Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Papież o pokoju - podstawowym warunku życia człowieka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma z ludzkich spraw nic ważniejszego dla Ojca Świętego niż sprawa pokoju. Pamiętamy jego usilne starania, by nie dopuścić do wojny w Iraku, jego szczere współczucie dla narodów doświadczonych przez działania wojenne, wiemy, co sam przeżywał, będąc młodym człowiekiem w czasie II wojny światowej. Jest on dla nas ekspertem w sprawie pokoju, autorytetem tym ważniejszym, że mającym odniesienie w Bogu - Stwórcy człowieka, bynajmniej nie dla jego unicestwienia.
Tej sprawie - pokoju właśnie - poświęcone jest kolejne już orędzie Ojca Świętego, zatytułowane Zawsze aktualne zadanie: wychowywać do pokoju. Jan Paweł II przemawia do przywódców narodów, na których ciąży obowiązek budowania pokoju; mówi do pracowników, którzy przygotowując umowy i traktaty umacniające międzynarodową praworządność, muszą wytyczyć szlaki pokojowego porozumienia; zwraca się do wychowawców młodzieży, którzy na wszystkich kontynentach bez wytchnienia pracują nad tym, by kształtować sumienia w duchu zrozumienia i dialogu; swe wezwanie kieruje również do wszystkich kobiet i mężczyzn, których dręczy pokusa uciekania się do zgubnego narzędzia - terroru, które kompromituje u samego korzenia racje, dla jakich walczą. Ojciec Święty przypomina, że kierunki, jakie należy podejmować w drodze do osiągnięcia ideału pokoju wskazywał już w swoich orędziach do świata Paweł VI. Podkreśla znaczenie ONZ dla poszanowania godności człowieka i narodów oraz ich rozwoju. Analizuje problem konfliktów, których stronami są niejednokrotnie nie państwa, ale twory pochodzące z rozpadu państw, związane z różnego rodzaju roszczeniami, często kryminalnymi. Mówi o wkładzie Kościoła w zaprowadzanie i promocję pokoju na świecie, szczególnie o niezmiennym przypomnieniu ewangelicznym: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój(...)” (Mt 5, 9). Przekonuje o naglącej światowej potrzebie - pracy na rzecz cywilizacji miłości, przeciwstawienia się, jak to określa, cywilizacji śmierci, do czego, jak zauważamy, w prostej linii zmierza świat. Przypomina o konieczności przebaczenia, bez którego nie jest możliwe zaistnienie pokoju zarówno w ludzkim sercu, jak i w życiu narodów. Przytacza tu bardzo znamienny przykład kryzysu na Bliskim Wschodzie, podkreślając, że nie uda się rozwiązać tych poważnych problemów bez wyjścia poza logikę czystej sprawiedliwości i otworzenia się na logikę przebaczenia.
Chrześcijanin wie, że motywem, dla którego Bóg wchodzi w relację z człowiekiem, jest miłość. Tej miłości oczekuje Bóg także jako odpowiedź człowieka. Miłość jest najwyższą i najszlachetniejszą formą relacji pomiędzy istnieniami ludzkimi. Powinna więc ona ożywić każdy wymiar ludzkiego życia, rozszerzając się również na porządek międzynarodowy.
Myślę, że dla nas wszystkich bardzo ważne jest przypomnienie o konieczności przebaczania. Jest to charakterystyczna cecha nauki Chrystusowej, wyróżniająca chrześcijanina od wyznawcy innych religii. Żeby dzieło było głębokie, piękne i trwałe, trzeba się wyciszyć, uspokoić wewnętrznie, przebaczyć. Przebaczyć to znaczy spojrzeć z miłością, z życzeniem dobra dla drugiego człowieka. Potrzeba tego w małżeństwie, w rodzinie, w kontaktach sąsiedzkich, zawodowych, międzypaństwowych. Wzorem dla każdego chrześcijanina jest pełna miłosierdzia bezwarunkowa miłość Boża - miłość ewangelicznego Samarytanina, przykład ojca marnotrawnego syna, postawa Maryi - matki Pana Jezusa czy świadectwo wiary i życia samego Jezusa.
Ojciec Święty nie przekreśla tu prawa. Prawo - mówi - jest pierwszą drogą, jaką należy podjąć, aby osiągnąć pokój. Nie można jednak dotrzeć do końca tej drogi, jeśli sprawiedliwość nie będzie uzupełniona miłością. Sprawiedliwość i miłość nie są siłami przeciwstawnymi. To dwa wymiary ludzkiej egzystencji, które powinny się nawzajem uzupełniać.
Myślę, że orędzia papieskie na temat pokoju są znakomitym podręcznikiem dla wychowania człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...