Reklama

Z ziemi hrubieszowskiej do Francji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie mera Bressuire, 20-tysięcznego miasta położonego w południowo-zachodniej części Francji, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej pod kierownictwem Grażyny Temporowicz złożył w tym mieście w dniach 20-27 października 2003 r. przyjacielską wizytę, w ramach której prezentowane były umiejętności wokalno-taneczne ponad 40-osobowej grupy młodych artystów.
Koncerty spotkały się z bardzo serdecznym przyjęciem zarówno mieszkańców jak i władz tego miasta. Rzęsiste brawa, konieczność bisowania a także spontaniczne tańce na rynku, przy fontannie, były wydarzeniami sympatycznie wpisującymi się w atmosferę obchodzonych w tych dniach uroczystości podsumowujących pięcioletni okres współpracy i partnerstwa między Bressuire i Parczewem. Punktem kulminacyjnym uroczystości było nabożeństwo niedzielne dla Polaków i Francuzów sprawowane w miejscowym kościele, w ramach którego Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej zaprezentował widowisko nawiązujące do obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz wziął czynny udział w dwujęzycznej celebrze. Rolę tłumacza pełniła Kalina Mazurek-Szymala, nauczycielka języka francuskiego z Fundacji.
Zapewnieniem miejsc noclegowych i sali widowiskowej w Paryżu, umożliwiającej prezentację specjalnie przygotowanego przez Zespół Pieśni i Tańca koncertu zajęła się Jadwiga Dąbrowska, redaktor naczelny miesięcznika Teczka z Paryża. Wiadomymi tylko sobie sposobami uzyskała zgodę Księdza Rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji na bezpłatne udostępnienie sali widowiskowej w Paryżu oraz nocleg ze śniadaniem w domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferte Sous Jouarre - 45 minut drogi od Paryża.
Miłym zaskoczeniem dla uczestników wycieczki było stwierdzenie, że domem, w którym nocowaliśmy, zarządza s. Wiktoria, która przez 5 lat nauczała religii w hrubieszowskim Liceum im. Ks. Stanisława Staszica. Wytworzyła się rodzinna atmosfera, a wspominkom i gestom przyjaźni nie było końca.
Duże wrażenie na widzach koncertu „paryskiego” (Polonia paryska, Francuzi, księża, siostry zakonne) wywarł specjalnie przygotowany spektakl poświęcony 25-leciu Pontyfikatu Jana Pawła II. Tańce, śpiewy, poezja i inne formy prezentacji zostały nagrodzone licznymi brawami i wpisami do księgi pamiątkowej.
Organizatorzy i członkowie zespołu spełnili również swój obywatelski obowiązek, odwiedzając groby bliskie ich sercom. Wiązanka hrubieszowskich kwiatów i znicze na grobie Krystyny i Stefana Du Chateau - założycieli Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej, chwila zadumy przy grobach Cypriana Kamila Norwida i rodziny Mickiewiczów - na cmentarzu Polskim w Montmorency oraz przy grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere-Lachaise były dobrą lekcją historii.
Duże zasługi dla sprawnego przebiegu wizyty w Bressuire i Paryżu mieli: Łucja Watras-Czapka, dbająca o bezpieczeństwo, aprowizację, dobre humory i dyscyplinę wśród uczestników oraz dokumentację wyprawy, jak również Jan Rozalski - architekt z Paryża delegowany przez Jadwigę Dąbrowską z powierzeniem funkcji przewodnika i dziennikarza dokumentującego zaistniałe fakty.
Występy zespołu podczas pobytu w Bressuire, jak i koncert w Paryżu wywarły na widzach wielkie wrażenie. Barwne stroje, profesjonalnie wykonywane tańce i śpiewy wywoływały wzruszenie i podziw, dając tym samym pozytywne świadectwo organizatorom widowiska oraz utwierdzając władze miasta i powiatu Hrubieszów w przekonaniu, że Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej godzien jest miana ambasadora tej ziemi. Wielką przyjemnością stało się kupowanie porannej prasy, w której każdego dnia zamieszczano relacje z uroczystości, wzbogacane najczęściej fotografiami hrubieszowskiego zespołu.
Powody do zadowolenia mają również wchodzący w skład delegacji: zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa Andrzej Wołowski i przewodniczący Zarządu Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej Marian Pawlak, którzy uzyskali zapewnienie podpisania w pierwszej połowie przyszłego roku umowy o partnerstwie i współpracy z jednym z miast francuskich położonych w pobliżu Bressuire.
Utkwiły mi w pamięci słowa wypowiedziane przez Jacquesa Touraine, przewodniczącego Komitetu Miast Bliźniaczych - Bressuire-Parczew, „że w takim momencie niejednemu obecnemu na sali Francuzowi chciałoby się być Polakiem”. Dziękujemy Jacques.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania