Witając wiernych biskup radomski Henryk Tomasik powiedział, że z wiarą w Boże miłosierdzie modlimy się o miejsce w niebie dla księdza abpa Zygmunta Zimowskiego. - Otaczamy ołtarz katedralny, ten sam, który został ufundowany przez księdza arcybiskupa. Na ołtarzu Zbawiciela chcemy złożyć naszą modlitwę błagalną o dar Bożego miłosierdzia:
Homilię wygłosił jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. - Abp Zimowski zmarł, to znaczy, że żyje. To jedna z prawd wiary, która spada nam z nieba. Przez wiele lat abp Zimowski był nosicielem Boga. Trochę mu zazdroszczę, bo ja ciągle muszę wszystkiego się domyślać, a on już wszystko wie. Nie potrzebuje czytać katechizmu, który opracowywał z kardynałem, a późniejszym papieżem Benedyktem, bo on już wszystko wie. Ja natomiast ciągle muszę się zmagać ze sobą, ze swoim ciałem, zapierać się samego siebie, chodzić do spowiedzi, karmić się Bogiem, starać się, by dusza mi się nie przeziębiła, a on już wszystko wie. To ja muszę często zadawać pytanie, co robić, aby osiągnąć życie wieczne, jak żyć Ewangelią bez kompromisów - mówił abp Krajewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dalej tłumaczył, że w logice świata każdy czas jest nie na miejscu, by umierać w szpitalu, na promenadzie w Nicei, w Turcji. - Zdaję sobie sprawę, że kiedy przyjdzie czas na mnie, Bóg może powiedzieć: Konrad, ja ciebie nie znam. Tego się boję. Jak to możliwe, przecież byłem ochrzczony, karmiłem się Bogiem. Byłem biskupem, jałmużnikiem, pracowałem w Watykanie i Ty mnie nie znasz. Moim zadaniem na ziemie i każdego z nas jest pełnić wolę Boga. I to jest klucz do życia wiecznego - mówił dalej jałmużnik papieski.
W imieniu pracowników służby zdrowia na koniec Mszy św. przemówiła dr Jadwiga Kazana z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. - Dziękujemy Bogu za osobę abpa Zygmunta Zimowskiego. Inspirowały nas słowa "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”, które były mottem abpa. Zygmunta. Te słowa są nam bliskie, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby zdrowia. Zawsze był blisko nas. Doceniał naszą pracę i podkreślał wagę odpowiedzialności za chorego. Był zawsze z nami w okazji Światowego Dnia Chorego – powiedziała dr Jadwiga Kazana.
Mariusz Książek/Niedziela
W imieniu władz samorządowych głos zabrał Marian Niemirski, starosta przysuski. - Pragnę dzisiaj powiedzieć, że zmarły był naszym przyjacielem. Odszedł, by pełnić wieczną posługę u Boga. Wierzyłem, że stanie się coś niezwykłego i ten cichy człowiek stanie do nowej misji, ale Bóg zdecydował inaczej. Odszedł zostawiając smutek i ból. Był samorządowcem w gronie dostojników kościelnych. Zawsze, kiedy mógł, był z nami. Był naszym mistrzem - mówił starosta Niemirski.
Reklama
Do Radomia przybyli m.in: abp Wacław Depo, bp Marian Rojek, bp Paweł Socha i bp Marian Buczek z Ukrainy. Byli też pracownicy Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia: ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu, ks. Piotr Supierz - kapelan ks. abpa Zimowskiego, ks. Dariusz Giers. Przybyli też: abp Edward Nowak i ks. Krzysztof Nykiel - obaj z Rzymu. Przebył również ks. Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary.
Natomiast we wtorek 19 lipca o godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa w katedrze. W koncelebrze będzie uczestniczyło ok. 100 księży biskupów. Będą goście z Włoch, przedstawiciele KEP oraz samorządowcy. Prezydenta RP będzie reprezentowała Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii. Swój udział zapowiedział również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Transmisję na żywo przeprowadzą TVP1, TV Dami i Radio Plus Radom. O godzinie 10.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne do rozpoczęcia Mszy św.
Ciało biskupa-seniora diecezji radomskiej spocznie w katedrze. Będzie to drugi biskup radomski - po biskupie Janie Chrapku, który zostanie pochowany w kościele katedralnym. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej została przygotowana pod posadzką specjalna nisza grobowa.
Transmisję z uroczystości żałobnych przeprowadziło Radio Plus Radom.