Reklama

Polska

Duszpasterze i wolontariusze spokojni o bezpieczeństwo w czasie ŚDM

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Zarówno duszpasterze i sami wolontariusze są przekonani, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne. - Mamy wrażenie, że ci, którzy odpowiedzialni są za bezpieczeństwo, odrobili pracę domową - powiedział ks. Marek Adamczyk z biura organizacyjnego ŚDM w diecezji radomskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Skończyły się mistrzostwa Europy w piłce nożnej, skończył się szczyt NATO, nie przeżyliśmy apokalipsy, choć niektórzy ją wróżyli. Do tej pory w Europie nie było przypadków, żeby islamiści atakowali obiekty kultu religijnego. To wynika z bardzo prostej logiki, że tym głównym wrogiem jest liberalna, zepsuta kultura. Jeśli niebezpieczne są ŚDM, to równie niebezpieczne jest uczestnictwo we Mszy świętej w katedrze, w której gromadzi się kilka tysięcy osób, bardzo niebezpieczne są niektóre koncerty, dyskoteki. Gdybyśmy przyjęli tę logikę, myśląc o ŚDM, to nie moglibyśmy żyć normalnie. Po osobistych doświadczeniach mamy wrażenie, że ci, którzy odpowiedzialni są za bezpieczeństwo, odrobili pracę domową - powiedział ks. Adamczyk.

Podobnego zdania jest ks. Mariusz Wilk z komitetu organizacyjnego ŚDM w Radomiu. - Nie możemy złożyć deklaracji, że nic złego się nie wydarzy. Ale mamy zapewnienie służb, że wszystko jest przygotowane i zabezpieczone. Odbyliśmy wiele spotkań ze wszystkimi służbami mundurowymi naszego miasta i województwa. Osoby szczególnie spoza Schengen musiały przejść procedurę wizową, każda osoba musiała dostać zaproszenie od naszej diecezji i z Krakowa, potwierdzone przez bp. Damian Muskusa. Dopiero na podstawie tych wniosków zgłaszali się do konsulatów, pokazywali swoje dokumenty, sprawdzana była ich tożsamość, i dopiero dostawali lub nie wnioski wizowe na pobyt w Polsce - zapewnia Wilk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że tylko jedna grupa zrezygnowała z przyjazdu na ŚDM z powodu obaw związanych z zamachami. - Mieliśmy gościć 500-osobową grupę z Ligurii, z północnej części Włoch, blisko Francji. Oni się przestraszyli. Żyli tym, co się działo we Francji w ostatnim czasie - powiedział ks. Wilk. Ostatecznie przyjedzie 150 osób.

Reklama

Wolontariusze i uczestnicy ŚDM, którzy wybierają się do Krakowa są spokojni o swoje bezpieczeństwo. Ola Błach podkreśla, przed Euro i szczytem NATO wszyscy ostrzegali przed zamachami. - Te wydarzenia zostały znakomicie zabezpieczone, podobnie jest ze ŚDM - powiedziała wolontariuszka.

Podobnego zdania jest Eryk Markowski. - Trzeba zaufać Bogu. Ja nie boję się jechać do Krakowa - powiedział wolontariusz. - Mieliśmy szkolenia z policją, ABW, więc wiemy, jak to wszystko będzie wyglądało od środka. Dlatego jestem spokojny - dodał Maciej Starzyński. - Zostaliśmy przeszkoleni. Jak przy każdej masowej imprezie są pewnie niepokoje, ale my mamy ochronę z nieba - przekonuje natomiast Mateusz Kucharski z Radomia.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-18 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Franciszek podkreślił kontynuację wielkiego dzieła ŚDM

Mazur / episkopat.pl

W trakcie spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu papież Franciszek podkreślił kontynuację wielkiego dzieła, jakim są Światowe Dni Młodzieży - powiedział dziennikarzom po spotkaniu kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...