Reklama

Minął rok

Koniec starego roku, początek nowego jest czasem podsumowań. Rok 2003 w naszej diecezji upłynął pod znakiem budowy i to zarówno formacyjnej, jak i materialnej. Do najważniejszych zadań wykonanych w minionym roku należy zaliczyć prace I Synodu Diecezji Sosnowieckiej oraz budowę Domu Księży Emerytów. Wielkim świętem były, nie tylko w skali diecezji, ale całego chrześcijańskiego świata, obchody 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ale po kolei. Wypada zacząć chronologicznie od Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W styczniu minionego roku odbyła się IX edycja tego znanego i cenionego festiwalu. A już niebawem zakończy się kolejna jubileuszowa X edycja.
W kolejną fazę wkroczył I Synod Diecezji Sosnowieckiej. Zakończył się pierwszy etap prac tzw. konsultacja diecezjalna, która polegała na przedłożeniu przez przewodniczących 12 Komisji Synodalnych wstępnych projektów dokumentów. Obecnie przed synodem stoi drugi etap - sporządzanie dokumentów na plenarne sesje synodalne. W marcu świętowaliśmy także 11. rocznicę utworzenia diecezji. W tym miesiącu zainaugurowało działalność Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu, którego głównym zadaniem jest pomoc rodzinie. Centrum mieści się w budynku plebanii parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu przy ul. Skautów 1 i zatrudnia 9 pracowników - specjalistów z doświadczeniem w swoich dziedzinach. Pół roku później powstała filia centrum w Jaworznie-Osiedlu Stałym przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.
Budowa Domu Księży Emerytów także nabrała realnych kształtów. Ukończono pierwszy najważniejszy etap budowy. Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Obecnie trwają prace murarskie wewnątrz budynku i prace przygotowawcze przed położeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, telefonicznej i centralnego ogrzewania, czyli mówiąc krótko rozpoczęto wykańczanie wnętrza domu.
W roku 2003 bp Adam Śmigielski konsekrował dwa kościoły: pw. św. Maksymiliana M. Kolbego i pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. Podniósł też kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini, z łaskami słynącym wizerunkiem Chrystusa Miłosiernego, do godności sanktuarium. W połowie czerwca bp Śmigielski koronował obraz Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy. Wizerunek Matki Bożej jest jednym z najstarszych koronowanych obrazów maryjnych w diecezji sosnowieckiej. Od 250 lat znajduje się w świątyni Ojców Franciszkanów.
7 czerwca powiększyło się także grono prezbiterów naszej diecezji. Bp Śmigielski udzielił święceń kapłańskich 7 diakonom WSD w Krakowie.
Z ważniejszych wydarzeń religijno-kulturalnych należy wyróżnić IV edycję Festiwalu „Ave Maria” w Czeladzi, 9. Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu czy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pt. Bogu niech będą dźwięki w Sosnowcu.
Z wdzięcznością i szacunkiem pochyliliśmy się nad pontyfikatem Jana Pawła II. 25 lat pasterzowania na stolicy Piotrowej było wystarczającym powodem do uczczenia tego wydarzenia w szczególny sposób. Koncerty, nabożeństwa, wystawy i wykłady odbywały się we wszystkich parafiach naszej diecezji. 12-19 października był najradośniejszym tygodniem tego roku. Diecezjalne obchody rocznicy pontyfikatu rozpoczęły się już w niedzielę 12 października Dniem Papieskim. W tym dniu wieczorem bp Śmigielski odprawił uroczystą Mszę św. w intencji Ojca Świętego. 14 października w sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się koncert w wykonaniu chóru „Sempre Cantabile”. Artyści zadedykowali Papieżowi wykonanie Mszy Haydna. Zaś po koncercie można było wysłuchać prelekcji Janusza Poniewierskiego. 15 października w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu wystąpił zespół „Gaude Band”. Koncert połączono z pokazem multimedialnym obrazującym 25 lat działalności apostolskiej Papieża. Zaś 16 października zgromadziliśmy się na placu Papieskim przy krzyżu wzniesionym na miejscu spotkania z Ojcem Świętym w Sosnowcu. Mimo późnej pory na plac przybyły tysiące wiernych, by wspólnie z bp. Adamem Śmigielskim, w blasku przyniesionych świec, odmówić różaniec w intencji Ojca Świętego. Obchody rocznicy pontyfikatu zakończyły się 19 października w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej koncertem „Artyści Zagłębia - Ojcu Świętemu”. Organizatorzy spotkania, Klub Inteligencji Katolickiej i Bożena Grudzińska-Kubik, znana zagłębiowska śpiewaczka, przygotowali duchową i artystyczną ucztę, zapraszając do udziału w koncercie wybitnych artystów, którzy wykonali najpiękniejsze arie, utwory i kompozycje o charakterze religijnym.
Warte podkreślenie były wakacyjne działania Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która zorganizowała kolonie nie tylko dla dzieci i młodzieży z polskich rodzin, ale także dla ponad 100 dzieciaków z Ukrainy. W minionym roku otwarto również 3 nowe świetlice: w Sosnowcu przy ul. Kaliskiej, Wolbromiu przy domu zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i w Jaworznie - Ośrodek „Pod Kolegiatą”. Powstała także jadłodajnia przy parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.
Rok 2003 był także niezwykle istotny dla Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które obchodziło 10 lat istnienia.
Ale miniony rok przyniósł także smutne chwile. Z bólem pożegnaliśmy ks. kan. Józefa Mocha, ks. kan. Wacława Wicińskiego, ks. Ludwika Krzysika i ks. Jana Nelca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst