8 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, z udziałem bp. Antoniego Dydycza, księży profesorów, studentów WSD i sióstr zakonnych, odbyła się uroczysta akademia ku czci Matki Bożej Niepokalanej przygotowana przez alumnów IV kursu. W programie artystycznym miał miejsce m.in. montaż słowny w wykonaniu alumnów i sióstr zakonnych, którego tematem przewodnim była rola Maryi w dziele Zbawienia człowieka. Na zakończenie Siostry w dniu swego święta otrzymały kwiaty.
9 grudnia, w sali widowiskowej MGOK w Drohiczynie, miało miejsce spotkanie dzieci z Grzegorzem Kasdepke - autorem książek dla dzieci i młodzieży. Odbyło się ono dzięki zaangażowaniu Elżbiety Szymczuk i Anny Bujno - pracownic Biblioteki Publicznej im. Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej. Na spotkanie z pisarzem przybyły dzieci ze szkół w Śledzianowie, Ostrożanach, Miłkowicach Jankach oraz z Zespołu Szkół w Drohiczynie. Pan Grzegorz bardzo szybko nawiązał kontakt z dziećmi i prowadził z nimi cały czas ożywioną rozmowę. Spotkanie Autor zakończył rozdaniem autografów do pamiętników a od organizatorów przyjął najnowszy folder z Drohiczyna Ulotne trwanie z postanowieniem przyjazdu do tak wspaniałej publiczności.
12-14 grudnia, z inicjatywy ks. Romualda Koska - moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, w Domu św. Antoniego w Drohiczynie odbyła się kolejna sesja Diecezjalnej Szkoły Animatora (dla II roku). Została ona poświęcona rozważaniu VIII drogowskazu: „Świadectwo”. W programie miało miejsce m.in.: spotkanie z diakonią ewangelizacji z Lublina, wykład Agaty Kumanieckiej, spotkanie w grupach i wieczór opłatkowy.
13 grudnia, w Domu Świętego Antoniego w Drohiczynie, odbyło się spotkanie formacyjne-opłatkowe dla przełożonych sióstr zakonnych z diecezji drohiczyńskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Antoni Dydycz. Dzień skupienia zakończył się wspólnym opłatkiem. Diecezjalnym duszpasterzem ds. zakonnych jest ks. Stanisław Szestowicki SDB z Sokołowa Podlaskiego, natomiast funkcję diecezjalnej referentki ds. zakonnych zgromadzeń żeńskich pełni s. Zofia Chomiuk - loretanka z Drohiczyna.
14 grudnia bp Antoni Dydycz dokonał poświęcenia kaplicy, krzyża i placu pod budowę nowego kościoła w parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim. Została ona erygowana przez bp. Antoniego Dydycza, dekretem z dnia 29 czerwca 2002 r. Pierwszym proboszczem tej parafii został mianowany 15 lipca 2002 r. ks. Kazimierz Zalewski. 9 grudnia 2002 r. parafia zakupiła od Urzędu Miasta Bielsk Podlaski działkę pod budowę nowej świątyni. Do parafii, która obecnie liczy 1570 wiernych, należy drewniana dojazdowa kaplica w Orli pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Z parafii pochodzą ks. Zdzisław Jancewicz i ks. Adam Tur. Do parafii należą następujące wsie: Hołody, Koszele, Krywiatycze, Krzywa, Łoknica, Mikłasze, Ogrodniki, Orla, Parcewo, Paszkowszczyzna, Szczyty, Dzięciołowo, Szczyty Nowodwory, Topczykały i Widowo. Parafia została ulokowana w części Bielska Podlaskiego zwanej Hołowiesk (pierwotnie: Hołowicze) od nazwy wsi, która w tym miejscu była położona. Pierwsza znana wzmianka historyczna o tej osadzie pochodzi z 1492 r. i wymienia Hołowicze wśród pól należących do plebana bielskiego. W 1576 r. istniał tutaj królewski folwark należący do starostwa bielskiego. W 1726 r. funkcjonowała w tej wsi kaplica.
Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę w tym roku szkolnym odbędzie się 26 marca 2004 r. Odpowiedzialnym za jej przygotowanie jest ks. Wiesław Niemyjski - prefekt z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu