Reklama

Kolejna premiera w Teatrze Nowym

Wczesny Dostojewski - dojrzały Brejdygant

Niedziela łódzka 2/2004

Teatralne czy filmowe adaptacje wielkiej prozy są zawsze ryzykowne; trzeba dokonywać skrótów, wyborów, fragmentów, wątków i nad każdą taką adaptacją zawisa pytanie: czy nie poświęcono zbyt wiele oryginału, by powstał sceniczny lub ekranowy „wtórnik”?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejna już (czwarta w tym sezonie) premiera w łódzkim Teatrze Nowym, pod artystycznym kierownictwem Grzegorza Królikiewicza - to Biedni ludzie, wg powieści Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem, w reżyserii Stanisława Brejdyganta i ze scenografią Marcina Jarnuszkiewicza. Biedni ludzie to krótka powieść - pierwsza, zdradzająca głębokie jeszcze uzależnienie Dostojewskiego od Gogola (to samo, któremu ulegał początkowo młody Czechow). Pisze wytrawny krytyk, znawca Dostojewskiego - Stanisław Cat-Mackiewicz: „Dostojewski nie był naśladowcą, nie. Po prostu Gogol w Płaszczu uderzył w klawisz, który w Dostojewskim wywołał niesłychanie silny rezonans, tak nawet silny, że przytłumił w nim zdolność do oryginalnej twórczości (...) Przewrażliwienie Dostojewskiego na wizję człowieka upokarzanego, będące niewątpliwie skutkiem tego, że sam Dostojewski czuje się stale upokarzany przez wszystkich, odbija się ujemnie na jego twórczości. Nawet najlepsze z jego «płaszczowych» nowel, jak Biedni ludzie, Białe noce czy Skrzywdzeni i upokorzeni są przesentymentalnione i jednocześnie przesłodzone męką ludzką. Rozpamiętywanie cierpień ludzkich ma wówczas dla Dostojewskiego wartość narkotyku”.
Biedni ludzie to zatem pierwsza i cokolwiek wtórna powieść autora. Stąd może i ryzyko jej adaptacji scenicznej nie było wielkie, a można nawet powiedzieć, że w tym przypadku epistolarna powieść Dostojewskiego straciła niewiele. Dużo natomiast zyskała inscenizacja Stanisława Brejdyganta: kameralna, dopracowana w każdym szczególe, harmonizująca klimatem z intymnością korespondencji między Makarym Diewuszkinem - urzędnikiem najniższej rangi czynowniczej carskiej Rosji (świetny w tej roli Andrzej Jurczak), a Barbarą Dobrosielową - ubożuchną panną na łasce najdalszych krewnych... (przekonująca rola Kamili Wojciechowicz).
Z tej pierwszej, niewielkiej, naśladowniczej jeszcze powieści przyszłego geniusza literatury rosyjskiej, połączonej z doświadczonym warsztatem teatralnym reżysera, wyszła więc ujmująca i wzruszająca opowieść teatralna o uczuciu dwojga ludzi, pogrążonych w dotkliwej biedzie, dokonujących bolesnych wyborów, doświadczających bolesnych rozczarowań. Warto zauważyć, że dokonany przez reżysera wybór tekstu, jak również scenografia, ocaliły to, co wraz z upływem czasu zaciera się i odchodzi w niepamięć: ów klimat i realia carskiej Rosji z pierwszej poł. XIX w., które łatwo opisać prozą, ale znacznie trudniej przedstawić na scenie.
Długotrwałe oklaski wieńczące premierę nagrodziły wykonawców sztuki.

Biedni ludzie, wg powieści Fiodora Dostojewskiego; reżyseria - Stanisław Brejdygant, scenografia - Marcin Jarnuszkiewicz, muzyka - Wojciech Walasik. Premiera w łódzkim Teatrze Nowym odbyła się 12 grudnia 2003 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj