Reklama

Jak Dobry Pasterz

Niedziela lubelska 21/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 8 maja Kościół Polski wspomina św. Stanisława ze Szczepanowa. Ten biskup i męczennik jest także patronem archidiecezji lubelskiej. Był on biskupem krakowskim, który z wielką gorliwością dbał o powierzonych mu wiernych. W roku 1079 w wyniku zatargu z ówczesnym królem Bolesławem Śmiałym, na jego polecenie niewygodny biskup został zabity mieczem, kiedy odprawiał Mszę św. w kościele na Skałce. Kanonizowany przez papieża Innocentego IV w Asyżu 1253 roku św. Stanisław stał się symbolem obrońcy wobec nadużyć sprawujących władzę. Uważano go także za patrona zjednoczonej, niepodległej Polski.

Parafia św. Stanisława w Lublinie obchodzi tego dnia odpust. Tegoroczna uroczystość została wzbogacona obecnością bp. Mieczysława Cisło oraz kanonickimi obłóczynami ks. Eugeniusza Zarębińskiego - proboszcza tejże parafii. Za wieloletnią pracę w duszpasterstwie kolejarzy oraz sumienne sprawowanie obowiązków kapłana i proboszcza abp Józef Życiński odznaczył go honorową kanonią. Strój kanonicki, który przywdział ks. Eugeniusz po raz pierwszy, poświęcił bp Mieczysław. Witając kapłanów, siostry zakonne, parafian i zaproszonych gości ks. Zarębiński powiedział: "Niech dzisiejsza uroczystość odpustowa pod opieką św. Stanisława, pierwsza w tym wieku i nowym tysiącleciu, będzie szczególną okazją do zadumy, refleksji, pogłębienia wiary tak osobistej, jak i wspólnotowej".

Podczas odpustowej Eucharystii Ksiądz Biskup nawiązał w homilii do wzorów Dobrego Pasterza. Pierwszym, który oddał życie za swoje owce, był Chrystus. Sens tego daru zrozumiał także św. Stanisław, który jako patron ładu moralnego, jako dobry pasterz bronił swoje owce przed niesprawiedliwością władzy gwałtownika. Oddał życie w obronie człowieka, jego godności i praw. Nie jest łatwo dawać swoje życie w ofierze. Człowiek spodziewa się przede wszystkim własnego szczęścia, spełnienia siebie. Chrystus i przykład św. Stanisława uczą nas, że możemy się spełniać uszczęśliwiając innych. Ten drugi po św. Wojciechu męczennik pokazał, jak być wiernym w każdej sytuacji, słuchać bardziej Boga niż człowieka, sumienia nie z lęku przed utratą życia. Sam o własnych siłach człowiek nie może udźwignąć takiej odwagi i siły, dlatego Chrystus posyła nam Ducha Świętego, aby umocnił nas w świadczeniu o Bogu i ewangelicznych wartościach.

Po poświęceniu i nałożeniu szat nowemu Kanonikowi Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, aby to wyróżnienie było dla niego jeszcze większym bodźcem, impulsem do pracy, służby i poświęcenia wzorem Dobrego Pasterza. Do życzeń i gratulacji dołączyli się również obecni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, władz miasta Lublina, Zarządu Polskich Kolei Państwowych, Zakładów Kolejowych oraz Duszpasterstwa i Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Ks. kan. Eugeniusz Zarębiński podziękował za pomoc w organizacji uroczystości Radzie Parafialnej, którą nazwał współgospodarzami tego majowego święta parafii i jej duszpasterza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19
Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...