Reklama

Jedność Kościoła

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. dr. Stanisławem Gręsiem, diecezjalnym referentem ds. ekumenizmu, rozmawia Magdalena Kozieł

Magdalena Kozieł: - Referat ds. ekumenizmu w naszej diecezji obchodzi właśnie 25 lat swojej działalności. Czy mógłby Ksiądz podsumować działalność ekumeniczną prowadzoną w tym czasie w diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Stanisław Gręś: - Po Soborze Watykańskim II sprawami ekumenizmu zajmował się Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej. Bp Wilhelm Pluta 9 grudnia 1978 r. mianował mnie pomocniczym referentem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej ds. Ekumenizmu. Rozesłałem wówczas, dla lepszego rozeznania się w temacie, kwestionariusz do wszystkich parafii, aby zorientować się, jakie są wyznania na terenie diecezji. Wkrótce powstały także ośrodki ekumeniczne w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie, Żaganiu i Pile, do których były przydzielone sąsiednie dekanaty. W ośrodkach tych organizowane były nabożeństwa ekumeniczne z udziałem duchownych innych wyznań, którzy występowali z posługą głoszenia Słowa Bożego. Początkowo z posługą Słowa Bożego zapraszałem przedstawicieli innych wyznań z Warszawy, Wrocławia, Legnicy i Chodzieży, ponieważ miałem z nimi kontakt w latach wcześniejszych. Z czasem z tą posługą zapraszani byli przedstawiciele innych wyznań, istniejących na terenie naszej diecezji. Jeździłem regularnie na rekolekcje ekumeniczne, które odbywały w Laskach koło Warszawy. Oprócz wymienionych ośrodków ekumenicznych, organizowano nabożeństwa ekumeniczne także w innych miastach, a nawet w parafiach wiejskich naszej diecezji. Oczywiście, uczestniczyliśmy także w nabożeństwach organizowanych przez inne Kościoły.
Nawiązałem kontakt z Wyższym Seminarium Duchownych w Paradyżu. Organizowaliśmy wspólnie z władzami seminarium nabożeństwa ekumeniczne oraz sympozja. Warto wspomnieć m.in. o dwóch sympozjach: ekumenicznym i maryjnym, na których referaty wygłosili przedstawiciele różnych Kościołów, oraz o sympozjum z udziałem przedstawicieli Europejskiego Centrum Ekumenicznego z Frankfurtu nad Odrą.
Jako referent ds. ekumenizmu brałem również udział w nabożeństwach ekumenicznych, zjazdach i sympozjach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Toruniu; z zagranicznych należałoby wymienić Włochy, Austrię i Niemcy. Miałem też referaty na ogólnopolskim zjeździe referentów ds. ekumenizmu.

- Pracował Ksiądz przez siedem lat jako członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu.

- W kwietniu 1989 r. zostałem powołany na członka Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu oraz wybrany przez tę Komisję do współpracy w Podkomisji ds. Formacji Seminariów i Świeckich. Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Alfons Nossol zlecił mi sprawę Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce. Moim obowiązkiem było zbadać, jak realizowany jest ekumenizm w seminarium, a więc: nabożeństwa ekumeniczne, udział przedstawicieli innych wyznań, wykłady na temat ekumenizmu, zainteresowania tym zagadnieniem oraz kontakty z Kościołami innych wyznań. Do tej pracy przygotowałem odpowiednie kwestionariusze, które po zatwierdzeniu przez Episkopat Polski zostały rozesłane do wszystkich seminariów. Jeśli chodzi formację świeckich, zapraszałem na nabożeństwa ekumeniczne i organizowałem różne spotkania. Z Komisją Episkopatu ds. Ekumenizmu współpracowałem do chwili powstania Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu, do której należą biskupi.

Reklama

- Na terenie naszej diecezji zamieszkują ludzie różnego pochodzenia, różnych kultur i religii. Jakie wyznania szczególnie są tu obecne, oprócz wyznania rzymsko-katolickiego, i z jakimi z nich prowadzona jest współpraca?

- Na terenie, który obejmuje nasza diecezja, swoją działalność duszpasterską prowadzą: Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół polskokatolicki, Kościół Metodystów i Zbory Zielonoświątkowe. Ze wspomnianymi Kościołami współpracujemy i uczestniczymy w nabożeństwach ekumenicznych Słowa Bożego i sympozjach.

- Jak powinno wyglądać nabożeństwo ekumeniczne?

- Nabożeństwo ekumeniczne składa się z kilku części: liturgia wstępna, pokutna, Słowa Bożego, homilia, wyznanie wiary, modlitwy przyczynne, Ojcze nasz, przekazanie znaku pokoju i liturgia końcowa. Schemat modlitw na Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przygotowuje Rada Episkopatu ds. Ekumenizmu, wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną.

- Na czym polega współpraca z Europejskim Centrum Ekumenicznym we Frankfurcie nad Odrą?

- W 1993 r. Kościół ewangelicko-augsburski z Niemiec nawiązał kontakt z Kościołami znajdującymi się w obrębie naszej diecezji. Natomiast w 1994 r. powstało Europejskie Centrum Ekumeniczne we Frankfurcie nad Odrą. Strona niemiecka, dla lepszej współpracy z naszą diecezją, zaprosiła do współpracy mnie jako referenta ds. ekumenizmu w naszej diecezji, i chciała, abym należał także do Zarządu Centrum. Na życzenie ekumenistów niemieckich bp Adam Dyczkowski dokonał tej nominacji. Należę też do tzw. Grupy Programowej, której zadaniem jest planowanie nabożeństw ekumenicznych i różnych spotkań. W ramach współpracy ekumenistów niemieckich i naszej diecezji organizujemy wspólne nabożeństwa w Niemczech i w naszej diecezji oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Wspólnie też służymy posługą Słowa Bożego. Spotykamy się przy okazji różnych uroczystości, z okazji wspólnych pielgrzymek po Polsce i za granicą. Warto wspomnieć o wspólnym pielgrzymowaniu do Gniezna, na Litwę, Ukrainę, Łotwę i do Czech. Zorganizowaliśmy także kilkudniowe spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej we Frankfurcie nad Odrą.
Przy tej okazji trzeba także powiedzieć, że we współpracę ekumeniczną angażuje się osoby świeckie. W tej działalności ekumenicznej biorą czynny udział starostowie, wójtowie, lekarze, nauczyciele, a nawet policja.

- Dziękuje za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst