Reklama

Bez ducha

Niedziela łowicka 2/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie walczyłem o Polskę dla kłamców, nie walczyłem o Polskę dla drani, niech nie uczy mnie zatem miłości ten, który ciągle ją rani.
(Kazimierz Węgrzyn)

Uroczystą Mszą św., odprawioną u stóp Patronki kutnowskiej „Solidarności” w sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej w Głogowcu k/Kutna, uczcili mieszkańcy miasta i regionu 22. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił dyrektor Towarzystwa Salezjańskiego w Woźniakowie, ks. Zenon Jakuboszczak. W uroczystości uczestniczył prezydent miasta Kutna Zbigniew Burzyński, jego zastępca Krzysztof Komorowski, oraz przewodniczący Podregionu Kutnowskiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Jakubowski.
W obecności pocztów sztandarowych, zebrani w świątyni modlitwą dziękowali Patronce za troskę i opiekę nad prześladowanymi i więzionymi podczas tamtych mrocznch, grudniowych dni.
„Zbieramy się dzisiaj w świątyni z cudownym obrazem Matki Bożej Głogowieckiej, bo Ona od początku, jak dobra Matka, była przy narodzinach naszej «Solidarności» ziemi kutnowskiej - powiedział w homilii ks. Zenon Jakuboszczak. - Celem naszej religijno-patriotycznej uroczystości jest przypomnienie społeczeństwu tego, co miało miejsce w Polsce 22 lata temu. Stan wojenny był okresem zniewolenia, upokorzenia i poniżenia społeczeństwa, był zabiciem nadziei budzącego się do niepodległości narodu. Okupacyjny marazm zwieńczono obradami okrągłego stołu i «Magdalenki», gdzie zło mianowano dobrem, kłamstwo - prawdą, a bezprawie - prawem. O tamtych czasach pisał Kazimierz Węgrzyn w swym wierszu: «Nie walczyłem o Polskę dla kłamców, nie walczyłem o Polskę dla drani, niech nie uczy mnie zatem miłości ten, który ciągle ją rani»”.
Kapłan wezwał wiernych do pamięci i wyciągania wniosków z tragicznej dla narodu historii. „Nie pozwólmy, by po 22 latach od tamtych tragicznych czasów, ta najnowsza historia poszła w niepamięć. Nie pozwólmy odebrać sobie miłości do Boga, Ojczyzny i ludzi. Broń nas Boże od niepamięci, ale także i od braterskiej nienawiści, bo tylko ludzie mocni miłością, na co dzień nią żyjący, potrafią na gruzach nienawiści, pogardy i przemocy wznosić świat pełen Boga i ludzkiej solidarności. Trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie prócz Boga. Trzeba zachować godność, by móc powiększać dobro i zwyciężać zło, by móc pozostać wewnętrznie wolnym, nawet wobec zewnętrznego zniewolenia” - przestrzegał ks. Jakuboszczak.
Pełnym goryczy, ale i nadziei słowom Kapłana przysłuchiwała się zaledwie garstka zebranych w świątyni patriotów, których dziś światli Europejczycy nazywają „zapyziałym zaściankiem”, „parafiańszczyzną” czy „ciemnogrodem”. Czasy stanu wojennego, kiedy to tłumy wypełniały świątynię - rozlewając się szeroko po kościelnym placu - minęły bezpowrotnie. Przygarbiła się też jakby świątynia głogowiecka, do której przyjeżdżał najpierw kard. Karol Wojtyła, a później delegacje „Solidarności” z całej Polski. Uciekł gdzieś ten duch, który dawał siłę i nadzieję, radość i wiarę.
Czy kiedyś tu jeszcze wróci?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku