Reklama

Ukochał Ojczyznę i człowieka

Wystawa „Kapłan”, mówiąca o życiu i śmierci śp. ks. Jerzego Popiełuszki, prezentowana była już w ponad 80 miejscach w Polsce - w tym w wielu parafiach naszej diecezji. Cel tej wystawy jest prosty: pokazać wszystkim, ale przede wszystkim młodym ludziom życie, działalność oraz bezkompromisową postawę ks. Jerzego, kapelana „Solidarności”, a także najnowszą historię, która, niestety, tak często jest zapominana, zmieniana, odrzucana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niejednokrotnie w różnych miejscach i przy różnych okazjach pytałem o postać ks. Jerzego. Chciałem przekonać się, jaką wiedzę posiadają o tym nietuzinkowym kapłanie. Ludzie starsi posiadają wspaniałą wiedzę na temat jego życia i działalności. Szczególnie w ich pamięci pozostały niezapomniane Msze św. za Ojczyznę odprawiane w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. „Zawsze zachwycał mnie ten człowiek swoją odwagą i prostym mówieniem kazań. Nikt nie miał wątpliwości, co chciał powiedzieć, przed czym ostrzec, na co zwrócić szczególną uwagę” - powiedziała jedna z pytanych mieszkanek Wysokiego Mazowieckiego. Pan Tadeusz z Łomży niejeden raz uczestniczył w „warszawskich” Mszach św. Wspomina, że zawsze na tych Eucharystiach panowała atmosfera powagi, modlitwy i radości. „Ludzie czekali na kazanie ks. Jurka, jak na powszedni chleb. Wyjątkowego znaczenia nabrały jego kazania w czasie stanu wojennego. Pamiętam doskonale, jak często powtarzał słowa: przebaczać, kochać, zło dobrem zwyciężać” - wspominał łomżanin.
3 listopada zakończyła się prezentacja wystawy poświęconej życiu i działalności śp. ks. Jerzego Popiełuszki w Wysokiem Mazowieckiem. Zorganizowano ją w Gminnym Ośrodku Kultury. Radość budził fakt, że była ona odwiedzana przez wielu ludzi. Nauczyciele organizowali również tzw. zbiorowe wyjścia, by przyjrzeć się, zastanowić nad postawą Kapłana, który ukochał Ojczyznę i człowieka. „Dla nas jest to na pewno wspaniała lekcja historii. Zgromadzone fotografie oddają doskonale klimat, który panował w tamtym czasie w Polsce. Słyszeliśmy o stanie wojennym, o internowaniach, o śmierci górników, ale to wszystko było przekazywane tak sucho, jak to w szkole. Tu możemy dowiedzieć się żywej historii” - powiedział jeden z uczniów przybyłych na zamknięcie wystawy Kapłan. Inny uczeń przyznał, że o pewnych wydarzeniach dowiedział się dopiero z wystawy. „Dla mnie nie do pojęcia są wydarzenia, które miały miejsce po 1981 r. Nie chce mi się w to wszystko wierzyć” - oświadczył. „Jestem bardzo zbudowana, że takie wystawy są organizowane. Jestem nauczycielką i wiem, co znaczy dla uczniów bycie na takiej wystawie. Słowa nie wszystko potrafią przekazać, film bardzo często nie oddaje prawdziwego klimatu, wystawa natomiast jest dokumentem, z którym nie wypada się nie zgodzić” - powiedziała jedna z nauczycielek.
„Wystawa odwiedziła już ponad 80 miejsc w Polsce. Organizujemy ją po to, aby pokazać ludziom, młodym ludziom trochę prawdziwej historii” - powiedział organizator wystawy Tadeusz Karolak. W słowie skierowanym do młodzieży przypomniał, że jeszcze kilka lat temu z powodu cenzury taka wystawa nie mogła mieć miejsca. O jej roli i znaczeniu mówił także ks. kan. Czesław Banaszkiewicz z parafii pw. św. Stanisława Kostki z Warszawy Żoliborza. „Cieszę się, że młodzież może zapoznać się z życiem wielkiego Polaka, jakim był ks. Popiełuszko. Nie tylko się uczcie, ale i próbujcie go naśladować. Nie bądźcie podobni do tej młodzieży, która na pytanie, kim był ks. Jerzy, napisała w ankiecie: był to męczennik, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu” - zaapelował. Z okazji zamknięcia wystawy w Wysokiem Mazowieckiem młodzież z Liceum Ogólnokształcącego przygotowała i przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Uczniowie przedstawili w nim wiersze oraz piosenki, które powstały po zamordowaniu polskiego Kapłana.
Przybyli goście oraz władze miasta podziękowały młodzieży za zaangażowanie w przygotowanie programu i zaprezentowanie go zgromadzonym na uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj