Jeszcze przed mszą na krakowskie Błonia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotrze Ogień Miłosierdzia, który będzie płonął podczas wydarzeń centralnych ŚDM. Papież Franciszek w niedzielę przekaże go reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.
"Będzie to szczególnie wymowny znak. Ogień daje ciepło, poczucie bezpieczeństwa, tak samo jak boża miłość, która rozgrzewa ludzkie serca, daje poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego pokoju. Pragniemy, by ten płomień, który nazywamy Ogniem Miłosierdzia młodzi ze sobą zabrali i nie tylko dbali, by to światło nie zgasło, ale dbali, by nie zgasło ono w ich sercach" - mówił dziennikarzom bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Jak dodał, na inauguracyjnej mszy może być kilkaset tysięcy pielgrzymów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zgodnie z tradycją ŚDM na Błonia w uroczystej procesji zostaną wniesione także symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które od 2014 r. pielgrzymowały po wszystkich polskich diecezjach.
Symbole będą nieśli przedstawiciele tych miast, które do tej pory były gospodarzami 13 międzynarodowych spotkań młodych z papieżem m.in. Rzymu, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowy, Denver, Paryża, Toronto, Sydney, Madrytu.
Na ołtarz krzyż i ikonę wniosą przedstawiciele Rio de Janeiro, które gościły ŚDM w 2013 r. i przekażą je młodzieży z Polski.
Reklama
Młodych ludzi z całego świata powita metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosi także homilię podczas mszy.
Liturgia będzie sprawowana po łacinie, a ewangelia zostanie odczytana nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim. Oprawę muzyczną inauguracji stanowić będzie napisana specjalnie na ŚDM "Msza Jana Pawła II", skomponowana przez Henryka Jana Botora.
Podczas otwarcia spotkania zabrzmią także fragmenty hymnów z poprzednich edycji ŚDM oraz skomponowany przez Jakuba Blycharza hymn spotkania w Krakowie. Młodzież z całego świata usłyszy także kapelę góralską i "Syćka Se Wom Zycom" - pieśń, którą górale śpiewali Janowi Pawłowi II pod Wielką Krokwią w 1997 r.
Wydarzenia związane z ŚDM będą się odbywały już od rana. Na 20 scenach w różnych miejscach Krakowa prezentowane będą projekty religijne i artystyczno-kulturalne przygotowane w ramach Festiwalu Młodych, przez pielgrzymów dla pielgrzymów. Będą to koncerty, wystawy, warsztaty i spektakle.
Na stadionie Cracovii działalność rozpocznie Centrum Powołaniowe, w ramach którego prezentować się będą różne organizacje katolickie i wspólnoty, organizowane będą także spotkania mające pomóc młodym ludziom odnaleźć swoje powołanie. W Tauron Arenie Kraków będzie funkcjonować centrum katechez i modlitwy – Mercy Centre - dla pielgrzymów anglojęzycznych.
Mottem ŚDM jest jedno z ośmiu błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło rejestrując się ponad 350 tys. pielgrzymów; organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze wiele osób przyjedzie spontanicznie. Najwięcej osób – jak szacują - może pojawić się w Campusie Misericordiae w Brzegach - nawet ok. 1,5 mln osób.(PAP)
wos/ ktl/ mow/