Reklama

Zwycięstwo koloru

To bardzo ryzykowne malarstwo. Wystawa Grzegorza Mioduszewskiego ukazuje całkiem spory zestaw jego twórczych możliwości. Ilość prac może nie jest przytłaczająca - jest ich tyle, ile trzeba. Zadziwia natomiast mnogość technik i w jakiś sposób również stylów malarskich, którymi włada artysta. I dlatego nie może dziwić, że czasem rzeczywiście - nie wytykając palcami - nie wszystko jest tak samo udane.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby chcieć się przyczepić, bez wątpienia coś by się znalazło. Tylko po co? Warto bowiem spojrzeć na wystawę malarstwa i rysunku w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży (czynnej jeszcze w początkach stycznia) także pod innym kątem czy może raczej z drugiej strony. Mioduszewski, jak widzimy na prezentowanych pracach, jest osobowością niezwykle twórczą. Różnorodność pod każdym względem jest wyrazem tego wewnętrznego dynamizmu. Szczególnie zwraca uwagę zupełnie niefrasobliwe podejście do koloru. Spoglądając na płótna olejne, widz staje zszokowany ich barwnością. Szalona szkoła francuskich fowistów, co możemy tłumaczyć - nie bez powodu zresztą - jako „dzikich”, znalazła godnego kontynuatora. Ta sama czystość koloru, a przede wszystkim ten sam brak lęku przed kolorystycznym ryzykiem co sto lat temu na „paryskim bruku”. A więc ten sam twórczy duch! Czy można się dziwić, że niektóre prace wydają się słabsze? Przeciwnie, właśnie dlatego takie muszą być - jest to wpisane w ryzyko zawodowe, zwłaszcza takiego zawodowca jak Mioduszewski. Istotnie bowiem, taki artysta jak on sprawia, że sztuka żyje - to jego zawód.
Ale plastyk z Jastrzębia Zdroju nie tylko jest epigonem „dzikich” sprzed stulecia. Jego niespokojny duch nie daje się zamrozić. Nie malarstwo olejne, choć zaskakująco barwne, najbardziej przyciąga uwagę. „Zwycięstwo koloru”, jak głosi namalowana rybka na jednym z obrazów, odnosi się przede wszystkim do prac szczególnie, rzec można, autorskich. Są to wielkoformatowe rysunki (obrazy?) wykonane długopisami żelowymi. To tak jakby współczesna technika wyszła naprzeciw pragnieniom współczesnego kolorysty. Barwy w nowej technice są rzeczywiście inne, bardziej nasycone, niemal jarzeniowe, a jednocześnie są jaśniejsze, dość bliskie pastelowym. Artysta chyba lepiej rozumie, lepiej „czuje” swoją żelową technikę od olejnej - rysunki wykonane długopisami są naprawdę harmonijne. Świetnie też pasują do nowej tematyki, zupełnie innej niż na pozostałych, bardziej tradycyjnych obrazach. Wśród prac są pejzaże, ale dość dziwne, jakby zagęszczone, trochę na wzór obrazów Edwarda Dwurnika. Szczególnie jednak artysta upodobał sobie faunę, a zwłaszcza faunę morską.
... I słusznie, bo mieszkańcy rafy koralowej są wręcz predysponowani do „pozowania” artystom nie bojącym się wyzwań kolorystycznych. Barwy tęczowych, pręgowanych, nakrapianych, marmurkowych ryb przekraczają wyobraźnię najśmielszych artystów. Może rysunkowe akwarium jest swoistym manifestem artystycznym Mioduszewskiego? Plakatem ogłaszającym „zwycięstwo koloru” wszędzie, tak w naturze, jak w sztuce? Bo chyba nie bez powodu ten właśnie slogan, niczym reklamę najlepszego produktu, ogłaszają kolorystycznie zwariowane rybki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej