Reklama

Niedziela Małopolska

Dziwisz: chcemy, aby młodzi ludzie zanieśli w świat iskrę pokoju

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pragniemy młodzież wprowadzić w temat miłosierdzia. Jezus powiedział, że jeżeli się nie zwrócimy do Bożego Miłosierdzia, to nie będzie pokoju na świecie” – powiedział Dziwisz.

Podkreślił, że w Krakowie dzięki Światowym Dniom Młodzieży "zmienił się klimat".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chcemy przekazać tej młodzieży tajemnicę Bożego Miłosierdzia, niech zabiorą z Krakowa tę iskrę pokoju. Obecnie pokój jest zagrożony (…) i stąd chcemy stworzyć nastrój pokoju, pojednania i solidarności i niech tę atmosferę młodzi niosą w świat” - powiedział metropolita krakowski.

Jak dodał, ŚDM chcą "zaproponować i tworzyć nową kulturę współżycia (…), pokojową kulturę współżycia między narodami". "Językiem wspólnym młodzieży, która już przybyła i będzie przybywać, jest miłość. Miłość miedzy nimi, ale potem mają tę miłość rozszerzyć na swoje kraje, a także na współżycie międzynarodowe, którego nam dziś bardzo potrzeba, bo ten pokój jest zagrożony, jak widzimy" - mówił kard. Dziwisz.

Reklama

Na pytanie, czy przyjazd do Polski pielgrzymów z całego świata nie skłoni polskiego rządu do przyjęcia uchodźców, np. z obozów z Syrii, kard. Dziwisz odpowiedział, że mamy w Polsce ponad 1,1 mln uchodźców ze Wschodu, "tych, którzy uciekli ze wschodniej części Ukrainy do Polski i zostali bardzo dobrze przyjęci". "A równocześnie są uchodźcy z Bliskiego Wschodu, z Syrii, są w diecezji koszalińskiej. Nie ma ich tylu, co np. w Niemczech, ale są” - podkreślił.

Zaznaczył, że Kościół i władze państwowe są otwarte na przyjęcie uchodźców, „tylko według możliwości”. „Jesteśmy otwarci na przyjęcie tych, którzy cierpią. Polacy też kiedyś cierpieli, byli także uchodźcami, zdajemy sobie sprawę z tego bardzo mocno. Ale patrzymy z odpowiedzialnością i otwartością na to” - powiedział kard. Dziwisz

Wojewoda Małopolski Józef Pilch poinformował, że aby Światowe Dni Młodzieży odbyły się „spokojnie i bezpiecznie”, będzie je chronić ok. 20 tys. policjantów, 3,5 tys. ratowników medycznych, 9 tys. strażaków, 800 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i 11 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Pilch dodał, że w zabezpieczeniu ŚDM będą brać także udział wolontariusze, Ochotnicza Straż Pożarna oraz harcerze wspierający służby medyczne.

„Mamy przygotowane wszystkie zabezpieczenia pod względem medycznym, szpitale są podporządkowane Światowym Dniom Młodzieży. Pamiętamy także o mieszkańcach Krakowa i Małopolski - będą oni mieli w razie potrzeby zapewnioną pomoc medyczną” – powiedział Pilch.

Dodał, że w poniedziałek rano otrzymał potwierdzenie od wszystkich instytucji podległych wojewodzie o gotowości na ŚDM.

„Będziemy dbać oto, aby każdy z uczestników ŚDM dotarł bezpiecznie na miejsce uroczystości, aby każdy pielgrzym czuł się bezpiecznie”- dodał.

Reklama

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że spotkanie młodych z całego świata będzie spotkaniem różnych narodów, różnych tradycji i kultur. Dodał, że w herbie Krakowa umieszczona jest otwarta na oścież brama. „Brama zachęcająca do przybywania, a więc do tego, aby każdy przybył, zobaczył i poznał także innych. To jest miasto, które od średniowiecza jest miastem wielokulturowym. Mieliśmy tutaj liczną społeczność niemiecką, żydowską i to się także liczy. Wyraźnie się staramy, aby wszyscy, którzy tutaj przyjeżdżają, odczuli to”- powiedział.

Zaznaczył, że szczególnie w obecnej „sytuacji w Europie jest bardzo ważne, żebyśmy nie pokazywali swojej inności, obcości”.

Majchrowski podkreślił, że ŚDM są ogromną promocją dla miasta, które liczy także, że młodzi ludzie z całego świata wrócą do Krakowa np. na studia.

Prezydent dodał, że miasto w związku z ŚDM uruchomiło około 250 dodatkowych tramwajów, 600 autobusów, zainstalowało w całym mieście 30 tys. różnego typu znaków na drogach, a także przygotowało ok. 2 tys. toalet.

Centralne uroczystości ŚDM odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. (PAP)

krm/ akw/ pz/

Podziel się:

Oceń:

2016-07-25 19:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Janie Pawle II pragnąłeś tych dni, prosimy Cię czuwaj tu nad nami - prosił kard. Dziwisz

Episkopat.news

- Nie lękamy się, jesteśmy przygotowani, czujemy się bezpiecznie - zapewniła w Krakowie premier Beata Szydło, otwierając Park Miłosierdzia. Zaś obecny na uroczystości kard. Stanisław Dziwisz poprosił papieża z Polski o troskę na czas ŚDM.

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Kard. Ryś: w ciemności chodzi ten, kto nienawidzi!

2025-04-07 19:40

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Wiara

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze...

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Wiadomości

Zwolenniczka aborcji pobiła katolicką działaczkę...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?