Kościele katolickim, niosą katecheci do serc dzieci i młodzieży wiarę w Jezusa Chrystusa. Od ich osobistego świadectwa zależy, czy ziarno wiary zakiełkuje i wzrośnie. Dlatego tak ważna jest duchowa formacja katechety; formacja indywidualna - ta, za którą każdy odpowiada w swoim sumieniu oraz formacja permanentna, jaką proponuje Wydział Katechetyczny Kurii Archidiecezjalnej.
W ramach tej drugiej formacji, w sobotę 13 grudnia 2003 r. w kościele Sióstr Bernardynek w Łodzi, odbyło się adwentowe skupienie katechetów zakonnych i świeckich. Na spotkanie, które poprowadził ks. prał. Józef Fijałkowski - wikariusz biskupi ds. katechizacji, przybyło kilkaset osób z Łodzi i Łasku.
W pięknej świątyni przyklasztornej gości powitała jedna z sióstr, która przedstawiła historię Zakonu w Łodzi i specyfikę powołania do życia klauzurowego. O godz. 10.00 konferencję dla zgromadzonych wygłosił ks. Andrzej Ścieszko, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Mówił on na temat potrzeby modlitwy, opierając się na egzegezie wybranych tekstów ze Starego i Nowego Testamentu oraz na własnym doświadczeniu z kierownictwa duchowego w oazie, na pielgrzymkach i w pracy z młodzieżą. Zdaniem Duszpasterza, modlitwa jest koniecznością, powinna być nieodłącznym elementem życia. Modlitwa domaga się czasu, ciszy i skupienia. Często trudno o spełnienie tych warunków, ale warto się postarać, gdyż bez modlitwy nie można nawiązać dobrych relacji z Bogiem, z sobą samym i z uczniami. Asceza, wynikająca z miłości, jest duszą modlitwy, ćwiczy w wierności i wytrwałości, bez których trudno o prawdziwe postępy w życiu duchowym. Nie sposób podołać trudom realizacji powołania do pracy w katechizacji bez stałego, głębokiego kontaktu z Bogiem, który wybiera i daje moc.
Po konferencji i nabożeństwie pokutnym, prowadzonym również przez Księdza Prefekta, rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. W konfesjonałach usiedli księża wizytatorzy i prefekci. O godz. 12.00 kilku spośród tych kapłanów stanęło do koncelebry Eucharystii pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka. Byli to: ks. prał. Józef Fijałkowski, ks. wizytator Grzegorz Jędraszek, ks. prefekt Andrzej Ścieszko, ks. wizytator Andrzej Susło. Obecni byli także: ks. prał. Bartłomiej Rurarz - kapelan Księdza Arcybiskupa oraz ks. kan. Józef Janiec - rektor kościoła Sióstr Bernardynek.
W homilii abp Władysław Ziółek ofiarował zgromadzonym pogłębioną refleksję adwentową, opartą na czytaniach Liturgii Słowa. Zwracając się do katechetów, jako do swoich współpracowników w wypełnianiu powierzonej mu misji pasterskiej w Kościele łódzkim, Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że oni, podobnie jak duszpasterze, dzielą się z uczniami największym Darem jaki otrzymali od Boga - Darem miłości Ojca. Jest nim Jezus Chrystus. Poprzez swój trud i wysiłek, zarówno katecheci jak i duszpasterze pragną pozyskać powierzone im dusze dla Chrystusa, wprowadzić Chrystusa w życie dzieci i młodzieży, obudzić w nich autentyczną wiarę i poprowadzić do zbawienia. Na tej drodze bardzo ważne jest osobiste świadectwo życia katechety, będące wypełnieniem posłania „Idźcie i głoście”. Wzorem może być dla nich Jan Chrzciciel - prorok Adwentu, który przez świadectwo i nauczanie przygotowuje miejsce Zbawicielowi.
Po zakończeniu Liturgii, jej uczestnicy wzięli udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu. Serdeczną wymianę dobrych życzeń poprzedziła scenka o tematyce Bożego Narodzenia, która wprowadziła zgromadzonych w nastrój zbliżających się Świąt. Scenariusz, kostiumy i oprawę muzyczną przygotowali katecheci, pod kierunkiem opiekunki metodycznej s. Elżbiety. Osobiście wykonali także zadania aktorskie i taniec aniołów.
Przedstawienie to bardzo podobało się wszystkim zgromadzonym i stanowiło doskonały wstęp do wzajemnego dzielenia się opłatkiem i życzeniami. Katecheci udowodnili, że mimo codziennej ciężkiej, obfitującej w sytuacje stresowe pracy, ich serca wypełnia Boża radość i zapał do wspólnego działania. Wiele słów wdzięczności padło pod adresem Sióstr Bernardynek, które na potrzeby adwentowego skupienia udostępniły swój kościół i pomieszczenia w prowadzonym przez Zakon przedszkolu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

Łódź: Niezwykły hołd dla żołnierzy

2024-06-30 11:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...