Reklama

IX Forum Młodzieży Akademickiej KUL

„E-generacja czy de-generacja?”

Niedziela lubelska 2/2004

„e-generacja czy de-generacja?” to hasło IX Forum Młodzieży Akademickiej, które w dn. 2-5 grudnia 2003 r. zostało zorganizowane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przez duszpasterstwo akademickie tej uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówią organizatorzy, jest to próba przeniesienia na grunt lubelski doświadczeń Forum Młodzieży Akademickiej, organizowanego co roku w Częstochowie i gromadzącego przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Choć adresowane przede wszystkim do studentów, Forum gromadzi także maturzystów, absolwentów i wszystkich ludzi, którzy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące młodości, wiary, kultury, społeczeństwa, wartości. Lubelskie Forum jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Wśród zaproszonych dotychczas gości znaleźli się m.in. politycy (Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, Wiesław Walendziak), dziennikarze (Bogdan Sadowski z TVP1, Marcin Przeciszewski z KAI), przedstawiciele nauki (prof. Maria Braun-Gałkowska, prof. Zenomena Płużek, prof. Andrzej Jurga), działacze społeczni (s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, o. Filip Buczyński - założyciel Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia), twórcy (Maja Komorowska, Jan Budziaszek), sportowcy (Marek Citko), przedstawiciele Kościoła (abp Józef Życiński, śp. bp Jan Chrapek, o. Jan Kłoczowski OP, o. Maciej Zięba OP, o. Jacek Salij OP, o. Krzysztof Kłoczowski SI).
Wykładom i prelekcjom towarzyszyły zazwyczaj projekcje filmów (Dekalog I K. Kieślowskiego, Prymas. Trzy lata z tysiąca T. Kotlarczyka, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową K. Zanussiego), spektakle (Teatr A z Gliwic, Teatr „ITP” z Lublina, Teatr Saruel z Łodzi), koncerty („Deus Meus”, „2 Tm 2, 3”, „Manitou”, Antoniny Krzysztoń, Mieczysława Szcześniaka).
Każdy dzień tegorocznego lubelskiego Forum Młodzieży Akademickiej, obdarzony spreparowanym specjalnie na tę okazję fikcyjnym adresem internetowym, zwracał uwagę na zagadnienia szeroko pojętej rzeczywistości wirtualnej.
Pierwszy dzień Forum (www.pokolenie.matrix.com) rozpoczął się od projekcji I części filmu Matrix, która była wstępem do dyskusji na temat granic ludzkiej wolności. Prelegenci (dr Piotr Francuz, dr Piotr Gutowski i dr Arkadiusz Jabłoński), prezentując swoje refleksje i interpretacje zniewoleń i przestrzeni wolności w Matrixie, starali się udzielić odpowiedzi na pytanie: Co nas zniewala?
Wtorek (www.max.techno.pl) zwrócił uwagę uczestników na różne oblicza muzyki. Leszek Dokowicz, który przez kilka lat zawodowo zajmował się kręceniem zdjęć w klubach techno w Niemczech, dzieląc się świadectwem swojego życia i odsłaniając świat istniejący za kulisami techno, przedstawił zagrożenia wynikające z tego rodzaju muzyki.
Trzeci dzień Forum (www.uwieziony.w.sieci.free.net) poprzez reportaż o Internecie i internautach w Lublinie, zrealizowany dzięki pomocy Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL oraz dyskusję prowadzoną przez dr. Wojciecha Włodarczyka i ks. prof. Tadeusza Zasępę, zwrócił uwagę na zjawisko życia kawiarenek internetowych.
Ostatni dzień Forum (www.kobieta&mezczyzna.na.czacie.prv.pl), poprzez prelekcję ks. dr. Piotra Kieniewicza MIC nt. relacji kobiety i mężczyzny na czacie, dał możliwość zastanowienia się, jaka jest tożsamość człowieka w poszukiwaniu miłości, a wykorzystującego ku temu wszelkie dostępne mu środki.
Na zakończenie każdego dnia organizatorzy zapewnili uczestnikom Forum rozrywkę: był wieczór Karaoke, spektakl Teatru „ITP” Raj utracony, kabaret „Hrabi” oraz koncert zespołów „Good religion” i „Soulcore”.
Bogactwem Forum była codzienna Eucharystia sprawowana w kościele akademickim KUL, a także wyprzedaż zdjęć zorganizowana przez stowarzyszenie „Frassatianum”, z której dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym oraz wystawa prac wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie poświęconym bł. Matce Teresie z Kalkuty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania