Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: uroczystości ku czci patrona pielgrzymów św. Jakuba Apostoła

Ks. Stanisław Mendakiewicz

„Wiara umacnia się w nas także wtedy, gdy jest przekazywana innym” – mówił w homilii ks. Jarosław Ginter, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie, wieczorem 25 lipca w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, z okazji uroczystości ku czci tego świętego. Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Plaszczyk, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie. Obaj kapłani dziękowali Bogu za 25 lat kapłaństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości zgromadziły wiernych, kapłanów, siostry zakonne. Obecni byli członkowie bractw i stowarzyszeń, m.in. Żywego Różańca, Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego.

„Modlimy się dzisiaj szczególnie o dar nowych powołań kapłańskich z naszej wspólnoty parafialnej. Każda wspólnota parafialna żyje głoszenie słowa Bożego i sakramentami świętymi. W tym objawia się charyzmat parafii” – mówił na początku Mszy św. ks. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Jarosław Ginter wskazał na przykład 57-letniego ultramaratończyka Augusta Jakubika, który w tych dniach dobiegł z Rudy Śląskiej do Santiago de Compostela. Trasę liczącą 2934 km. pokonał w 43 dni. Kiedy dobiegł do celu powiedział: „Dziś ukończyłem swoją najdłuższą pielgrzymkę biegową” - Nasze życie jest pielgrzymowaniem- podkreślił ks. Ginter.

Nawiązując do słów z drugiego listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych”, ks. Ginter przypomniał, że „skarbem, jaki otrzymaliśmy od Boga jest wiara, ona prowadzi nas przez doczesne pielgrzymowanie wskazując nieustannie kierunek i cel drogi”.

„Każdy z nas ma świadomość osobistej słabości i chwiejności decyzji i wyborów, dlatego też nadzieję pokładamy w Bogu, a nie w sobie. Jesteśmy słabymi i kruchymi naczyniami, ale te naczynia wypełnione są drogocennym darem łaski i znajdują się w ręku kochającego Ojca, który nawet wtedy, gdy się rozbiją, potrafi je na nowo poskładać” – kontynuował ks. Ginter.

Kaznodzieja przypomniał, że „łaski wiary Bóg nam udzielił za darmo” - Jeśli nie chcemy jej umniejszyć ani utracić, powinniśmy o nią dbać, karmiąc się Słowem Bożym, łaską sakramentów oraz podtrzymując osobistą więź z Bogiem przez modlitwę. Wiara umacnia się w nas także wtedy, gdy jest przekazywana innym – przypomniał kapłan.

Reklama

Ks. Ginter wskazał również na przykład św. Jakuba apostoła, którego imię z języka hebrajskiego „Jaaqob” oznacza „niech Bóg strzeże” - Mamy być tak jak on apostołami Chrystusa, głosicielami Jego Ewangelii Miłości. Dzisiaj, już nie św. Jakuba Pan posyła, ale posyła nas, abyśmy szli na krańce świata i głosili Dobrą Nowinę o miłości Boga do każdego człowieka i o zbawieniu, jakie przynosi nam Chrystus – wołał ks. Ginter i zachęcił do „naśladowania Jezusa w Jego miłości, pokorze, uniżeniu i służbie”.

„Apostołowie, idąc za Jezusem podobnie jak wielu współczesnych ludzi szukali nie tylko Boga, ale także osobistych korzyści, czasami bardzo doczesnych. Przebywając w Jego towarzystwie, słuchając nauki, a przede wszystkim patrząc jak Jezus żyje, odkrywali co jest naprawdę ważne. Idąc za Mistrzem przestali szukać siebie, przestały być ważne osobiste plany i ambicje. Najważniejsze stało się naśladowanie Jezusa i wypełnienie woli Ojca” – kontynuował kapłan i dodał: „Wybierając radykalną drogę Ewangelii. Idąc za Jezusem utracimy po ludzku wiele wartości, do których przywiązany jest świat. Czasami wymaga to wiele trudu i poświęcenia. Jeśli jednak jesteśmy pielgrzymami w drodze do Królestwa, potrzebujemy odwagi, aby nie zatrzymać się przy cennych, ale jednak przemijających wartościach, tylko iść dalej. Jezus jest ciągle przed nami, prowadzi nas i poprzedza w drodze do Ojca”.

Kaznodzieja zauważył również, że „żyjemy dzisiaj w trudnych czasach, w których usuwa się Boga, skazując ludzkość na utratę wartości moralnych” - Na naszych oczach toczy się walka dobra ze złem o sens i wartość ludzkiego życia. Dlatego Ewangelizacja nie jest dla chrześcijan zadaniem nadobowiązkowym. Jest naszym obowiązkiem wypływającym z miłości do Chrystusa i do braci, ale jest też naszą radością, bo czy może być większa radość dla chrześcijanina niż głosić Chrystusa – podkreślił ks. Ginter.

Reklama

Na zakończenie ks. Ginter przypomniał, że człowiek ma wybór - Można być albo naśladowcą Jezusa, albo Jego prześladowcą. Albo owocujemy, albo marnujemy życie. Wybór należy do nas. Nasze życie jest pielgrzymką wiary. Brońmy jej. Trwajmy w niej biegnąc wytrwale do mety zbawienia – zakończył ks. Ginter.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i modlitwą przy pomniku św. Jakuba - patrona pielgrzymów, parafii, Europy.

Pierwszy drewniany kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie wystawił w 1582 r., wraz z przytułkiem i szpitalem dla pielgrzymów, Jakub Zalejski. Następnie w 1642 r. o. Andrzej Gołdonowski, przeor Jasnej Góry, zbudował w miejsce drewnianego - kościół murowany, przy którym osiadły siostry mariawitki. W 1870 r. władze carskie w odwet za powstanie styczniowe zburzyły rękami rosyjskich robotników kościół św. Jakuba i na jego miejsce wystawiły cerkiew św. Cyryla i Metodego jako symbol władzy carskiej w Częstochowie. W 1918 r. lud katolicki Częstochowy odzyskał świątynię i zamienił cerkiew na świątynię katolicką św. Jakuba jako symbol „zmartwychwstałej Polski”.

W 1937 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina erygował parafię przy kościele św. Jakuba. Jej pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Mondry, działacz plebiscytowy na Warmii, późniejszy pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (1926-1937).

Podziel się:

Oceń:

2016-07-26 11:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światło nadziei

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jestem dumna, że mieliśmy tak wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Uważam, że nasz naród został ogromnie wyróżniony. To światło nadziei dla nas, Polaków, i nie możemy o tym nigdy zapomnieć – powiedziała Niedzieli Ida Tamara Zagórska w Częstochowie.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego