Zrozumienie każdego powołania chrześcijańskiego jest tak dogłębnie związane z powołaniem kapłańskim, że kiedy ono zaginie w jakiejś wspólnocie, ulega zachwianiu autentyczność
samego życia chrześcijańskiego.
Jan Paweł II
Jednym ze sposobów poznania drugiej osoby jest wsłuchanie się w to, co ma do powiedzenia. Taką możliwość daje nam słowo pisane, które stając się nośnikiem myśli pokazuje prawdę o jakiejś rzeczywistości. Wiele różnych środowisk pragnie zabrać głos i w ten sposób niejako stać się współautorem kultury najbliższej, będącej w zasięgu ręki każdego wrażliwego człowieka. To pozwala wyrażać opinie w sprawach ważnych, a takimi na pewno są: wiara, moralność, literatura, sztuka, historia, tradycja. Pragniemy przedstawić Czytelnikom Niedzieli Lubelskiej czasopismo tworzone przez społeczność klerycką naszej archidiecezji. Żyjemy pośród Was, jesteśmy we wspólnotach parafialnych, grupach formacyjnych, szpitalach, świetlicach dziecięcych, nawet w punktach krwiodawstwa. Pomagamy w organizowaniu wakacji z Bogiem, a także prezentujemy nasze artykuły w prasie katolickiej. Obecnie, dzięki życzliwości i pomocy abp. Józefa Życińskiego oraz władz Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, oddajemy do rąk Czytelników pierwszy numer kwartalnika Itinerarium. Wyrażamy nadzieję, że nasze publikacje staną się świadectwem powołania tych młodych ludzi, którzy postanowili oddać swoje życie na służbę Bogu i Kościołowi. Lektura tych tekstów może pomóc w zrozumieniu takiej decyzji, jej radykalizmu rodzącego się z wiary, a także codziennego życia mieszkańców seminarium duchownego.
Droga bezpieczna
Reklama
Ważnym elementem każdego czasopisma jest tytuł, który sam w sobie może kryć wiele informacji na temat zawartości merytorycznej jego stron. Gazeta seminaryjna nosi tytuł Itinerarium. Pochodzi on z języka łacińskiego i jest trudny do przetłumaczenia jednym słowem. Koresponduje to z określeniem, jakiego dla swojego powołania użył Ojciec Święty: Dar i Tajemnica. Są to pojęcia tak głębokie i bogate, że nigdy chyba nie zostaną wystarczająco rozszyfrowane. Samo słowo oznacza „plan”, „dziennik”, „opis podróży”, jak również sposób postępowania wraz ze środkami pozwalającymi dotrzeć do celu. Jest to droga, a może raczej chodzenie po drodze, które ma swój kres będący punktem ostatecznego, upragnionego dojścia. Dla alumna takim itinerarium jest na pewno sześcioletnia formacja w seminarium, jednak w sensie szerszym, to przecież całe życie kleryckie, kapłańskie. Celem jest wieczność, czyli osiągnięcie zbawienia. Każdy człowiek ma taką swoją drogę, bo rzeczywistość powołania dotyczy każdego z nas. Jesteśmy powołani do życia, do którego wezwał nas Ojciec, byśmy dali świadectwo Prawdzie na ścieżce wytyczonej specjalnie dla mnie i dla Ciebie przez Boga. Każda taka droga jest jedyna i niepowtarzalna, a liczbę zakrętów zna chyba tylko Stwórca. Jeśli moją drogą życia jest kapłaństwo, a wierzę, że tak jest, to ona krzyżuje się ze szlakami innych ludzi na wspaniałym firmamencie Bożej Mądrości. Dlatego nasze pismo kierujemy do ludzi powołanych przez Pana na Jego żniwo, ale także do wszystkich, którzy spotykają kapłanów, kleryków, osoby konsekrowane, naszych przyjaciół i dobroczyńców. Chcemy trafić do młodych wsłuchujących się w głos serca i szukających życiowej drogi, by prezentacja wspólnoty seminaryjnej stała się dla nich iskierką rozpalającą odwagę i ewangeliczny radykalizm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Otwieramy drzwi
Reklama
Opiekunem naszej redakcji jest prorektor, ks. Alfred Wierzbicki, znany w środowisku literackim autor tomików wierszy oraz wielu innych publikacji. Kolegium redagujące Itinerarium stanowią alumni MSD w Lublinie. Pierwszy numer dotyczy przede wszystkim tego, czym żył Kościół w ostatnich miesiącach, czyli jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Proponujemy interesujący wywiad z rektorem KUL, ks. prof. Andrzejem Szostkiem na temat jego wspomnień o Ojcu Świętym, świadectwa kleryków, artykuł o kulturze życia odwołujący się do osoby Matki Teresy. Przybliżamy ciekawe książki i płyty, przedstawiając ich recenzje. Trwając w atmosferze wydarzeń zbawczych, poprosiliśmy o komentarze związane z czasem liturgicznym, który obecnie przeżywamy. Na uwagę zasługuje wywiad z ks. dr. hab. Czesławem Krakowiakiem, przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, na temat przygotowania i przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego oraz ich rodzinnego charakteru. W ten nurt wpisuje się też rozmowa z dr. Sławomirem Żurkiem z KUL oraz relacje alumnów obrządku ormiańskiego i bizantyjskoukraińskiego na temat świąt w krajach, z których pochodzą. W seminarium nie brakuje wielu wydarzeń kulturalnych. Publikujemy wykład inaugurujący rozpoczęcie roku akademickiego w MSD, który wygłosił wybitny historyk prof. Jerzy Kłoczowski, sprawozdania: z promocji książek (m.in. abp. Józefa Życińskiego Listy do Nikodema & teksty wojenne), sesji o twórczości literackiej ks. Janusza Pasierba, spotkania z młodzieżą żydowską. Stałe rubryki stanowi kalendarium, kącik duchowości, wiadomości sportowe.
Dziękujemy serdecznie Wydawnictwu Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” za wydrukowanie pisma oraz wszystkim, którzy okazali nam pomoc. Zainteresowanych kwartalnikiem Itinerarium odsyłamy do księży proboszczów i wikariuszy, oraz do naszego seminarium.
Metropolitalne Seminarium Duchowne ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 6, 20-950 Lublin 1
tel.: (0-81) 743-65-05; 743--65-11
e-mail: msd@kuria.lublin.pl; wsd@kuria.lublin.pl
www.kuria.lublin.pl/wsd